اخباراخبار کانادا

مرگ با کمک پزشک مرد کانادایی مبتلا به زوال عقل 

بریتیش کلمبیا- گایل گارلوک، 26 آگوست سال جاری جزو اولین کانادایی های مبتلا به زوال عقل بود که با استفاده از مرگ با کمک پزشک، جان سپرد. 

هنگامی که قانون مرگ با کمک پزشک در سال 2016 به تصویب رسید، بسیاری از پزشکان، وکلا و بیماران متقادعد بودند که افراد مبتلا به زوال عقل از چنین حقی برخوردار نخواهند بود. اما کایل گارلوک تصمیم گرفت این باور عمومی را به چالش بکشد. به این ترتیب، او یکی از اولین کانادایی هایی بود که از قانون مرگ با کمک پزشک استفاده کرد. 

دکتر استفانی گرین، دبیر انجمن ارائه کنندگان خدمات مرگ با کمک پزشک (MAID) معتقد است که اگر فرد مبتلا به زوال عقل شرایط تعیین شده از سوی سازمان را داشته باشد و رضایت کتبی خود را قبلا اعلام کرده باشد، می بایست واجد شرایط تلقی شود. 

باربارا گارلوک، بیوه گایل در گفتگو با خبرنگاران ادعا کرد که همسرش می خواست ماجرایی که بر او گذشت را برای عموم مردم علنی کند. 

باربارا و گایل در سال 1968 با یکدیگر ازدواج کردند. گایل که در 70 سالگی به عنوان کتابدار دانشگاه بازنشست شد، در سال 2014 به تدریج توانایی مطالعه را از دست داد و در همان سال مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شد. این بیماری همانند پارکینسون دارای عوارض جسمی نیز می باشد. با اینکه گایل برای مرگ آماده نبود، اما می خواست مطمئن شود که در صورت نیاز می تواند از گزینه مرگ با کمک پزشک برخوردار شود. 

 

 

او اولین بار در سال 2018 با دکتر گرین ملاقات کرد. اما گرین درخواست اش را رد کرد. زیرا مطمئن نبود که گایل واجد شرایط باشد. دکتر گرین علیرغم رد درخواست گایل، ارتباط اش را با او قطع نکرد. گرین در سال 2019، پس از مشورت و گفتگو با همکاران و حقوقدانان، تصمیم گرفت به گایل کمک کند. به این ترتیب دومین ارزیابی روحی و روانی را از گایل به عمل آورد. اما در آن زمان وضعیت سلامتی گایل وخیم تر شده بود و توانایی ذهنی او کاهش یافته بود. گرین می گوید: طی معاینات ام متوجه شدم که گایل همچنان وقایعی که پیرامونش رخ می دهد را درک می کند و می داند که بیمار است و بیماری اش پیشرفت کرده است. در آن زمان تشخیص دادم که گایل واقعا رنج می کشد و شرایط برخورداری از حق قانونی را دارد. به این ترتیب درخواست گایل 9 ماه می 2019، پذیرفته شد. 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0