مقالاتمقالات پزشکی

مخالفت دانشمندان با ادعای همگنان اسرائیلی مبنی بر درمان سرطان تا یک سال آتی

میا دو گراف- دیلی میل

جیمز الیسون کارشناس آمریکایی سیستم ایمنی بدن، استاد دانشگاه، و برنده جایزه نوبل مربوطه می باشد، که به ایجاد ایمنی- درمانی کمک کرده است. وی در ماه دسامبر گذشته ضمن اشاره به پیشرفت ها در بعضی از روش های درمانی مربوطه، گفت: به زودی به درمان برخی از انواع این بیماری نزدیک می شویم. اما دنیا هرگز خالی از سرطان نخواهد بود.

ولی روز بیست و نهم ژانویه دانشمندان نهاد موسوم به تغیرات تدریجی شتاب آلود فناوری های زیست شناسی اسرائیل با این ادعا که با استفاده از تکه های کوچک پروتئین که تولید کرده اند، می توانند سرطان را درمان نمایند، در واقع اشتباه بودن گفته های آقای الیسون را اثبات کردند. براساس این ادعا برساخته دانشمندان اسرائیلی مانند یک هشت پا به دور سلول های سرطانی حلقه می زند، و همزمان از چندین زاویه غده های مربوطه را هدف حمله قرار می دهد. همچنین به نقاطی می رسد که سایر مولکول های درمانی  بزرگتر از آنند، که به آنها برسند. فراتر اینکه بدون ایجاد عوارض جانبی و یا تحریک واکنش غده های مربوطه، بافت های سرطان را هدف حمله قرار می دهد. زیرا به گفته آنان روش نوین مانند داروهای سه وجهی درمان ایدز خواهد بود، که از چندین سو به هدف مربوطه حمله ور می شوند. بنابراین تا یک سال دیگر درمان کلیه سرطان ها امکان پذیر می گردد.

اما به باور منتقدان گرچه این روش سبب امیدواری است و تاکنون مطالب مشابهی در مورد چنین روشی شنیده نشده، ولی ادعای <درمان> بزرگنمایی می باشد. چراکه آزمایش های مربوطه تنها روی موش ها صورت گرفته اند. همچنین حتی خود ابداع کنندگان پذیرفته اند، که انجام و تکمیل آزمایش های انسانی سال ها طول خواهد کشید. فراتر اینکه به سبب طیف بزرگ سرطان های گوناگون، هرگز یک درمان واحد، جوابگو نخواهد بود. کمااینکه دکتر لن لیچتنفلد مقام ارشد درمانی انجمن شیمی آمریکا در ای-میلی که برای نشریه ما ارسال کرده و در وبلاگ خود نیز قرار داده، از جمله آورده: نیازی به تذکر نیست، که همه ما امیدواریم گفته آنان (دانشمندان اسرائیلی) درست از آب دربیاید. اما شوربختانه باید آگاه باشیم که این ادعا از تایید به عنوان روشی جهت تحت کنترل قرار دادن موثر برای مبتلایان به سرطان هم، فاصله زیادی دارد. درمان که به جای خود!

دیگر نکته قابل توجه اینکه پژوهشگران اسرائیلی به جز مصاحبه با نشریه داخلی اورشلیم پست که در آن از تجربه فوق العاده در مورد موش گفته و ادعای موفقیت کرده اند، هیچگونه اطلاعات مؤید ادعاهای خویش را انتشار نداده اند. بر اساس اظهارات دکتر وینس لوکا استادیار رشته زیست- سرطان شناسی مرکز سرطان مفیت، بنابراین همین مساله برای هشدار در مورد هیجان زده نشدن و حتی در نظر نگرفتن طرحی خاص برای ادعای مورد اشاره کافی است. دکتر لیچتنفلد نیز هشدار می دهد حتی بین یافتن واقعی روش درمانی بالقوه، با کارایی عملی آن تفاوت زیادی وجود دارد. کمااینکه می افزاید: ما در برهه ای به سر می بریم، که بسیاری از پیشرفت های هیجان انگیز بر روش درمان مبتلایان به سرطان تاثیر مثبت دارند. امیدواریم که روش (دانشمندان اسرائیلی) نیز پیامدهای موفقیت آمیز داشته باشد. اما همواره باید هشدار بدهیم، که رساندن استفاده روشی برای موش به انسان ساده و بدون پیچیدگی نیست. کمااینکه تجربه بارها به ما آموخته که بین آزمایش موفقیت آمیز روی موش ها و همچنین دستاوردها و بهره های موفقیت آمیز حاصل شده در آزمایشگاه ها، تا کارا بودن عملی شان برای انسان، فاصله بسیار زیادی وجود دارد.

 

اظهارات این کارشناسان منتقد برمبنای علم و پژوهش استوار می باشند. کمااینکه برغم دستاوردهای عظیمی که در حوزه نوآوری کنترل و درمان سرطان کسب شده اند، هنوز از ریشه کنی این بیماری فاصله زیادی داریم. زیرا همه ساله بیش از 18 میلیون نفر دیگر به انواع آن مبتلا می شوند، و 8 میلیون و 200 هزار تن دیگر بر اثر چنین ابتلایی جان خود را از دست می دهند.

ایمنی- درمانی روش نوینی می باشد، که سبب امیدواری است. زیرا در این روش به سیستم ایمنی خود بیمار آموزش داده می شود، که با سرطان مبارزه کند. به این مفهوم که نگذارد، این سیستم در مقابل داروهای مربوطه واکنش (منفی) نشان بدهد. همچنین برای رساندن داروها به خود غده سرطانی، و نه سلول های سالم اطرافش، گام هایی برداشته شده اند. و…

چکیده اینکه دانشمندان اسرائیلی مدعی اند، که داروی درمان، کلیه سرطان ها را یافته اند. اما منتقدان هشدار می دهند، که یافته های آنها ضعیف هستند. همچنین احتمالا هرگز یک راه منفرد برای درمان طیف گسترده انواع این بیماری وجود نخواهد داشت. اما تلاش های بی وقفه برای یافتن روش های دیگر درمانی همچنان ادامه می یابند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان