صفحه اصلی / مقالات / مروری بر کتاب سارا میهن سیرک

مروری بر کتاب سارا میهن سیرک

پروژه شوهر مرده عنوان نخستین کتاب سارا میهن سیرک است، که از سوی انتشاراتی انکور کانادا روانه بازار شد. بهای این کتاب 248 صفحه ای شامل داستان های کوتاه، 22 دلار است. او مادری بلاگ نویس و همچنین دست اندرکار برنامه های واقعیت-مدار تلویزیونی است، که در این کتاب خود نیز مانند همیشه اغلب درون مایه های غیرمعقول را با دلمشغولی های معمولی پیوند می دهد.

کتاب مورد اشاره مجموعه ای از 14 داستان کوتاه است. بسیاری از این داستان ها با درون مایه ای معمولی مانند خاطره هایی از دوران کودکی در مورد خانه تکانی بهاری آغاز می شوند. اما در ادامه از جمله دارای چرخش ها و نقاط عطف شگفت آوری هستند، که سبب می شوند این مجموعه به شدت خواندنی گردد.

مثلا در داستان اصلی شوهر در حال مرگ یک هنرمند از او می خواهد که پس از اینکه چشم از جهان فروبست، زنش از جسم وی چیدمانی هنری خلق کند. این داستان در مجموع عشق و بلندپروازی و به ویژه صحنه هنر معاصر را، به صلابه می کشد. داستانی که واقعا فوق العاده است.

در یک داستان دیگر به نام قرار ملاقات با زنی آشنا می شویم، که دلش شکسته است. اما دوستانش او را تشویق می کنند، که یک شبکه اجتماعی مجازی نوین زوج یابی را امتحان نماید. وی نیز به حرف آنها گوش می دهد. اما وقتی به رستوران محل قرار ملاقات می رود، با موقعیتی فوق العاده عجیب و ترسناک روبرو می شود. زیرا مشاهده می کند مردی که با او قرار ملاقات گذاشته، صورت ندارد. به همین سبب به دستشویی رستوران می گریزد، تا برای دوستانش پیامک بفرستد. ولی به شکلی احساس می کند، که باید سر قرار حاضر شود، و مرد مورد اشاره را ترک نکند….

در داستانی زیر عنوان جاده ای در باران زنی با همسر سابق دوستش ملاقات می کند، تا وسایل او را بردارد و برایش ببرد. اما سررشته کار از دستش در می رود. بگونه ای که با این مرد مواد مخدر مصرف می کند، و حتی با او همبستر می شود. اما در عین حال خودش را مقصر می داند، و سرزنش می کند.

در آغاز هر یک از داستان ها احساس سردرگمی به خواننده دست می دهد. بگونه ای که از خود می پرسد: این داستان در باره چیست؟ مرا به کجا می برد؟

چنین احساسی در هنگام خواندن مردماهی/ Moonman که آخرین داستان کتاب است، به اوج می رسد. داستانی که به ماجرای مردی می پردازد، که مسیری پر پیچ و خم را طی می کند، تا به شغل مورد علاقه خود یعنی مجریگری رادیو برسد. در این داستان به ماجرای پدر این مجری هم اشاره می شود، که در پی رسیدن به علایق خود بوده است. اما این تصمیم برایش پیامدهای اندوهباری به ارمغان آورد. داستان با آسمانی سیاه و تیره آغاز می شود. سپس برق می رود. بنابراین خواننده از خود می پرسد، چه اتفاقی افتاده است؟ اما جالب اینکه داستان بر این رخداد تمرکز نمی کند. بلکه به مسایلی می پردازد، که پیش از این اتفاق برای قهرمان آن رخ داده، و برایش این امکان را فراهم آورده، که بتواند از آن جان به در ببرد.

داستان های دیگر هم درون مایه های مشابه عجیب و غریب دارند. مثلا در یکی از آنها در شب پیش از روزی که قرار است یک خانواده به تعطیلاتی بروند که نمی توان زمانش را تغییر داد، اخبار ترسناکی به آنها می رسد. در دیگری زنی بیوه در تلاش است، به زندگی خود ادامه دهد. در یکی دیگر نومادری به عشق قدیمی گذشته خویش نگاهی دوباره می اندازد، و سپس می کوشد با شرایط موجود کنار بیاید.

یکی دیگر از داستان ها به زنی پیوند دارد، که در خانه تنهاست. زیرا شوهرش به یک ماموریت/ سفر کاری رفته است. وقتی در خانه صدایی ترسناک به گوش این زن می رسد، تلاش می کند با شوهرش تماس بگیرد.

در مجموع نثر کتاب، برنده، شکننده و زنده، است. بگونه ای که خواننده را کاملا با خود به قلب رخدادها و احساسات دخیل در ماجراها می کشاند. همچنین او را به درون افکار قهرمانان داستان که اغلب زن می باشند، و تنش هایی که آنها را احاطه کرده اند، می برد. جالب اینکه سارا میهن سیرک گاهی با یک جمله یا یک پاراگراف، از پس چنین کاری برمی آید. برای نمونه می توان به داستان رویاها اشاره کرد، که کارلی قهرمان آن حالا دیگر بزرگ شده است. اما به کلاس های رقص دوران نوجوانی اش می اندیشد، که با کمک بورس حضور در آنها برایش ممکن می شدند.

در داستان جاده ای در باران یک پاراگراف به اندازه ای عالی نوشته شده، که خواننده می تواند سرما را با گوشت و پوست خود احساس کند.

البته در این داستان ها، همواره مرگ، دل شکستگی و سایر ویژگی های تلخ سرنوشت به ویژه از دور، بزرگ جلوه می کنند. به همین سبب این داستان های کوتاه که زندگی را به تصویر می کشند، اغلب ویرانگر، اما در عین حال همواره دل پسند و لذت بخش هستند.

town-country-bmw3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *