مقالاتمقالات پزشکی

مدیر داروسازی مادرنا: کانادایی ها تا کریسمس به دوز تقویتی واکسن احتیاج پیدا خواهند کرد

مدیر شرکت داروسازی مادرنا هشدار داد احتمالا موارد ابتلا به ویروس کرونا تا کریسمس در میان افراد واکسینه شده در کانادا افزایش چشمگیری خواهد یافت که لزوم تزریق دوز تقویتی را پررنگ تر خواهد کرد  استفان هاگ در مصاحبه اختصاصی با گلوبال نیوز، گفت در ماه های دسامبر و ژانویه با بازگشت فصل آنفلوآنزا و ویروس های تنفسی، و با توجه به روزهای تعطیل و افزایش دورهمی ها و مهمانی ها، انتظار می رود شاهد افزایش چشمگیر ابتلا حتی در افراد واکسینه شده باشیم. 

شرکت مادرنا که واکنش سیستم ایمنی بدن 30 هزار دریافت کننده واکسن این شرکت را از تابستان 2020 تحت نظر دارد، می گوید آزمایشات بالینی نشان می دهد آنتی بادی های حاصل از واکسن شش ماه پس از دریافت دوز دوم شروع به افول می کنند. هرچند روند کاهش آنتی بادی ها تدریجی خواهد بود، اما به گفته هاگ، با شیوع سویه دلتا زنگ خطر به صدا درآمد و موارد متعددی از ابتلا در شرکت کنندگان واکسینه شده آزمایشات مشاهده شد. این مشاهدات شرکت مادرنا را بر آن داشته است اقدام جهت تزریق دوز تقویتی واکسن را به عموم مردم توصیه کند.

هاگ گفت: هیچ کس دلش نمی خواهد 3 ماه یا 6 ماه از ویروس عقب بماند و زمانی به فکر چاره بیفتد که موارد ابتلا، آمار مبتلایان بستری در بیمارستان و حتی مرگ و میر براثر ابتلا به کووید-19 اوج گرفته است.

به نوشته وبسایت MSN، در حالی که داده های اداره سلامت کانادا حاکی از آن است که واکسن ها همچنان در جلوگیری از شدید شدن بیماری و عدم نیاز به بستری در بیمارستان در بین مردم کانادا موثرند، هاگ اظهار داشت به احتمال زیاد این دوام اثربخشی، نتیجه تاخیر 4 ماهه در تزریق دوز دوم واکسن در کانادا است که طول زمان مصونیت را افزایش داده است.

تصمیم اداره سلامت کانادا مبنی بر به تعویق انداختن تزریق دوز دوم واکسن حاصل انتخاب بین دو گزینه در زمان کمبود ذخیره واکسن در کشور بود.

در آن زمان اداره سلامت یا باید با تزریق یک دوز واکسن در جمعیت بیشتری مصونیت نسبی ایجاد می کرد، و یا با تزریق هر دو دوز واکسن طبق دستورالعمل شرکت های سازنده، تعداد محدودی از جمعیت را به طور کامل واکسینه می کرد. هاگ درباره این رویکرد گفت: خبر خوش اینکه نتیجه نشان می دهد کسانی که دوز دوم را با فاصله بیشتری از دوز اول دریافت کرده اند، دیرتر به دوز تقویتی نیاز پیدا خواهند کرد زیرا دوره مصونیت در آنها طولانی تر خواهد بود. با این وجود، او تاکید کرد در جوامعی مانند کانادا که با این رویکرد دوره ایمنی افراد کرونا در برابر ویروس را طولانی تر کرده اند نیاز به دوز تقویتی فقط تا کریسمس به تاخیر خواهد افتاد.

این در حالی است که شرکت فایزر اخیرا کمپین های توزیع دوز سوم یا تقویتی واکسن را به افراد آسیب پذیر آغاز کرده است.

مرکز کنترل بیماری های آمریکا اخیرا توزیع سومین دوز از واکسن کووید را برای افراد بالای 65 سال و همچنین شاغلان مشاغل پر خطر مانند معلمان و کادر درمان تایید کرد. اما در کانادا فعلا دوز تقویتی برای افراد دارای نقص سیستم ایمنی و ساکنان آسایشگاه ها و خانه های سالمندان تایید شده است. 

اما به طور کلی مساله توزیع یا عدم توزیع دوز سوم واکسن بین عموم مردم به چالشی در محافل علمی تبدیل شده است. عده ای معتقدند فعلا نیازی به واکسینه کردن مجدد بزرگسالان سالم وجود ندارد و عده دیگری به افزایش موارد ابتلا بین افراد واکسینه شده استناد می کنند که نشان از کاهش مصونیت ناشی از واکسن پس از چند ماه دارد.

از جمله مطالعه ای در نیویورک که نشان داد بین 3 می تا 25 جون، اثربخشی واکسن ها در جلوگیری از ابتلا به ویروس از 91 درصد به 79 درصد کاهش یافته است. در این بازه زمانی در نیویورک 9675 مورد ابتلا و 1271 مورد بستری در بیمارستان در میان افراد واکسینه شده گزارش شد که 15 درصد کل تعداد افراد بستری مبتلا به کووید را تشکیل می داد.

با این وجود مطالعات دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد واکسن ها هنوز موثرند. در این مطالعات، احتمال ابتلای افراد غیر واکسینه 4.5 برابر بیشتر از افراد واکسینه شده و احتمال شدید شدن بیماری و حتی مرگ و میر در این افراد 10 برابر بیشتر از افراد واکسینه شده برآورد شده است. با توجه به این نتایج متفاوت، اداره سلامت کانادا اعلام کرده است برای تایید دوز سوم واکسن برای عموم مردم منتظر نتیجه مطالعات در سایر کشورها خواهد ماند. 

اما هاگ می گوید شرکت مادرنا از قانونگذاران آمریکا خواسته است با تایید تزریق نیم واحد واکسن مادرنا به افراد، 6 ماه پس از دریافت دوز دوم، نه تنها به بازگشت مصونیت بلکه به بیشتر شدن سطح آنتی بادی نسبت به زمان دریافت دوز های اولیه واکسن کمک کنند. به گفته هاگ، این شرکت قصد دارد درخواست تایید توزیع دوز سوم واکسن در کانادا را نیز به زودی به مقامات اداره سلامت کانادا تسلیم کند. او می گوید: آزمایشات ما نشان می دهد وقت آن رسیده خود را برای مصون سازی مجدد جمعیت آماده کنیم.

ما داده های خود را در اختیار اداره سلامت کانادا و نهادهای بهداشت و سلامت سایر کشورها قرار خواهیم داد، اما تصمیم گیری نهایی درباره اقدام در جهت سلامت عمومی به عهده آنهاست


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست