مقالاتمقالات اقتصادی

مردم کانادا در وضعیت مالی که در آن به دنیا آمده اند، گیر کرده اند

 

رسیدن به رویای کانادایی که همان آرزوی بهبود اوضاع مالی و فراهم کردن اسباب رفاه و آسایش برای فرزندان است روز به روز سخت تر می شد که بروز پاندمی و بحران اقتصادی ناشی از آن شرایط را بازهم دشوارتر کرد.

مطالعه اخیر اداره آمار کانادا نشان می دهد بالا رفتن از نردبان اقتصادی روز به روز سخت تر می شود.

به نوشته هافینگتون پست، در این مطالعه، گزارش مالیاتی 5 دسته افراد متولد بین 1963 تا 1982 مورد بررسی قرار گرفت. این بررسی نشان داد افراد متولد سال 1982 در خانواده های کم درآمد 22 درصد نسبت به افرادی که 19 سال قبل در خانواده ای با درآمد مشابه به دنیا آمده بودند، بیشتر احتمال دارد در همان وضعیت کم درآمد باقی بمانند. همچنین احتمال رسیدن این افراد به 5 گروه پر درآمد جامعه نیز 8 درصد کمتر از متولدین سال 1963 بود.

از طرف دیگر، کسانی که در سال 1982 در خانواده های پر درآمد متولد شده بودند 13 درصد کمتر از متولدین 1963 در خانواده های پر درآمد، به سطح مالی پایین تری سقوط کرده بودند.

به بیان ساده تر، پولدار شدن در کانادا سخت تر، و پولدار ماندن- اگر این قسمت شما در بدو تولد بوده است- آسان تر شده است. اداره آمار کانادا این وضعیت را نتیجه افزایش بی عدالتی و شکاف بیشتر در پرداخت دستمزدها می داند و می گوید ارتباط بین این دو به اندازه ای عمیق و تنگاتنگ است که نمی توان همزمانی آن دو را تصادفی دانست.

 

 

در جدولی که این اداره تحت عنوان نمودار گتسبی بزرگ منتشر کرده نشان داده می شود که چه طور در طی سال ها دستمزد افراد به شکل فزاینده ای بیشتر به دستمزد والدین شان نزدیک شده است. 

سهیب شهید، اقتصاددان ارشد بانک TD، نیز معتقد است بی عدالتی در همه کشورهای گروه 7 ، نه فقط بین نسل های مختلف که بین سطوح مختلف مهارتی، در حال افزایش است. او یکی از عوامل اصلی این وضعیت را، در کنار عوامل متعدد دیگر، روی آوردن بانک ها به خریداری اموال و املاک در طی بحران های اقتصادی می داند. این اقدام بانک ها پیوسته موجب افزایش قیمت سهام، مسکن و سایر دارایی ها می شود و به عمیق تر شدن شکاف بین افرادی که صاحب چنین اموالی هستند با کسانی که از آن بی بهره اند، دامن می زند.

شهید معتقد است مساله تاثیرگذار دیگر در افزایش شکاف درآمدی، موضوع اتوماسیون است. در شرایطی که مشاغل کم درآمدی که نیاز به مهارت زیادی ندارد با ماشین های خودکار جایگزین شده و پاندمی نیز سرعت آن را دوچندان کرده است، و کسب و کارها به جای نیروی انسانی، تکنولوژی را به خدمت می گیرند، هر روز بر شمار افراد بیکار افزوده شده و بر درآمد کارکنان بخش تولید تکنولوژی افزوده می شود.

این افزایش شکاف نه تنها در درازمدت اقتصاد کشور را به خطر می اندازد، که رشد نرخ بیکاری در دنیایی که روز به روز بی عدالتی در آن بیشتر می شود می تواند بستر نا آرامی های اجتماعی و سیاسی را نیز فراهم کند.

بنابراین لازم است دولت ها هر چه سریع تر و پیش از آن که آثار منفی این بی عدالتی بیشتر نمایان شود، برای رفع آن کاری کنند.

شهید معتقد است دولت ها هر رویکردی را که برگزینند باید 3 نکته را در آن لحاظ کنند: هدفمند کردن کمک ها برای اقشار نیازمند؛ عدم قطع یکباره حمایت ها؛ و تسریع روند واکسیناسیون. زیرا هر چه سریع تر بتوانیم روی پایمان بایستیم و به کار بازگردیم، سریع تر می توان اقتصاد را احیا و از گسترده تر شدن شکاف به وجود آمده جلوگیری کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست