Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / مسئولیت های مرد در قبال طرف باردار خود

مسئولیت های مرد در قبال طرف باردار خود

 

دیوید ادی- گلوبال و میل

آنچه در پی می آید یک پرسش و پاسخ است، که امکان دارد برای بسیاری از افراد دیگر نیز مفید باشد. پرسش در این مورد است که اگز زنی باردار شود، اما طرف مقابل/ پدر بعد از این نخواهد در این میان هیچ نقش و مسئولیتی داشته باشد، تکلیف چیست؟

پرسش

حدود یک سال پیش با مردی 25 ساله آشنا شدم. گرچه او شبیه مرد رویاهایم بود، اما از آنجا که بیشتر اهل رفتن به کلوپ های شبانه و مهمانی های آنچنانی هم بود و هست، نمی خواستم زیاد به وی نزدیک شوم. ولی یکی از دوستانم توصیه کرد، به او یک فرصت بدهم. فشرده اینکه با عمل به این توصیه، اینک در ماه پنجم بارداری هستم. اما وی گفته، اصلا نمی خواهد هیچ دخلی به ماجرا داشته باشد. به من هم توصیه کرده، جنینم را کورتاژ کنم. زیرا براساس اظهارات خودش برای پدر شدن آمادگی ندارد، در آن هنگام ما در واقع با هم غریبه بودیم، و من یک مورد یک شبه به شمار می رفتم. البته این ادعا مسخره است. چراکه من در نیمی از اوقات در آپارتمان او به سر می بردم. بگونه ای که حتی برخی از وسایلم را در خانه اش گذاشته بودم. البته اینک فهمیده ام که دختران دیگری را هم باردار کرده، و همه این حرف ها را به آنها هم تحویل داده است. وی اهل یک خانواده بسیار مرفه می باشد، چند شرکت دارد، و در مهمانی هایی که هر شب راه می اندازد، پول زیادی خرج دختران و دوستان خودش می کند….

من هرگز در نظر نداشته ام، به ویژه در مورد نخستین فرزندم تک والد باشم…. چه می توانم، بکنم؟

پاسخ

در هنگامی که پرسشی در خارج از محدوده کارشناسی من مطرح شود، آن را با یکی از افراد حلقه نزدیکم در میان می گذارم، که پرسش به حرفه اش مربوط باشد. سوال شما را هم برای اریک شاپیرو مطرح کردم، که وکیل امور خانوادگی است. این هم خلاصه سخنان وی:

قاضی نمی تواند آن پدر و یا به عبارت دیگر در برخی از موارد کسی را که صاحب اسپرم مربوط به بارداری خوانده می شود، به داشتن رابطه اخلاقی، جسمی، و یا احساسی با فرزند، وادار کند.

چنین واقعیتی به نظر من اندوهبار، عجیب و غیرمنصفانه است. البته اریک شاپیرو هم در این مورد با من موافق می باشد. اما اینجا بحث بر سر دیدگاه های فردی نیست.

بااینهمه در این میان خبر خوبی هم وجود دارد. اینکه گرچه دادگاه نمی تواند وی را به داشتن رابطه اخلاقی و احساسی با فرزند وادار کند (که به نظر اینگونه روابط مفهوم واقعی والد بودن هستند)، دست کم از جمله این اختیار را دارد، که برای او مسئولیت های مالی – مانند پرداخت پول برای مخارج فرزند- را درنظر بگیرد. این پشتیبانی مالی که شامل سال های متمادی زندگی فرزند می شود، در صورت داشتن نقص عضو منجر به معلولیت وی، مسئولیتی مادام العمر به شمار می رود. البته این در صورتی است، که مرد مورد اشاره پدر بودن خود را تکذیب نکند. اما اگر بکند، دادگاه می تواند وی را وادار نماید، آزمایش دی ان ای/ DNA (مولکول حاوی اطلاعات وراثتی. ایران جوان) بدهد. اگر از این آزمایش هم سر باز بزند، به گفته اریک شاپیرو دادگاه گزینه قانونی دیگری دارد. مفهوم ساده و همه فهم این گزینه این می باشد، که در واقع چنین سر باز زدنی به این معنی است، که وی پدر می باشد.

بنابراین توصیه من این است: اگر من جای شما بودم، قرص و محکم در پی گرفتن پول برای مخارج فرزند می رفتم. اما با تمام قوا از اینکه این مرد در زندگی ام نقشی داشته باشد، می گریختم. زیرا با توجه به ویژگی هایی که در موردش ذکر کرده اید، به نظر می رسد، آدم وحشتناکی باشد. و احتمالا من بیش از زنان خواننده این ستون، از او نفرت دارم. برای اینکه چنین مردانی بقیه مردان مانند ما را هم، بدنام می کنند.

یک مورد دیگر اینکه برای اینکه دو نفر از نظر قانون شریک زندگی (بدون ازدواج) نامیده شوند، باید چند، و معمولا سه سال با هم زندگی کرده باشند. اما در مورد افرادی که مادر و پدر واقعی یک فرزندند (یعنی کودکی را به فرزندی نپذیرفته اند، بلکه به شیوه طبیعی والدینش هستند)، استثناء هم وجود دارد. یعنی امکان دارد، البته نه حتما، که شما از حق پول برای مخارج همسر هم برخوردار شوید. اینکه شما  برخی از اوقات در آپارتمان او به سر می بردید و بعضی از وسایل تان را در خانه اش گذاشته بودید، می تواند در این مورد عامل موثری باشد.

در واقع من تا آخرین سنت ممکن را از این پدر از بچه بچه تر می گرفتم، و وجدانم نیز کاملا آسوده بود.  در عین حال این هم فرض درستی است، که شاید شما مدتی طولانی تک والد باقی نمانید. زیرا امکان دارد با مرد خوبی آشنا شوید (باور کنید، مردان خوب هم وجود دارند)، که در بزرگ کردن فرزندتان به شما کمک کند. آن پولدار بی خیال هم می تواند، هزینه ها را بپردازد.  


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *