مقالاتمقالات اقتصادی

مرگ پول نقد، معضل بزرگ بانک کانادا

به گزارش گلوب اند میل، با گسترش شیوع ویروس کووید-19، گفته شد این ویروس تا مدت ها بر روی سطوح باقی می ماند که یکی از این سطوح می تواند پول نقد در شکل اسکناس یا سکه باشد. اگر تا حالا نسبت به در دست گرفتن پول احساس بدی نداشتید، احتمالا کووید-19 این کار را برای شما انجام داده است. 

در حال حاضر، بعضی فروشگاه ها و سوپر مارکت ها از قبول پول نقد خودداری می کنند، اما بانک کانادا از آنها خواسته است پول نقد را بپذیرند. زیرا این سیاست می تواند افرادی را که پول نقد تنها روش پرداخت میسر برای آنها است، دچار مشکل کند.

حتی پیش از پاندمی هم بانک کانادا به شدت از پول نقد دفاع می کرد. از نظر بانک کانادا، پول نقد روشی سنتی و ساده برای خرید است که افراد بدون اینکه مجبور به افشای هویت و اطلاعات حساب خود باشند، می توانند خرید خود را انجام بدهند. همچنین، پول نقد جایگزینی ارزان برای کارت اعتباری است. بانک کانادا پول نقد را ابزاری لازم برای دسترسی برابر و مایه رفاه کسانی می داند که داشتن کارت اعتباری برایشان مقدور نیست. به علاوه تولید پول نقد در انحصار بانک کانادا است و این قدرت انحصاری، کلید نفوذ بانک در سیاست های پولی کشور است.

هرچند برای پول نقد می توان فواید زیادی برشمرد و آن را بر جایگزین های مجازی اش ترجیح داد، اما این ویروس نامرئی توجیه استفاده از آن را زیر سوال برده است. در بحران پاندمی کووید-19 استفاده از پول نقد کاهش چشمگیری یافته و گرفتن کارت اعتباری جلوی دستگاه کارت خوان یا همان تپ کردن، که ما را از هرگونه تماسی بی نیاز می کند، جای آن را گرفته است.

برای جوان ترها که پول نقد تنها بازمانده ای از گذشته های دور به نظر می رسد که فقط انتظار دارند آن را در کارتی که مادربزرگ به عنوان هدیه تولد به آنها می دهد پیدا کنند. برای دیگرانی هم که به جایگزین های پول نقد مانند ارزهای دیجیتال رو آورده بودند، ویروس این روند را تسریع کرد. 

 

 

پیش از پاندمی، بانک های مرکزی سعی در مدرنیزه کردن پول نقد با چاپ آن بر روی اسکناس های قابل شستشو و غیر قابل جعل داشتند، اما شیوع ویروس، استفاده از پول نقد را کاهش داد و منجر به رواج هر چه بیشتر استفاده از کارت های اعتباری شد. اما در این بین بانک مرکزی کانادا از مساله دیگری غافل شد: انفجار ارزهای دیجیتال خصوصی؛ یعنی دارایی های دیجیتالی به نام stablecoin که، برخلاف ارزهای رمزنگاری ناپایدار مانند بیت کوین، با ثبات بوده و غالبا توسط دارایی های ارزی پشتیبانی می شوند. 

لیبرا، متعلق به فیس بوک، نمونه ای از این دست است که به دلیل محبوبیت فیس بوک و استفاده گسترده کاربران از آن، بیم آن می رفت که با استقبال زیادی مواجه شده و سیستم سنتی پرداخت را زیر و رو کند. 

اما با شرایط جدید، احتمالا بانک کانادا در برنامه های اخیر خود برای ارتقاء جایگاه پول نقد به منظور حفظ نفوذ بر سیاست های پولی و همچنین دسترسی برابر مالی برای مردم، و صرفا فکر کردن به صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی، تجدید نظر خواهد کرد.

بانک نشان داده است در دو حالت اقدام به صدور ارز دیجیتال خواهد کرد. اول رواج گسترده استفاده از ارز دیجیتال، و دوم محدود شدن استفاده از پول نقد در بسیاری از تراکنش ها. بحران پاندمی وقوع این دو سناریو را همزمان کرده و آنچه بانک به عنوان یک احتمال برایش برنامه ریزی می کرد، تبدیل به یک قطعیت شده است.

بانک کانادا یا باید هر چه زودتر ارز دیجیتال خود را راه اندازی کند و یا کنترل خود بر سیاست های مالی را در معرض خطر قرار  دهد. این بار به جای اینکه یک ویروس کامپیوتری ارز دیجیتال را دچار اختلال کند یک ویروس واقعی رابطه انسان ها با پول نقد را به هم زده است. 

جالب است که با وجود ضربه ای که ویروس کرونا به پول نقد زد، بانک های کانادا اعلام کرده اند در دوران پاندمی مردم مرتب از دستگاه های خودپرداز پول نقد می گیرند. شاید خیلی ها فکر می کنند آخر الزمان رسیده و ترجیح می دهند پول شان را در بالشت زیر سرشان بگذارند. اما احتمال قوی تر این است که بسیاری از مردم نه فقط پول نقد را ترجیح می دهند که به گزینه دیگری برای خرید دسترسی ندارند. اگر دسترسی برابر مالی امر مهمی برای دولت است، مسئولین باید هرچه زودتر و پیش از منسوخ شدن استفاده از پول نقد، فکری به حال این افراد کند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!