مقالاتمقالات اجتماعی

مذهب، یکی از دلایل امتناع از دریافت واکسن کووید-19

 

واکسن های کووید-19 می توانند پاندمی را مهار کنند، اما در عین حال چالش های اعتقادی را ایجاد کرده اند. 

برت ساکلد، الهیات دان و مشاور کلیسای کاتولیک در رجاینا، می گوید هر روز باید درباره واکسن ها مطالعه کند، زیرا این تکراری ترین سوالی است که دریافت می کند. مردم می پرسند آیا می توانیم واکسن را دریافت کنیم؟ ارتباط آن با سقط جنین چیست؟ 

نظیم موجهرین، متخصص بیماری های عفونی از دانشگاه ساسکاچوان که از آغاز پاندمی به این سو درباره دلایل امتناع از دریافت واکسن تحقیق کرده است می گوید که برخی از افرادی که مایل به دریافت آن نیستند، اعتقادات مذهبی را دلیل آن ذکر می کنند. وی گفت: در حال حاضر 70 درصد از مردم آماده دریافت واکسن هستند، مابقی یا تصمیم نگرفته اند و یا به کل آن را رد کرده اند. اعضای گروه سوم، سه دلیل عمده را برای مخالفت شان ذکر می کنند. برخی خواهان دریافت اطلاعات بیشتر درباره واکسن ها بوده و برخی دیگر دریافت آن را غیرضروری می دانند. اما گروهی دیگر از مردم به دلیل اعتقادات مذهبی و یا اصولا عدم اعتقاد به واکسن، از دریافت آن امتناع می ورزند. 

لازم به ذکر است که در تحقیقات موجهرین به مذهب این افراد اشاره نشده است. 

اما ساکلد که به عنوان مشاور اسقف اعظم دونالد بولن و کلیسای کاتولیک رجاینا فعالیت می کند، می گوید که واکسن کووید به یکی از موضوعات بحث برانگیز در کلیسای کاتولیک تبدیل شده و او برای پاسخ دادن به سوالات پیروان کلیسا، به طور مرتب با چندین پزشک در ارتباط است. 

 

 

این بحث ها آنقدر شایع است که کنفرانس اسقف های کانادایی بیانیه ای را در 9 مارچ در این باره صادر کرد و چند روز بعد، به روشنگری درباره آن پرداخت. در بیانیه دوم آمده بود که کاتولیک ها می توانند هر کدام از واکسن های تایید شده کووید-19 را دریافت کنند، اما در صورت امکان، واکسنی که کمترین ارتباط را با سلول های مشتق از جنین سقط شده دارد، بایستی ترجیح داده و انتخاب شود. 

همانطور که می دانید آکسفورد/آسترازنکا و جانسون و جانسون، 50 سال قبل این واکسن های خود را از سلول های مشتق از کلیه جنین سقط شده ساختند. 

کارلا مسترآنجلو، سخنگوی AstraZeneca Canada  گفت: این رده سلولی در اصل در سال 1973 از سلول های کلیه جنین انسان به دست آمده و از آن زمان تا کنون در بانک های سلولی در سراسر جهان حفظ شده است تا به محققان در توسعه درمان های جدید کمک کند. 

رده سلولی به گروهی از سلول های موجودات زنده گفته می شود که محققان آن را استخراج کرده و برای تحقیقات علمی تکثیر می کنند. 

مسترآنجلو افزود: رده های سلولی HEK293 در آزمایشگاه پرورش یافته و با بافت جنینی تفاوت دارند. وی تاکید کرد که محققان دانشگاه آکسفورد به این دلیل این رده های سلولی را انتخاب کردند، چون پرورش و نگهداری آنها راحت تر بوده و جزو رایج ترین سلول های مورد استفاده در تحقیقات بیولوژیکی می باشند. واکسن های سرخک، اوریون، سرخچه و آبله مرغان از همین رده های سلولی استفاده می کنند. 

ساکلد گفت که کاتولیک ها بایستی هر واکسنی که در دسترس شان قرار داده می شود را دریافت کنند. وی گفت: پاندمی جهانی، نگرانی بابت سلامت خود و اعضای جامعه، دریافت این واکسن ها را حتی اگر ابهاماتی در مورد نحوه تولید آنها وجود داشته باشد، توجیه می کند. 

ساکلد در عین حال تاکید کرد که تایید این واکسن ها از سوی کلیسای کاتولیک به معنای تایید سقط جنین و تغییر موضع کلیسا در مورد آن نیست.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. Putin & Jin Ping cyberist Marxist army are another source of promoting conspiracy theories against government among religious or other concerned people گفت:

  میگین ظریف از کجا این همه دروغ و مزخرف گیر میاره سر هم میکنه ؟
  این جا :
  وزیر خارجه روسیه از «نژادپرستی» علیه سفیدپوستان در آمریکا ابراز نگرانی کرد
  https://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=225831
  قابل توجه فرج سرکوهی ! من و تو ، ایران اینتر نشنال! امیر طاهری ، منصور و سگهای دیگر.
  همه فاشیست ها و مارکسیست های روسی و ملاهای روسی و سوسیالیستهای سیمون بولیواری و کمونیست های ویتنام و چین و کوبا به جای اینکه به :
  – دیکتاتوری مادام العمر ،
  نظامهای سرکوبگر ایدیولوژیک و مذهبی و ناسیونالیست بعثی ،
  شونیست قوم گرای تروریست ،
  بپردازند و بپذیرند که بیشترین جنایت را در کشور خودشان ، به مردم خودشان ،
  در کشورهای دیگر به مردم دیگر کشورها میکنند ، با پراکندن دروغ های بی شرمانه در وسایل ارتباط جمعی توسط لشگر سایبری ، فدایی ، تروریستی روسی خودشان ،
  – تا ناکار امدی رژیم شان ، فقر مردم شان ، بی عدالتی و ازار دگر اندیشان ، دگر باشان را بپوشانند
  – و بر خوردهای وحشیانه امنیتی با حتی مخالفین ساده ، حتی یک زن فمینیست ، یک خواننده مثل ساسی مانکن ، یک دوتابعیتی ، را توجیه و با سرکوب همه ملیت های زیر سلطه انها ( اویغور ، چچن ، تاتار، تبتی ، هنگ کنگی ، اوکراینی، ..) ، به دوام حکومت رؤسا و احزاب کمونیستی و رهبران مادام العمر ۹۸ در صدی کمک برسانند ،
  انهم برای جلوگیری از : ازادی بیان ، ازادی کاندید شدن و مشارکت ازاد در رای گیری ، ازادی انتخاب پوشش ، باور ، دین ، تمایل جنسی ، تفریحات ، لباس زیر و فشن فلان و بهمان ، ارایش مو ، (پارتی ، اواز ، رقص ، موزیک) غربی ، سینمای غربی ، ازادی سرمایه گذاری و مالکیت خصوصی برای همه ، … خلاصه نابود کردن زندگی نرمال و پایمال کردن ارزوی آینده مطمئن و امنیت اجتماعی ، قضایی ، اقتصادی ، فرهنگی برای نسل جوان و زنان به ویژه .
  این جنایات کاران که بنده اسم می برم برای بشریت که هیچ ، برای اقلیت ها و دگر اندیشان و دگر باشان و منتقدین که ابدا ، برای مردم خودشان چه کرده اند ؟
  ۱) پوتین
  ۲) کیم
  ۳) خامنف
  ۴) مادورو
  ۵) اسد
  ۶) رهبران حزب کمونیست ویتنام
  ۷) رهبران حزب کمونیست کوبا
  ۸) لوکاشنکو
  ۹) رهبران کشورهای آسیای مرکزی
  ۱۰) سران ارتش میانمار
  اما همه این مزدوران هم خودشان ، هم مارکسیست های لنینیستی مزدورشان ، هم تروریست های هم پیمانشان تمام تلاش روز مره شان این است که با وقاحت ، بدون نگاه کردن به تنبان پر گه خودشان ، دنبال یک صدای تق و توقی بگردند ، فریاد کنند ، جنجال کنند که وای : امریکا گوزید !
  تناقض هم که استخوان بندی ادعاهای شرم اور این ها است
  1) از یکطرف دولت امریکا را که در تمامی مقامات ان تا مرد اول جهان ، سیاه پوست داشته و دارد متهم به نژاد پرستی علیه سیاه پوستان میکنند .
  2) از طرف دیگر برای تحریک انارشیست ها و باورمندان به تئوری های توطئه در امریکا و جاهای دیگر ،
  مردم امریکا و حزب دموکرات و الیت امریکایی را متهم به نژاد پرستی علیه سفید ها میکنند ( خوب الاغ قبرسی و خر مصری هم میداند که این مردک مادر گاییده (mother fucker) لاوروف ، ملیجک پوتین , دنبال دامن زدن به آنارشیسم در میان اولترا راست های سفید امریکایی است )، تا به وسیله انها و اولترا چپ های انارشیست انتی فا و جاسوسان روسیه عملیاتی شبیه حمله به کنگره امریکا و علیه دموکراسی لیبرال را دامن بزند .
  البته در خواب .
  چون امریکا سیستم دارد و دموکراسی لیبرال نیرومند مبتنی بر ازادی بیان ، توسعه پایدار ، نیروی شگرف نو اور و خلاق در مدیریت ، سرمایه داری مبتنی بر تولید ، اداره کشور بر اساس نیروهای مستقل و ارتشی بی نظیر در جهان .
  سیستم چک اند بالانس (checks & balances) ان نمی گذارد حتی اگر یک رئیس جمهور ، یک حزب ، یک گروه در ان مرتکب اشتباه شده و دنبال امثال پوتین و جین پینگ بروند یا دنبال لنینیسم کودتاچی با کوکتل مولوتف و کلاشینکف و بخشی از نیروهای نظامی باشند ، به جای صندوقهای رای و رقابت ازاد ، بتواند موفق شود .
  دیدید که نشد .
  نقشه پوتین و جین پینگ با شکست کامل مواجه شد ،
  از دل اتش ، پرزیدنت بایدن درامد که بمب ساعتی است علیه پوتین و جین پینگ و ملاها و کیم و اسد و مادورو و حتی دیکتاتور بچه های عربی که فراموش کرده اند امریکا انها را سرپا نگاه داشته ، و بزودی رویای روسی انها کابوسی بزرگ خواهد شد.
  همان توهمی که توسط مزدوران مارکسیست لنینیست نفوذی در رژیم مدرن شاه به او القا شد، موجب شد موقتا فراموش کند که امریکایی ها او را اورده بودند در برابر مصدق (که از دل پارلمان مشروطه با تصویب خود او در امده بود و بر دوش ملت به عنوان پیشوای مبارزه برای استقلال از انگلیس و روس و دست اخر امریکا حمل می شد ) ،
  به جای درک تغییر سیاست در امریکا به سوی “حقوق بشر” ، بر مدار نظامی گری وامنیت نظامی روی شانه های توسعه و مدرنیزاسیون پای فشرد ،
  ( پدر میهن پرستش هم بر خلاف اتاتورک ، دچار توهم المانی شد و ان توهم او را با خود برد به موریس) .
  وقتی طبقه متوسط که بسیار هم فربه شده بود و مدرن ، بیشتر خواست ، سهم از دموکراسی و مشارکت در حاکمیت را طلب کرد ، شاه مدرنی که خیلی خوب میدانست ارتجاع سرخ و سیاه و مارکسیست های اسلامی در تمام این سالها دشمن پروژه های میهن پرستانه مدرن او بوده اند ، هیچ سلاحی نداشت ، جز یک ارتش فرمانبردار چاکر صفت ( به جز یکی دو تا فرمانده مثل اویسی که انها را هم رنجاند) ، با ترک کشور که توطئه همین مارکسیست های روسی ( نیک خواه و قطبی ) بود ، گماردن یک معامله گر دلال فرصت طلب که ارتش به او اعتماد نداشت و ترک کشور ( بزرگترین اشتباه تاریخی) بر خلاف توصیه اکید یکی از رهبران ملی مصدقی ” غلام حسین صدیقی” و سفرای انگلیس و امریکا ) ، رسید به جایی که آمریکا و انگلیس هم دیگر نمی توانستند او را نجات دهند .
  مردم ایران این ظریف مادر قحبه (mother fucker) و لاوروف مادر جنده (mother fucker) را خیلی خوب می شناسند . با ان حقه بازی روحانف و توهمات ابلهانه خامنف خیلی خوب اشنا هستند ،
  نه مثل مردم کوبا و ویتنام و روسیه و چین و کره شمالی که ممکن است هنوز ندانند در کشورشان چه جنایت کارانی حکمرانی میکنند .
  تا اینکه کرونا و لرزشهای اقتصادی که بزودی همه را تکان ۸ ریشتری خواهد داد ، انها را نیز بیدار خواهد کرد .
  بارها گفته ام با زتکرار میکنم :
  – یک فروپاشی سراسری بزرگ در راه است
  اگر شوروی چند سال پیش در اوج عظمت دروغین و مخفی پشت دیوارهای بلند دروغ ، با انواع بمب ها و موشک ها و اتم و زیردریایی و تسلط استعماری بر نیمی از جهان ، به دلیل ناکارامد بودن اقتصادشان و ترویج فساد نومان کلاتورایی دزدان حاکم ، در ناباوری همگان فروریخت
  فردای خیلی زود ، بازماندگان ، متوهمین ، وابستگان به ان نظام دروغ و فریب امریکا ستیز و دشمن لیبرال دموکراسی و جهان متمدن در هم خواهند ریخت .
  منتظر بمانید
  – زمان سر مستی اسبها فرا رسیده
  – سربازان شکست خورده و خسته از جنگهای بی پایان بدون غرور به اشیانه بر می گردند
  – کشتیبان کشتی سیاست جهانی را سیاستی دگر امده است
  – در شهر یک کلانتر جدید امده (There is a new sheriff in town)
  خوابزدگان ، غمزه های بد عاقبتی می کنند که پایانش پاره شدن انها است .
  بدجوری !
  یادتان باشد که من گفتم .
  فردا نگویند که کسی اخطار نداده بود ، کسی چه میدانست چنین می شود .

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست