اخباراخبار کانادا

محکومیت یک کانادایی به بیست و شش سال زندان در آمریکا به جرم توطئه برای بمبگذاری انتحاری

آمریکا- مرد کانادایی به نام فاروق خلیل محمد عیسی، اهل ادمونتون کانادا عضو شبکه تروریستی بود که به متقاضیان سفر به عراق و سوریه جهت شرکت در عملیات بمبگذاری انتحاری کمک می کرد.

10 آوریل 2009، کاروان متشکل از 5 اتومبیل حامل سربازان آمریکایی در خارج از پایگاه عملیات Marez در عراق در حال حرکت بود که یک کامیون حمل زباله که زیر آتشبار نیروهای عراقی قرار داشت به سرعت از کنار 4 اتومبیل گذشته و در کنار اتومبیل پنجم منفجر شد. شدت انفجار به حدی بود که یک گودال 60 فوتی را در فاصله 50 یاردی پایگاه نظامی ایجاد کرد. در این عملیات تروریستی چندین شهروند عراقی و 5 سرباز آمریکایی به نام ادوارد فورست جونیور، برایس ای. گوتیه، برایان ای هال، جیسون ج. پاتوش و گری ال. وودز کشته شدند.

دادستانی آمریکا، محمد عیسی را به برقراری ارتباط با اعضای شبکه تروریسی و عاملان حمله مورد اشاره در هنگام اقامت در کانادا متهم کرد. نامبرده در مکالمات تلفنی و ایمیل ها با اعضای شبکه به تروریستی ها قوت قلب داده و آنها را تشویق می کرد. او در برخی از پیام ها، پاداش شهادت در عملیات تروریستی را به نکاح با 70 حوری بهشتی باکره ذکر کرد. محمد عیسی حتی از خواهرش که در عراق زندگی می کرد خواست که کار کردن با اسلحه را بیاموزد و به پلیس و آمریکایی ها حمله کند.

نامبرده اولین بار در سال 2011 بازداشت شد و 6 مارچ 2018 اتهام توطئه برای به قتل رساندن شهروندان آمریکایی را پذیرفت.

تروریست کانادایی پس از گذراندن دوران محکومیت  به کانادا استرداد داده خواهد شد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *