فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

مستندی جدید درباره‌ پرونده‌ عدنان سید

ربیعه چادری، سال‌ها وقت صرف کرد تا میان تحصیل در دانشکده‌ حقوق، وظایف مادری و مبارزه برای برگزاری دادگاه تجدیدنظر عدنان سید – دوست خانوادگی او که در سال 2000 به قتل دوست دختر سابق و همکلاسی سابقش های مین لی متهم شد-، تعادل برقرار کند. تلاش‌های این نویسنده و وکیل مدافع برای اثبات بیگناهی سید، و در پیامد آن، ساخت و پخش پادکستی به نام Serial باعث شد که توجه جامعه‌ جهانی به موضوع این دادگاه جلب شود. خانم چادری، همچنین در این مورد فیلم مستندی به نام The Case Against Adnan Syed ساخت که حالا قرار است از تلویزیون HBO پخش شود.

چادری، در پیامد جلب توجه بین‌المللی به این پرونده، توانست از کمک چندین کارشناس حقوقی نیز، در زمینه برگزاری دوباره‌ محاکمه سید، کمک بگیرد. او همچنین موفق شد از گروهی از کارآگاهان استفاده کند، که سمت و سوی کاری این تیم را مشخص نمایند.
خانم چادری، در گفتگو با Newsweek می‌گوید او هرگز بیگناهی عدنان سید را زیر سوال نبرده است. او می‌گوید: وای خدای من. هرگز. به هیچ وجه. هرگز به این فکر هم نکرده‌ام که او ممکن است گناهکار باشد. نه برای من و نه برای خانواده و دوستان او. ما هنگامی که خبر محکومیت او را شنیدیم، همه در شک و بهت فرو رفتیم. اگر شما هم این فرد را از بچگی می‌شناختید، هرگز به گناهکار بودن او حتی فکر هم نمی‌کردید.

خانم چادری توضیح می‌دهد که ایمان او به سید، باعث شده که مسوولیت برگزاری دادگاه تجدید نظر او را، از تامین مالی گرفته تا یافتن مدارک جدید، بر عهده بگیرد. او می‌گوید: به یاد دارم که سال‌ها پیش به کنفرانسی رفتم و در آنجا، یک جعبه دستم گرفته بودم و به این سو و آن سو می‌رفتم تا بتوانم پول جمع کنم. تمام روز را وقت گذاشتم تا توانستم 170 دلار جمع کنم، و این در حالیست که برگزاری دادگاه مجدد، هزاران دلار هزینه دارد.
عدنان مسعود سید، در فوریه 2000 و به جرم قتل درجه یک دوست دختر کره‌ای‌ خود، به حبس ابد به علاوه‌ 30 سال حبس اضافی، محکوم شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *