املاک و مسکنمقالات

مسکن: عمده ترین معضل پیش روی ساکنان شهرهای عمده کشور

معضل مسکن از دغدغه های اصلی ساکنان کلانشهر تورتنو

نتایج نظرسنجی مشترک اتحادیه صنعت ساخت و ساز و توسعه اراضی/ و هیئت ملک و املاک تورنتو که در دوازدهم سپتامبر منتشر شد، نشان می دهد که در آستانه انتخابات ماه اکتبر شهرداری، مسکن در کنار دو مورد دیگر یعنی جرم و جنایت و زیربناسازی، عمده ترین دغدغه فکری ساکنان این کلانشهر است. وون پالمر مدیر ارتباطات و مقام بلندپایه اجرایی هیئت مورد اشاره می گوید: مسکن همواره مساله بوده است. اما به ویژه در خلال دو سال اخیر و در آستانه انتخابات شهرداری، بیشتر خود را نشان می دهد.

از دیگر سو اهمیت مقرون به صرفه بودن مسکن برای شرکت کنندگان نسل جوان در این نظرسنجی، دو برابر گروه سنی بالای 55 سال است. همچنین برای 62 درصد اجاره نشین ها و 50 درصد کسانی که با والدین خود زندگی می کنند، بیش از مالکان اهمیت دارد. کمااینکه این میزان برای دارندگان مسکن تنها 25 درصد است. به باور وون پالمر این اعداد و ارقام نشانگر ناکارایی خط مشی شهرداری می باشند، به همین سبب این خط مشی نیاز به تغییر دارد.

از دیگر سو هر دو نهاد برگزارکننده نظرسنجی به سختی در تلاشند که قوانین توسعه و ساخت و ساز تغییر کنند، تا ظرفیت تولید مسکن در کلانشهر تورنتو افزایش یابد.

چنین تلاشی بی دلیل نیست. کمااینکه نتایج سرشماری های به عمل آمده در ماه ژوئیه سال جاری نشان دادند، که بر اساس قوانین موجود میزان اجاره بها در کانادا باید 30 درصد درآمد ماهانه مستأجران باشد. حال آن که بسیاری از اجاره نشین های تورنتویی تقریبا 100 درصد این درآمد را صرف اجاره بها می کنند. در آن هنگام شهردار جان توری نیز گفت، که در تورنتو تقریبا چیزی به عنوان مسکن با قیمت مناسب وجود ندارد.

البته این وضعیت ویژه تورنتو نیست. بلکه در سایر نقاط کشور (با شدت کمتر) و ونکوور (با شدت بیشتر) به چشم می خورد.

پیامد های منفی وضعیت موجود

 

 • مرگ مرد کارتن خواب در قهوه خانه زنجیره ای تیم هورتونز

 

کارتن خوابی/ بی خانمانی یکی از تلخ ترین و آزاردهنده ترین پیامدهای گرانی مسکن و نداری است. کمااینکه در سی ام ماه مه مردی 74 ساله به نام تد که نام خانوادگی اش فاش نشده، ساعات پایانی عمرش را در گوشه یک شعبه (واقع در شماره 865 خیابان برادوی غربی ونکوور) قهوه خانه های زنجیره ای تیم هورتونز گذراند. به گفته شاهدان عینی دیگران تا ساعت ها پس از مرگ تد متوجه جانسپاری وی نشدند. جان جینگهام که خودش هر شب بیرون این قهوه خانه می خوابد و ده سال با تد دوست بوده، از این درگذشته با عنوان مردی خوب، شوخ طبع، و دارای منشی دوستانه یاد می کند.

براساس اظهارات جودی گریوز کوشنده راه بهبود وضعیت بی خانمان ها، غذاخوری های ارائه دهنده خوراک های از پیش آماده شده/ فست فود 24 ساعته واقع در ونکوور یعنی شهری که در عین حال گران ترین خانه های کانادا در آن قرار دارند، به صورت پاتوق افراد کارتن خواب درآمده اند. او که تد را می شناخت، می گوید وی به سختی می کوشید بین دخل و خرجش توازن برقرار کند. اما مستمری اندکش اجازه نمی داد که هم غذایی بخورد، و هم سرپناهی داشته باشد.  

 

 • رسیدن بحران مسکن به وضعیتی بی سابقه، و خشونت برعلیه زنان

 

در ماه ژوئیه الکساندرا کالینز پژوهشگر و نامزد دکترای رشته علوم بهداشت و درمان دانشگاه سایمون فریزر واقع در استان بریتیش کلمبیا در نوشتار خود سیاست های ضعیف مسکن، شیوه های وام دادن، و نداشتن راهبرد/ استراتژی ملی در این زمینه را، عامل رساندن بحران مسکن به نقطه ای بی سابقه دانست، که در عین حال سبب شده اجاره بها نیز به رقمی بی سابقه برسد. وی از جمله نوشت گرچه این بحران خود را بیشتر در تورنتو و ونکوور نشان می دهد، اما کل شهرهای کانادا در معرض آن قرار گرفته اند. او با اشاره به دو مشکل اساسی یعنی عدم توان برای تامین هزینه مسکن و کمبود آن، نتیجه گرفت که بنابراین تلاش های به عمل آمده برای کنترل بحران مسکن مانند وضع مالیات بیشتر برای خریداران خارجی و خط مشی های استانی نیز نمی توانند، پاسخگوی کمبود مسکن باشند. دو مشکلی که با وارد کردن بیشترین فشار بر قشر فقیر و به ویژه زنان کم درآمد، سبب می شود آنها بگونه ای مستمر محل سکونت خود را تخلیه کنند، و زندگی شان دستخوش بی ثباتی گردد. بنابراین پیامد بحران مورد اشاره این است که زنان بیش از دیگران، بی خانمانی پنهان مانند اقامت موقت با خانواده، خویشاوندان و دوستان را، تجربه می کنند. عواملی که در مجموع سبب خشونت بیشترعلیه زنان می شود.

 

 • ترک اجباری شهرهای بزرگ

 

بحران و گرانی مورد اشاره همچنین موجب گشته بسیاری از ساکنان شهرهای بزرگ و به ویژه جوانان مقیم تورنتو و ونکوور به ناچار تصمیم بگیرند، از آنها کوچ کنند. این مساله در مورد جوانانی هم صدق می نماید، که مشاغل خوب و حرفه ای دارند. چراکه حتی آنها هم نمی توانند، به ویژه در تورنتو از عهده خرید/ اجاره مسکن برآیند. زیرا اجاره متوسط یک آپارتمان یک خوابه در آن ماهی 2020 دلار می باشد، که تورنتو را به گران ترین شهر کشور برای مستأجران تبدیل کرده است.

در این راستا نتایج نظرسنجی موسسه انگس رید که در بیست و هفتم ماه گذشته منتشر شدند، نشان می دهند 59 درصد اجاره نشینان کلانشهر تورنتو در نظر دارند، به سبب گرانی بهای مسکن از آن به نقطه ای دیگر کوچ کنند.

در صورت ادامه این روند، پیامدهای آن برای کل کشور و به ویژه دو کلانشهر مورد اشاره زیانبار خواهد شد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 • 5
 • 0
 • 7
 • 0
 • 21
 • 0
 • 9
 • 0