علم و دانش

محققان کانادایی روش موثر درمان مسمومیت با الکل را ابداع کردند

 

 

پژوهشگران کانادایی می گویند یک روش موثر برای درمان مسمومیت با الکل ایجاد کرده اند، و این شامل خارج کردن الکل از بدن با نفس نفس زدن عمیق است. 

جوزف فیشر، محقق ارشد انستیتوی تحقیقات بیمارستان عمومی تورنتو می گوید این روش عوارض جانبی ندارد و شامل یک دستگاه مکانیکی بسیار ساده برای کمک به تنفس است. 

او می گوید این فرآیند به راحتی از این واقعیت بهره می برد که هر بازدم، همراه با دی اکسید کربن، حاوی الکلی است که از خون به داخل ریه ها تبخیر شده است. وی می افزاید: الکل هرچه بیشتر نفس بکشید، بیشتر تبخیر می شود. به همین سادگی.

رویکرد فیشر به دستگاهی متکی است که مقدار دقیق دی اکسید کربن مورد نیاز برای حفظ سطح طبیعی آن در خون را کنترل می کند. این  دستگاه به اندازه یک کیف کوچک است و از سیستم شیر، لوله های اتصال، ماسک و مخزن کوچک با دی اکسید کربن فشرده استفاده می کند.

 

 

فیشر می گوید موثر بودن این روش با یک مطالعه کوچک با حضور پنج داوطلب مرد، مشخص شده است، اما آزمایشات بالینی گسترده تر برای احراز اطمینان کامل ضروری است. او امیدوار است که این دستگاه روزی بتواند به عنوان ابزاری قدرتمند در بخش اورژانس بیمارستان عمل کند.

فیشر می گوید: من قبلا پزشک اورژانس بودم و می دانم که آنها با بیمارانی که در کنار مشکلات جسمی دیگر، دچار مسمومیت شدید الکل نیز هستند، روبرو هستند. شما نمی دانید که بیمار چه مشکلی دارد، زیرا در حالت بی هوشی و با مسمومیت شدید الکل به بیمارستان می آیند. این، معاینه را دشوارتر می کند. باید صبر کنید تا کبد الکل را متابولیزه کند. 

فیشر می افزاید، افراد شرکت داده شده در طرح مطالعاتی، هر کدام نصف لیوان ودکا نوشیدند و توانستند الکل را سه برابر سریع تر از کبد، از بین ببرند.

سال ها پیش، فیشر تکنیک های مشابهی را برای مقابله با مسمومیت با مونوکسیدکربن و از بین بردن مواد بیهوشی از بدن ایجاد کرد.

در حال حاضر، راهی برای تسریع سرعت کار کبد برای پاکسازی الکل از بدن وجود ندارد. اما فیشر می گوید روش جدید به ویژه اگر مسمومیت شدید باشد، بسیار کارآمد است. 

وی در عین حال تاکید کرد که این روش درمانی واقعا برای مسمومیت های شدیدی طراحی شده است كه می تواند اعضای بدن مانند كبد یا مغز را تهدید كرده و جان فرد را به خطر بیندازد. 

دکتر لورن بروچارد، پژوهشگر و پزشک بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان سنت مایکل تورنتو، می گوید این روش بسیار هوشمندانه است، اما اثبات موثر بودن آن به آزمایشات بیشتر در شرایط واقعی نیاز دارد. وی می گوید: برای فردی که به شدت مست است، گذاشتن ماسک روی صورت می تواند بسیار دشوار باشد، اما منطقی است که این روش را امتحان کنیم. 

گزارش کامل مطالعه جدید، اخیرا در نشریه علمی Nature Research منتشر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست