علم و دانش

مزایا و معایب منابع انرژی سبز

بسیاری از صاحب خانه ها استفاده از منابع انرژی سبز را ترجیح می دهند، زیرا مزایای آن قابل توجه است. با این حال معایبی نیز وجود دارد. برای تصمیم گیری و انتخاب آگاهانه بایستی مزایا و معایب آن توأما مورد توجه قرار بگیرند.

انرژی سبز تنها به انرژی خورشیدی محدود نمی شود و گزینه های دیگری نیز در دسترس می باشند. از جمله انرژی بادی، آبی، زیست توده (biomass)، انرژی دریایی  (marine energy) و زمین گرمایی (geothermal energy). زیست توده یک منبع تجدیدپذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می آید. به طور کلی زباله هایی که منشاء زیستی داشته باشند و از تکثیر سلولی پدید آمده باشند، زیست توده نامیده می شوند. توجه داشته باشید که زیست توده شامل مواد زیستی مانند سوخت فسیلی که طی فرایندهای زمین شناسی تغییر شکل یافته اند نمی شود. انرژی دریایی نیز از امواج دریا، جزر و مد، شوری، جریان اقیانوسی و تفاوت در درجه حرارت آب دریا به دست می آید. زمین گرمایی به انرژی حرارتی که در پوسته جامد زمین وجود دارد گفته می شود.

مهم ترین مزیت انرژی سبز، سازگار بودن آن با محیط زیست است. بسیاری از منابع انرژی طبیعی از جمله زغال سنگ و گاز تجدیدپذیر نیستند. منابع آن قابل ترمیم است، اما صدها یا هزاران سال طول می کشد.

یکی از ضعف های انرژی خورشیدی این است که اکثر پانل هایی که در حال حاضر برای خانه ها در دسترس می باشند، امکان تبدیل 25 درصد از پتانسیل موجود در خورشید به انرژی را دارند. مشکل دیگر، وابسته بودن این منابع به شرایط آب و هوایی است. برای مثال نیروگاه های آبی برای تداوم به بارش باران و پر بودن سدها نیاز دارند. توربین های بادی هم برای ساکنان مناطق اطراف آلودگی صوتی ایجاد می کنند. ضمن اینکه استفاده از منابع انرژی سبز در هر جایی امکانپذیر نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0