مقالاتمقالات اجتماعی

مخالفت لیبرال ها با کنترل اسلحه تنها در حرف، و نه در عمل

کانراد یاکاباسکی- گلوب ومیل

یک سال پیش نخست وزیر ترودو بیل بلر رئیس پیشین پلیس تورنتو را با سمت وزیر ایمنی مرزها و کاهش جرایم سازمان داده شده وارد هیئت دولت خود نمود، تا یکی از دو تهدیدی را که می توانستند لیبرال ها را در هنگام انتخابات از پا درآورند، رتق و فتق کند. این دو تهدید روان شدن سیل پناهجویان از مرزها، و جنایات مسلحانه در بزرگترین شهر کانادا بودند. امروز در حالی که مساله پناهجویان که به ویژه در استان کبک می توانست بیشترین لطمه را به لیبرال ها بزند از تیتر خبرها محو شده، مشکل جنایات در پیوند با اسلحه همچنان در تورنتو ادامه دارد. همچنین از جمله شهردار آن و رهبران جوامعش همچنان از دولت مرکزی می خواهند، به سرعت در این مورد اقدامی به عمل بیاورد.

از آغاز سال جاری تا کنون نیز، شمار تیراندازی ها و قربانیان آنها دوباره افزایش یافت. کمااینکه براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی پلیس تورنتو از اول ژانویه تا شامگاه سوم آگست شمار تیراندازی ها و  قربانیان مربوطه به ترتیب سر به 244 و 365 زد. این اعداد و ارقام شامل تیراندازی بامداد پنجم آگست در نورت یورک نمی شود، که در آن هفت نفر زخم برداشتند و حال یک تن از آنان بسیار وخیم است. 

آقای ترودو در فرمان ابلاغ وزارت به آقای بلر از وی خواست بدون ممانعت از استفاده قانونی از اسلحه گرم از سوی کانادایی ها، مساله منع کامل سلاح های دستی و طپانچه ها و تفنگ های نیمه خودکار را  مدنظر قرار دهد. احتمالا بیل بلر به سبب سمت پیشین خود به خوبی می دانست، یک بررسی دیگر منع سلاح های دستی شامل چه چیزهایی می شود. کمااینکه بدون یک طرح پرهزینه برای بازخرید یک میلیون و 400 قبضه اسلحه ای که اینک به شکل قانونی در اختیار کانادایی ها قرار دارند، تلاشی احتمالا حتی پرهزینه تر جهت سرکوب قاچاق غیرقانونی اسلحه از آمریکا به کانادا، و ممنوعیت فروش سلاح در آینده، هر اقدامی عمدتا نمادین خواهد بود. 

احتمالا آقای بلر همچنین می دانست، که لیبرال ها برای فرونشاندن خشم هواداران اسلحه آمادگی ندارند. هوادارانی که در خلال مشاوره عمومی برگزار شده از سوی دولت دیدگاه های خود را نشان دادند. کمااینکه حدود 135 هزار کانادایی پرسشنامه ای اینترنتی را در این مورد پر کردند، که به ویژه نشانگر میزان بالایی از بسیج در بین صاحبان اسلحه و هوادارانشان بود. 81 درصد پاسخ دهندگان به این پرسشنامه با عملیات بیشتر جهت محدودیت دسترسی به سلاح های دستی مخالف بودند. 77 درصد با اقدامات برای مهار دسترسی به طپانچه ها و تفنگ های نیمه خودکار مخالفت داشتند. 

 

 

در ماه ژوئن آقای بلر ضمن اشاره به برخی موارد از جمله اینکه با توجه به مشکل قاچاق سلاح در مرزها هرگونه اقدامی گران ترین خواهد بود، گفت که لیبرال ها دیگر طرح ممنوعیت اینگونه سلاح ها را پیگیری نخواهند کرد. 

بنابراین می توان پرسید، آیا لیبرال ها اصولا برنامه ای برای اقدامات مربوطه داشته اند؟ البته آقای بلر گفته در صورت انتخاب مجدد لیبرال ها در اکتبر، مسوولیت برخی اقدامات در پیوند با منع شماری از سلاح ها مانند تفنگ های خودکار را می پذیرد. اما اظهاراتش درباره جزئیات مربوطه به اندازه ای نامفهوم بودند، که ناتالی پرو از کوشندگان کنترل اسلحه ساکن کبک که از کشتار سال 1989 دانشکده فنی مونترال جان به در برده، در اعتراض به این اظهارات از کمیته مشورتی سلاح های دستی کانادا استعفاء داد. زیرا به گفته خودش احساس کرد، مورد (سوء)استفاده قرار گرفته است. 

جالب اینکه حتی همین میزان تلاش هم سبب آزردگی برخی از محافظه کاران شد. کمااینکه در ماه ژوئیه عکس پی یر- پل هاس نماینده محافظه کار کبک در مجلس ملی در حالتی منتشر شد، که یک تفنگ نیمه خودکار ای آر-15 در دست داشت، و مهمان تریسی ویلسون معاون ائتلاف حقوق اسلحه گرم کانادا بود. لابی های کانادایی هوادار اسلحه زیر رادار رسانه های جریان اصلی و جاافتاده عمل می کنند. اما بسیار خوب سازماندهی شده اند. کمااینکه اعضایشان برعلیه سیاستمدارانی می کوشند، که به هر شکلی ضدلابی مورد اشاره محسوب می شوند. با توجه به اینکه در دوران زمامداری کریسچین شمار نسبتا زیادی از نمایندگان لیبرال مجلس ملی به سبب چنین موضعی از راه یابی مجدد به این مجلس بازماندند، اینک بسیاری از نمایندگان حوزه های انتخابیه خارج از شهرهای بزرگ کشور می دانند احزاب متبوعشان باید با مساله کنترل تسلیحات به نرمی برخورد کنند، تا کمتر متهم شوند که می خواهند سلاح های مردم خوب را از آنها بگیرند.

چکیده اینکه با توجه به جمیع جهات که به برخی از آنها اشاره شد، مخالفت لیبرال ها با کنترل مالکیت اسلحه تنها در حرف- و نه درعمل-  بوده و هست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان