زنانزنان - زیبایی
موضوعات داغ

 مروری بر نکات مهم در لیزر موهای زائد Laser Hair Removal

  

 

 • لیزر چیست؟

 

امروزه لیزر موهای زائد به یکی از پر طرفدار ترین روشهای حذف موهای زائد بدل شده و جایگزین روشهای سنتی مانند اپیلاسیون، موم و داروهای موضعی و… گردیده است.

دستگاههای حذف موهای زاید به دو دسته عمده سیستم های لیزری، مانند سیستمهای الکساندرایت و سیستم های غیر لیزری مانند IPL تقسیم میگردند که در این متن فقط سیستم های نوع اول که سیستم های لیزری بوده مورد اشاره می باشند. لیزر الکساندرایت، Alex-ND:YAG و دایود از جمله مهمترین لیزرهای حذف موهای زائد می باشند که البته لیزرهای  Alex و ND:YAG تواما لیزرهای موثر بر روی تمام تیپ های 6 گانه پوستی فیتزپاتریک می باشند.

 

 

 

 • آیا همه افراد کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد می باشند؟

 

معمولا موهای زاید و ناخواسته به 2 دلیل هورمونی و غیر هورمونی ایجاد می شوند. در مورد افرادی که دارای بیماری هورمونی می باشند مناسب است که حتما درمان بیماری زمینه ای نیز انجام پذیرد و سپس تحت درمان لیزر قرار گیرند.

 

 

 • فرآیند انجام لیزر موهای زائد به چه صورت است؟

 

در ابتدا فرد مراجعه کننده مورد مشاوره تخصصی قرار گرفته و براساس تیپ های پوستی (skin types) و سوابق پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفته سپس بر همین اساس فرآیند انجام لیزر برنامه ریزی می گردد. زمان مورد نیاز جهت انجام لیزر براساس وسعت ناحیه- نوع دستگاه و تبحر متخصص لیزر متغیر می باشد ولی بطور کلی از 10 دقیقه تا یک ساعت متغیر است. در حین انجام لیزر توسط دستگاههای جدید، شخص احساس درد نداشته و توسط یک سیستم کولینگ قدرتمند پوست محافظت و خنک می گردد. گاها احساس سوزش  ممکن است در انجام لیزر مشاهده شود.

 

 

 • دستگاههای لیزر جدید چگونه عمل می کنند؟

 

دستگاههای پیشرفته لیزر با استفاده از منشور  ویژه الکساندرایت به تولید طیف وسیع نور لیزر از طول موج لیزر 755 نانومتر که مناسب پوستهای روشن و بلوند می باشند (تیپ های 1 و 2) تا طول موج 1064 که مناسب نژاد  هندی و سیاه پوستان می باشند (تیپ های 5و 6 )می پردازند.

در سیستم های جدید سیستم های کولینگ قدرتمند از التهاب پوست و احساس درد پیشگیری می نمایند. همچنین در این فناوری دیگر از ژل استفاده نشده و دستگاه با پوست تماس مستقیم ندارند.

 

 

 • تعدد جلسات مورد نیاز در درمان موهای زاید جهت ایجاد نتایج ماندگار چقدر است؟

 

جهت کسب نتایج ماندگارتر معمولا 6-4  جلسه لیزر بفاصله یکماه مورد نیاز می باشد که البته ممکن است در برخی 6 ماه تا یکسال براساس ارزیابی بعمل آمده نیاز به تکرار آن باشد. جلسات نگهدارنده نیز پس از طی دوره درمان ها قابل انجام است.

 

 

 • چه نکاتی را باید قبل از انجام لیزر موهای زاید رعایت کنیم؟

 

 1. عدم استفاده از روشهایی مانند اپیلاسیون و موم در حدود یکماه قبل از انجام لیزر
 2. عدم انجام سولاریوم و یا قرار گرفتن  تحت تاثیر نور شدید آفتاب حداقل 2 ماه قبل از انجام لیزر
 3. اصلاح موهای زائد در ناحیه ای که تحت لیزر قرار می گیرد، یک روز قبل از انجام لیزر
 4. بدون هرگونه آرایش جهت انجام لیزر مراجعه نمایند
 5. اطلاع رسانی دقیق در مورد داروهای مصرفی و بیماریهای زمینه ای در حین مشاوره

 

 

 • بعد از انجام لیزر چه نکاتی را مورد توجه قرار دهیم؟

 

 1. استفاده از کرم ضد آفتاب
 2. استفاده از کرم ها و پمادهای ضد التهابی در صورت احساس سوزش و خارش
 3. عدم قرارگرفتن در برابر نور خورشید و هرگونه اشعه و حرارت
 1. چه افرادی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند؟
 • خانمها در دوران بارداری
 • افرادی که بدلیل مسائل شغلی باید مدتها در معرض آفتاب و اشعه باشند
 • افرادی که به دلیل بیماری عصبی دائما پوست خود را می کنند و آسیب می زنند
 • وجود زخم و التهاب در محل لیزر
 • برخی از بیماریهای پوستی مانند لوپوس و پورفیری
 • مصرف برخی از داروها مانند کوتریموکسازول و داروهای ضد التهابی (NSAIDS) و… ممکن است باعث محدودیت در انجام لیزر شوند لذا داروهای مصرفی خود را به اطلاع پزشک معالج برسانید.

 

 • عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

 

با پیشرفتهای بوجود آمده در زمینه تجهیزات جدید لیزر معمولا عوارض دستگاه های قدیمی و یا سیستم های غیر لیزری مشاهده نمی گردد.  عمده عوارض شامل:

 1. قرمزی پوست
 2. گاها احساس سوزش و خارش
 3. گاها  تغییر رنگ پوست
 4. ندرتا سوختگی های خفیف

 

10-آیا آقایان از لیزر موهای زائد استفاده می کنند؟

اخیرا استقبال زیادی توسط آقایان جهت رفع موهای زائد در ناحیه پشت و قفسه سینه و حتی اندامها و صورت بعمل آمده است. این مسئله به اصول فرهنگی و زیبایی شناختی مربوط می گردد و باید توسط متخصص مربوطه ارزیابی گردد.

در پایان توصیه می گردد که در انتخاب مرکز، دستگاه و تجهیزات لیزر دقت لازم بعمل آمده و در مورد هرگونه ابهام به منابع معتبر پزشکی در حوزه پوست و زیبایی مراجعه فرمایید تا از آسیب و اتلاف هزینه های بعمل آمده و یا عدم حصول نتایج مورد انتظار پیشگیری بعمل آورید. جهت مشاوره با شماره تلفن های :

416-900-8792

416-878-7428

تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *