اخباراخبار کانادا

محکومیت زوج مهاجر کانادا از سوی چین، به جرم افشای اسرار نظامی  

چین- The Globe and Mail: زوجی که حدود 20 سال قبل با هدف زندگی بهتر به کانادا مهاجرت کرده بودند، از سوی چین به جرم خیانت و افشای اسرار نظامی محکوم به حبس شدند. 

پیتر ونگ و روکین ژائو (اتباع کانادا)، مهندسین متولد چین می باشند که در تورنتو کار کرده اند. همانطور که گفته شد آنها با هدف ایجاد زندگی بهتر برای دخترشان در سال 2002 به کانادا مهاجرت کردند. اما در سال 2017، در طی سفر به چین برای تجدید دیدار با بستگان بازداشت شدند. 

ماه گذشته، خبرگزاری دولتی چین خبر محکومیت ونگ به سه سال و ژائو به دو سال حبس را اعلام کرد. 

این زوج قربانی سیستم قضایی چین می باشند که تحت کنترل و نظر حزب کمونیست اداره می شود. اولین بار نیست که چین برای پیشبرد اهداف سیاسی اش، دیپلماسی را وسیله قرار می دهد. از دسامبر 2018 و بازداشت شدن منگ وانژو، مدیر شرکت هواوی در فرودگاه ونکوور به این سو، چین دو تاجر کانادایی را به نشانه عمل متقابل به مثل بازداشت کرده و دو کانادایی دیگر را به اعدام محکوم کرده است. حکم محکومیت ونگ و همسرش بار دیگر کانادا را در موقعیت و وضعیت دشوار قرار داده است. 

ونگ و همسرش قبل از مهاجرت به کانادا در یک موسسه تحقیقاتی نظامی در چین کار می کردند. آنها در کانادا در شهرهای ادمونتون و تورنتو زندگی کرده و ونگ به عنوان تعمیرکار هواپیماهای باری نظامی در آلبرتا کار کرده است. محکومیت این زوج، بسیاری از پژوهشگران دو تابعیتی را از بازگشت به چین منصرف خواهد کرد. زیرا اتباع خارجی خود را در چین در امنیت احساس نمی کنند. 

 

 

ونگ که نام چینی اش Pihong می باشد، متولد 1958 در استان Shaanxi چین است و در بخش هوا-فضا کار می کند. او در سال 2002، با انتشار مقاله ای خود را یکی از کارکنان انستیتوی تحقیقاتی Luoyang Electro-Optics معرفی کرد که تحت نظر دولت چین اداره می شود. خانم ژائو نیز به عنوان مهندس در همین موسسه کار کرده است. 

ونگ سپتامبر 2002 در شرکت Spar Aerospace ادمونتون مشغول کار شد. شرکتی که Canadarm را ساخته و یک برنامه پیچیده برای تعمیر و نگهداری هواپیماهای غول پیکر C-130 Hercules طراحی کرده است. ونگ قبل از ملحق شدن به Spar، در یک شرکت نرم افزاری در تورنتو کار می کرد. 

چین این زوج را به جاسوسی و افشای اسرار نظامی متهم کرده بود. البته اتهام اصلی، جاسوسی برای آمریکا می باشد. آن هم بر اساس عکس های پست شده در رسانه های اجتماعی از سفرهای این زوج به واشنگتن. همانطور که گفته شد، باز هم پای کانادا به اختلاف بین چین و آمریکا باز، و ناخواسته در این میانه گرفتار شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!