مقالاتمقالات سیاسی

مردم کانادا برای مقابله با چین چه بهایی حاضرند بپردازند؟

 

 

به گزارش نشنال پست، دولت ترودو طی 5 سالی که در قدرت بوده مدام در رابطه با جمهوری خلق چین رویکردی ساده لوحانه از خود نشان داده است. لیبرال ها با نشنیده گرفتن توصیه کارشناسان و سیاسیون و دیپلمات های سابق، بر دوستی بی چون و چرا با چین پافشاری می کردند.

اما اخیرا شاهد نشانه هایی هستیم که حاکی از آن است که دولت لیبرال قصد دارد در دوستی و اعتماد کورکورانه با چین تجدید نظر کند. دولت کانادا که ظاهرا بالاخره متوجه رفتارهای ضد و نقیض چین شده است، می خواهد از روابط دوجانبه عمیق با جمهوری خلق چین بازگردد. اما هرچند این ایده در دولت قوت گرفته است، کانادا باید متوجه محدودیت قدرت و نفوذ جهانی خود نیز باشد.

می توان انتظار داشت نتیجه بازنگری در سیاست های سابق، اتخاذ رویکردی جدی تر و تندتر باشد. اخیرا، نخست وزیر جاستین ترودو، وزیر دفاع و وزیر امور خارجه، و سفیر کانادا در آمریکا هر یک علنا دیپلماسی زورگویانه چین را مورد انتقاد قرار داده و خواستار نظارت ناتو بر عملکرد چین در آسیا شده اند. از طرف دیگر، ارین اتول، رهبر جدید محافظه کاران هم پیوسته بر لزوم رویکرد خصمانه با پکن تاکید می کند. البته بدون شک نتیجه نظرسنجی اخیر از مردم کانادا که نشان می دهد از هر 5 کانادایی بیشتر از 4 نفر نسبت به چین بدبین هستند، در این موضع گیری مقامات بی تاثیر نبوده است.

اما در این رویکرد سختگیرانه نسبت به چین، نباید واقعیت های جهانی را فراموش کرد: کانادا در برکه بزرگ امور جهانی، ماهی کوچکی بیش نیست.

 

 

برای مثال، ناتوانی کانادا از گرفتن یک کرسی در شورای امنیت سازمان ملل را در نظر بگیرید: به رغم تلاش های بسیاری که برای این منظور انجام شد، جامعه جهانی تصمیم گرفت ایرلند و نروژ را به عنوان اعضای این شورا انتخاب کرده و کانادا را از این دایره بیرون بگذارد. یا مورد بازداشت شهروندان کانادایی در چین را به خاطر بیاورید: هرچند کانادا از متحدانش خواست از طرف این کشور برای آزادی دو کانادایی بازداشت شده در چین لابی کنند، اما معلوم نیست جامعه جهانی تا چه حد این موضوع را پیگیری کرده است. چرا که با وجود اظهار نظر آشکار آمریکا در این مورد، هنوز تغییری در رفتار چین دیده نمی شود.

شکی نیست که موضع گیری غیر دوستانه کانادا در برابر چین یک اقدام تلافی جویانه در پی خواهد داشت.

کانادا در حال حاضر نارضایتی خود را از رفتار چین نشان داده، اما باید پذیرفت ابزاری که برای اقدامات متعاقب علیه چین در اختیار دارد بسیار محدود است. در واقع، تاثیر هر موضع گیری سرسختانه ای  نسبت به چین، به سوی خود کانادا باز خواهد گشت. کانادا به چین وابسته است و چین نیز نشان داده ستون اصلی سیاست خارجی اش مقابله به مثل است. دیوید مالرونی، سفیر سابق، درباره روابط چین و کانادا در گزارشی به مجلس می گوید: هیچ گزینه بی خطر و بی هزینه ای وجود ندارد. حفظ منافع، ارزش ها و تمامیت کشور هزینه خواهد داشت. و البته عدم حفظ آنها هزینه ای بیشتر.

اکنون با جو موجود علیه چین، همه از دولت لیبرال می خواهند تحریم هواوی و کنار گذاشتن آن از زیرساخت های مخابراتی 5G کانادا، تحریم مقامات چین، حمایت از تایوان، و تقویت روابط کانادا با ژاپن را در دستور کار خود قرار دهد. هرچند باید به همه این گزینه ها فکر کرد و حتی آنها را به انجام رساند، اما باید به خاطر داشت روابط اقتصادی ما با چین رابطه ای برابر نیست. در حالی که چین دومین شریک بزرگ اقتصادی کانادا محسوب می شود، کانادا حتی در بین 10 شریک اقتصادی بزرگ چین نیز دیده نمی شود. بنابراین هر گونه اقدام خصمانه ای از سوی اتاوا می تواند با تلافی چین در محدود کردن تجارت پاسخ داده شود. آیا محدودیت و ممنوعیت واردات کانولا، گوشت خوک و گوشت گاو از کانادا به چین در سال 2019 را به خاطر می آورید؟

همچنین، در حال حاضر دانشجویان چینی 22 درصد دانشجویان خارجی کالج ها و دانشگاه های کانادا را تشکیل می دهند و سالانه بیش از 4 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا تزریق می کنند. موسسات آموزش عالی کانادا هم به این درآمد وابسته شده اند. اکنون در صورت افزایش تنش میان دو کشور، کافی است چین دانشجویان خود را به خانه فرا بخواند تا عواقب سنگینی دامنگیر سیستم آموزش عالی کانادا شود.

درست است که مردم کانادا دولتی می خواهند که از ارزش ها، منافع و استقلال آنها در جهان محافظت کند، اما تصمیم سازان کشور باید در بازنگری روابط کانادا با چین با دید باز عمل کنند. در روابط جهانی، انجام یا عدم انجام هر کاری هزینه ای دارد. ما به عنوان مردم کانادا باید ابتدا تعیین کنیم برای رویکرد جدید در برابر چین چه قدر حاضریم بها بپردازیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست