مقالاتمقالات اجتماعی

مدارس انتاریو به ارتقای کیفی نیاز دارند

آنجلا مک‌لود- تحلیلگر و از گردآورندگان گزارش کیفی مدارس انتاریو در سال 2019
گزارش سالانه‌ کارکرد مدارس ابتدایی انتاریو برای 2019 که به تازگی منتشر شده، به پدر و مادرها امکان می‌دهد که مدرسه‌ فرزندان شان را، از نظر کیفی، با سایر مدارس محلی و همچنین مدارس سطح استان مقایسه کنند. گرچه همیشه تمرکز والدین بر مدارسی است که بالاترین رتبه‌ سنجش را دارند، اما نباید فراموش کرد که جایگاه هر مدرسه در جدول رتبه‌بندی، تنها بخشی از داستان است. ما همچنین باید در نظر بگیریم که آیا کیفیت آموزشی یک مدرسه در حال بهبودی است، یا اینکه هر سال بدتر شده است.

این بهبود کیفی، بر خلاف باور عمومی، تنها مخصوص چند مدرسه‌ بالای جدول یا مدارسی که در شهرهای بزرگ هستند، نیست. در مدت 16 سالی که گزارش یادشده در حال انتشار بوده، این مدارس در حال بهبود، در جای جای استان، و در بافت‌های متنوع دانش‌آموزی، مسکونی و فرهنگی، دیده شده‌اند.
برای نمونه، مدرسه ابتدایی دولتی South River، دارای 8/77 درصد دانش‌آموزان خاص است. این آموزشگاه، رتبه‌بندی خود در جدول مدارس استانی را، از سال 2014 تا 2018، از 9/4 به 7 بهبود داده است (رتبه‌ها از 10 نمره است). مدرسه‌ McKeller Park Central در Thunder Bay نیز که میزان 7/66 درصد دانش‌آموز خاص دارد، رتبه‌اش را از 3 در سال 2014 به 7/7 در سال 2018 رسانده است.

روشن است که این مدارس، دارند تلاش می‌کنند تا دانش‌آموزان شان موفق شوند و این تلاش‌ها را افزایش داده‌اند. مدارس دیگری که در رتبه های پایین‌تر قرار دارند، می‌تواند اقدامات چنین مدارسی را به کار ببندند تا سطح کیفی خود را بالا ببرند. اما حتی مدارسی که در پایین‌ جدول رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند، توانایی بهبود کیفی را در خود دارند. در سال 2014، مدرسه‌ دولتی Ealing در شهر لندن انتاریو، با صفر امتیاز، در پایین‌ترین جایگاه جدول قرار داشت. اما نام این مدرسه، در سال 2018، با رتبه‌ 5/7 در جدول نوشته شده است.

بر اساس این گزارش، درباره‌ کیفیت آموزش ریاضیات – موضوعی که در چند سال اخیر، نگرانی‌های ویژه‌ای را پدید آورده است– تنها 49 درصد از دانش‌آموزان سال ششم موفق شده‌اند که به سطح استاندارد استانی برسند. این سطح، از طریق امتحان ریاضیاتی تعیین شده که توسط سازمان <کیفیت و پاسخگویی آموزشی> دولت انتاریو تعیین می‌شود. این آزمون امسال نیز مانند سال‌های پیش و برای سال تحصیلی 2017-2018 برگزار گردید. نتایج این امتحان در سال تحصیلی گذشته، گویای یک افت یک درصدی در مقایسه با سال تحصیلی پیش از آن است.

با این همه، بر اساس این گزارش، برخی از مدارس در شرایط بسیار خوبی هستند و رتبه‌های ریاضی آنها نیز، بهبود قابل ملاحظه‌ای یافته است. در گزارش سال 2018، دانش‌آموزان سال ششم مدارس انتاریو، در درس ریاضی به طور متوسط رتبه 7/2 از 4 را کسب نموده‌اند. در همین حال برای نمونه، مدرسه‌ E.I McCully در St. Catharines ، رتبه‌ 3/3 از 4 را در ریاضی کسب کرده است. رتبه‌ این مدرسه در سال 2014، تنها 8/1 بوده است، و این بهبود کیفی، علیرغم این مساله روی داده که 9/61 درصد از دانش‌آموزان مدرسه‌ یادشده، از دانش‌‌آموزان خاص هستند. هنگام آن رسیده، که وزیر آموزش و پرورش انتاریو، در نخستین فرصت با مدیران این مدرسه تماس بگیرد و از آنها راز موفقیت دانش‌آموزان شان را، جویا شود.

بدون شک، پدران و مادران نیز، می‌توانند در بالا بردن رتبه‌ کیفی یک مدرسه، نقش مهمی را بازی کنند. آنها می‌توانند با بررسی داده‌هایی که گزارش‌های اینچنینی ارائه می‌دهند، ببینند که آیا مدرسه‌ فرزندشان در مسیر بهبود است یا نه؛ و اگر نیست، مدیران این مدارس را برای دلایل افت کیفی، به چالش بکشند.
روشن است که همه‌ مدارس سطح استان، جدای از اینکه در کجای جدول رتبه‌بندی کیفی ما قرار گرفته‌اند، توانایی بهبود کیفیت آموزش خود را دارند؛ چه این مدارس در مرکز شهر تورنتو قرار گرفته باشند، چه در شهرهای کوچک و روستاهای شمال انتاریو. بهبود آموزش در مدارس، وظیفه‌ ما نسبت به نسل جدید است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0