صفحه اصلی / مقالات / محو مرزهای سیاست و تجارت از سوی فرزندان ترامپ

محو مرزهای سیاست و تجارت از سوی فرزندان ترامپ

ASAP Computer

از روزی که دانلد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی رسید، هر بامداد سه فرزند بزرگسالش دانلد پسر، ایوانکا و اریک، به برج ترامپ در نیویورک می روند، و وارد آسانسور می شوند. اما آیا این سه به دفتر مبارزات انتخاباتی پدرشان در طبقه پنجم، دفترهای کار خودشان در طبقه بیست و پنجم، و یا واحد آپارتمانی رئیس جمهور منتخب واقع در بالاترین طبقه (پنت هاوس/ penthouse) این برج یعنی طبقه پنجاه و ششم آن، می روند؟

این عدم اطمینان از مقصد آنها نشانگر نقش چندگانه ای است، که این فرزندان برای پدر خود ایفا می کنند. چراکه در خلال یک سال گذشته مرزهای بین مبارزات انتخاباتی، و کاروبار تجاری امپراطوری ترامپ بگونه ای مستمر نامشخص و محو شده است. این امر به نوبه خود پرسش هایی را درباره احتمال تضاد منافع بین منافع ترامپ در کاخ سفید، و منافع وی در تجارت همچنان رو به گسترشش، به وجود آورده است. زیرا حتی اگر این فرزندان در پی پدر خود به واشنگتن نقل مکان نکنند، اما در اداره امور وی نفوذی باورنکردنی دارند.

البته ترامپ در خلال مبارزات سیاسی خود برای ورود به کاخ سفید، بگونه ای مستمر می گفت در صورتی که پیروز انتخابات شود، فرزندانش همچنان در نیویورک می مانند، و تجارتش را اداره می کنند. بااینهمه از این سه فرزند و همچنین جرد کاشنر شوهر ایوانکا، به عنوان اعضای کمیته اجرایی گروه نقل و انتقال (قدرت در کاخ سفید) نام برده شده است.

البته آنها تا همین جای کار هم در حدی بسیار گسترده در شکل دادن به دولت نوین دست اندر کار بوده اند. کمااینکه در نشست های مربوطه شرکت داشته اند، و پدرشان در ساعات دیروقت شامگاه به آنها تلفن کرده است. همچنین در اموری مانند رئیس کمیته ملی جمهوریخواهان یا رئیس کارکنان کاخ سفید حضور فعال داشته اند. مثلا در مورد بازگرداندن کوری لواندوسکی نخستین رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ، موضع مشورتی منفی گرفتند. کمااینکه وی به سبب توصیه های آنان در ماه ژوئن از کار برکنار شد.

فراتر اینکه حضور فعال این فرزندان، با خاتمه دوره مبارزات انتخاباتی پایان نیافت. کمااینکه ایوانکا ترامپ و کاشنر در دیدار روز هفدهم نوامبر رئیس جمهور منتخب با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در برج مورد اشاره حضور داشتند. و این دقیقا همان نقطه ای است، که سبب ایجاد نگرانی در مورد تضاد منافع می شود.

از دیگر سو ترامپ مصرانه گفته با اتخاذ روش های درست، بین کاخ سفید و شرکتش دیوار خواهد کشید. اما فرزندانش همچنان متولی این شرکت باقی خواهند ماند. شرکتی که بزرگترین واحد اقتصادی است، که به یک رئیس جمهور دنیای معاصر تعلق دارد. در عین حال قوانین اخلاقی دولت مرکزی به ترامپ این اجازه را می دهند، که منافع شرکتش را زیر اداره خود داشته باشد، و به احتمال بیشتر بر تصمیمات فرزندانش تاثیر بگذارد. مثلا در حالی می تواند خط مشی ای داخلی در پیش بگیرد که با خارج از کشور داد و ستدهایی دارد، که می توانند بر شرکتش تاثیرگذار باشند. حتی اگر این شرکت به دست فرزندانش اداره شود.

 

9-2

کلیان کانوی مشاور ارشد امور اقتصادی در این پیوند می گوید: فرض کنیم که آنها برخی کارها را انجام می دهند، که نباید انجام دهند. اما فرزندانش هستند، و به مدتی طولانی همکاران شرکتش هم بوده اند. بنابراین بدیهیست، که از پدر خود به عنوان رئیس جمهور نیز پشتیبانی خواهند کرد.

اما مشکل درهم تنیدگی مسایل در اواسط نوامبر خود را نشان داد. یعنی هنگامی که شرکت ایوانکا ترامپ به تبلیغ دستبندی 10 هزار و 800 دلاری پرداخت، که وی در خلال گفت و گو با مجری برنامه 60 دقیقه شبکه تلویزیونی سی بی اس به دست داشت. البته بعدا سخنگوی شرکت از این اقدام پوزش خواست.

باید دانست، که فرزندان ترامپ برای ایفای نقش رسمی در هیئت دولت وی محدودیت قانونی دارند. چراکه در سال 1967 کنگره آمریکا قانون ضد خویشاوندسالاری را از تصویب گذراند. قانونی که بر اساس آن رئیس جمهور نمی تواند، اعضای خانواده خود را در ادارات دولتی و یا در خارج از کشور به سمتی منصوب کند. این قانون زمانی به اجرا درآمد، که جان اف کندی رئیس جمهور وقت برادرش رابرت را به سمت دادستان کل کشور منصوب نمود. البته قانون مذکور فرزندان ترامپ و همچنین کاشنر را که یکی از نزدیک ترین دستیاران پدرزن خود است و گفته می شود در حال بررسی داشتن نقشی در کاخ سفید می باشد، از کار کردن به عنوان مشاورانی که حقوق نمی گیرند و یا مشاورات غیررسمی می دهند، منع نمی کند.

سه فرزند بزرگتر ترامپ که مادرشان ایوانا همسر نخست دانلد ترامپ بود، در خلال کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه در تابستان سال جاری نطق هایی کردند، که با استقبال روبرو شدند. آنها در این نطق ها کوشیدند، به پدرشان جنبه های انسانی بیشتری بدهند. همچنین دانلد پسر و اریک در بسیاری از اینگونه فعالیت ها از جمله حضور در شبکه های رادیویی محافظه کار نقشی چشمگیر داشتند. ایوانکا نیز در برخی از مهم ترین لحظات مبارزات انتخاباتی از جمله معرفی رسمی پدرش برای سخنرانی در کنوانسیون مورد اشاره، شرکت داشت. تیفنی ترامپ دختر ترامپ از همسر دومش مارلا میپلز هم، به نیابت از پدر در برخی از مراسم ایفای نقش کرد. به گفته رئیس جمهور منتخب کوچکترین فرزندش یعنی بارون ده ساله که حاصل ازدواجش با ملانیا بانوی نخست آتی است، تا پایان سال تحصیلی جاری با مادرش در نیویورک می ماند.

اما مساله مهم این است که به ویژه سه فرزند ارشد ترامپ می توانند ولو به صورت غیرمستقیم، بر امورات کاخ سفید تاثیر بگذارند. حتی اگر بگویند، شرکت فوریت نخستشان است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *