مقالاتمقالات اجتماعی

مسیر نافرجام اروپا و آمریکا در مقابله با پاندمی درس عبرتی برای کانادا

 

در روزگار بی ثبات و غیرمنتظره ای زندگی می کنیم. دیدن حصارکشی جلوی بسیاری از فروشگاه ها در آمریکا از ترس آشوب و خشونتی که ممکن است پس از اعلام نتایج انتخابات در بگیرد دلسردکننده است و نشان می دهد اتفاقاتی در حال وقوع است که هیچ وقت فکرش را نمی کردیم، از جمله اینکه دموکراسی در یک کشور دموکرات در خطر باشد. 

همچنین آمریکا در حال تجربه موج دیگری از شیوع کووید-19 است. آمار ابتلا و مرگ و میر هر دو رو به افزایش است. در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز وضع به همین منوال است؛ کشورهایی که موفق به صاف کردن نمودار آمار ابتلا شده و امیدوار بودند روزهای سخت پاندمی را پشت سر گذاشته باشند، بار دیگر با افزایش بی سابقه تعداد مبتلایان، دور جدیدی از محدودیت ها را آغاز کرده اند.

هرچند شرایط در کانادا به مراتب بهتر از امریکا و اروپا است، اما در کمال تاسف کشور برای چند هفته متوالی شاهد روند صعودی آمار ابتلا بوده و برای مقابله با آن نیز همان مسیر قبل را در پیش گرفته است.

فرانسه، اسپانیا و آلمان، به همراه کبک و اکثر مناطق پرجمعیت انتاریو بار دیگر رستوران ها، بارها، سینماها و کلاب ها را تعطیل اعلام کرده و مردم را از سفرها و دورهمی های غیر ضروری منع می کنند. بخش هایی از فرانسه و اسپانیا تحت حکومت نظامی شبانه قرار گرفته و نخست وزیر منیتوبا نیز اخیرا اعلام کرد ممکن است او نیز مجبور به برقراری حکومت نظامی شود.

این شرایط به ما نشان می دهد مقابله با پاندمی در بسیاری از کشورها به دور باطلی از تعطیلی و بازگشایی تنزل یافته است.

 

 

هرچند کاهش آمار ابتلا و کنترل پاندمی در کانادا به لطف تعطیل کردن بعضی مشاغل دور از انتظار نیست، اما تا کی قرار است این روند ادامه پیدا کند؟ دوباره بازگشایی، دوباره افزایش آمار، دوباره تعطیلی آن هم درست همزمان با کریسمس؟ و ادامه این دور باطل در سال 2021؟

به نظر می رسد وقت آن رسیده به روش موثرتری فکر کنیم.

درست است که کانادا در کنترل نتایج انتخابات آمریکا قدرتی ندارد، اما در مورد پاندمی وضع کاملا فرق می کند. ما کاملا متکی به اقدامات دولت خود هستیم و سرنوشت خود را در دست داریم.

دولت کانادا باید اهمیت این موضوع را درک کرده و بر اساس آن عمل کند.

یکی از روش های کنترل پاندمی اعلام تعطیلی بخش وسیعی از فعالیت های اقتصادی است که هرچند موثر است اما برای مردم و اقتصاد کشور بسیار گران تمام می شود. آیا روشی وجود دارد که متکی بر تعطیلی مشاغل نباشد و با افزایش انجام تست و ردیابی پاندمی را کنترل کند؟ 

احتمالا سیاستمداران چون شاهد احیای اقتصادی فوری پس از کاهش محدودیت ها و آغاز روند بازگشایی بوده اند به همین روش بسنده کرده اند. برای مثال رشد ناخالص داخلی کانادا پس از افت 39 درصدی در سه ماهه دوم سال، در سه ماهه سوم سال با رشد بی سابقه ای همراه شد و تنها تفاوت ایجاد شده کاهش یک میلیون شغل نسبت به ماه فوریه بود. 

طبیعی است تا زمانی که اقتصاد چنین انعطافی از خود نشان دهد، مقامات اتاوا انگیزه لازم را برای انجام کاری فراتر از نشستن به انتظار واکسن نداشته باشند.

اما کشور اسلواکی با 5.4 میلیون جمعیت و اقتصادی برابر با یک شانزدهم اقتصاد کانادا هفته گذشته اعلام کرد از تک تک شهروندان بالای 10 سال تست گرفته خواهد شد. شاید این روش کار آسانی نباشد و یا اصلا به هدف مورد نظر نرسد اما حداقل بازتاب نگرش و رویکردی فعال است که در کانادا کمبود آن احساس می شود. 

مطالعه ای که اواخر اکتبر منتشر شد نشان داد فعلا در کانادا بهترین راه استفاده از تست های فوری به ویژه در مناطق پر جمعیت است که هرچند شاید دقت تست های PCR  را نداشته باشد اما می تواند ضمن فعال نگه داشتن مشاغل، به کنترل شیوع کمک کند. 

در روزگاری که با این حجم از بی ثباتی مواجهیم، نمایش همکاری ملی  برای ساختن بهترین سیستم تست و ردیابی اعتماد مردم کانادا را به دولت دو چندان می کند. همچنین به مردم امید می دهد قرار نیست کانادا نیز همان راه نافرجامی را که اروپا و آمریکا رفته اند در پیش گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست