مقالاتمقالات سیاسی

مرکز ویروس شناسی ووهان- ورود پول های بین المللی مجاز، حضور کارشناسان بین المللی ممنوع! 

گزارش سال 2018 ریک سوییتزر، دیپلمات آمریکایی و اظهارات جیمی فائوس، سرکنسول آمریکا، از تدابیر ایمنی ضعیف در آزمایشگاه ویروس شناسی چین و عدم دسترسی آمریکا و سایر کشورها جهت نظارت بر کار این آزمایشگاه خبر می دهد. این در حالی است که پروژه در دست انجام در این آزمایشگاه یک پروژه مشترک بین چین، آمریکا و فرانسه بوده و مبالغ هنگفتی از محل مالیات دریافتی از مالیات دهندگان آمریکایی و فرانسوی در پیشبرد این پروژه هزینه شده است. بر اساس این گزارش، به رغم حمایت مالی نهادهای بین المللی در این پروژه، محققان غیر چینی معدودی اجازه حضور در این پروژه را یافته و چین دسترسی به آزمایشگاه ووهان را تقریبا به انحصار خود درآورده بود. انحصاری که به کاهش همکاری ها در یک پروژه تحقیقاتی به اصطلاح بین المللی و در نتیجه کاهش نظارت و تدابیر امنیتی کافی جهت جلوگیری از خروج ویروس از آزمایشگاه منجر شد.

آقای سویتزر در این گزارش پروژه کار بر روی ویروس کرونا توسط موسسه ملی سلامت آمریکا به سرپرستی دکتر آنتونی فائوچی را به تفصیل شرح داده است. به نوشته وبسایت نیوز فلش به نقل از نشریه تایمز، در این گزارش تصریح شده است موسسه ملی سلامت آمریکا در کنار بنیاد علمی چین از تامین کنندگان اصلی بودجه پروژه تحقیق بر روی ویروس سارس در مرکز ویروس شناسی ووهان بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است: با وجود اینکه سال گذشته کارشناسان موسسه ملی سلامت و محققانی از دانشگاه تگزاس از این مرکز بازدید کرده اند، مقامات مرکز ویروس شناسی از قبل اعلام کرده بودند دسترسی این کارشناسان، که همگی مجوز فعالیت در مرکز ویروس شناسی را دریافت کرده بودند، محدود خواهد بود.

بر اساس افشاگری های کتاب جدیدی با عنوان در ووهان چه رخ داد: مخفی کاری ها، توطئه ها، و تحقیقات طبقه بندی شده، موسسه ویروس شناسی ووهان در حال تهیه پایگاه داده ای از ویروس های کشنده بوده است.

به نوشته شری مارکسون، نویسنده این کتاب، شی ژنگ لی، معروف به خانم خفاش، در تهیه این فهرست نقش مهمی داشته است. لقب خانم ژنگ لی برگرفته از موفقیت او در جمع آوری 19 هزار نمونه از خفاش هاست که در 2481 مورد آنها ویروس کرونا مشاهده شده است.

فعالیت های ژنگ لی همگی تحت برنامه چین برای همکاری در پروژه جهانی ویروس شناسی انجام شده است. این پروژه در قالب یک تلاش بین المللی جمعی، قرار بود همه ویروس های مرگبار زنده بر روی کره خاکی با قابلیت آلوده کردن انسان و ایجاد اپیدمی یا پاندمی را طی 10 سال شناسایی کند. با این وجود، طبق اظهارات خانم مارکسون در این کتاب، راه های همکاری بین المللی در یک پروژه تحقیقاتی شامل انجام آزمایشات بر روی مرگبار ترین پاتوژن های شناخته شده توسط بشر، مسدود شد.

با شیوع ویروس کرونا و آغاز پاندمی در سال 2019 فعالیت های مرکز ویروس شناسی و خانم ژنگ لی به شدت تحت نظر قرار گرفت و شایعات مبنی بر خروج ویروس از آزمایشگاه ووهان جدی شد.

اما خانم ژنگ لی در پیامی در وی چت، نسخه چینی توییتر، خطاب به کسانی که این شایعات را پراکنده و یا باور می کردند نوشت: دهان کثیف تان را ببندید. او در ادامه تصریح کرد: من، شی ژنگ لی، با جان خود ضمانت می کنم این پاندمی هیچ ارتباطی با آزمایشگاه ما ندارد. 

مقامات چین نیز پیوسته اتهامات علیه سهل انگاری در این آزمایشگاه را رد کرده و علت شیوع ویروس کرونا عامل کووید-19 را جهش طبیعی ویروس از موش به انسان توصیف می کنند.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست