مقالاتمقالات اجتماعی

محافظه کاران در پی لغو شهروندی ناشی از تولد

تهیه و تدوین: گروهی از نویسندگان و کارشناسان مهاجرت

قطعنامه حزب محافظه کار در پیوند با شهروندی ناشی از تولد

کنوانسیون سراسری حزب محافظه کار که از بیست و سوم تا بیست و پنجم آگست در هلیفکس برگزار شد، از جمله به مسایل مهاجرت هم پرداخت. به ویژه شهروندی ناشی از تولد از مهم ترین سرفصل های این کنوانسیون به شمار می رفت. در نهایت نیز شرکت کنندگان به لغو اینگونه شهروندی رأی دادند. البته نوزادانی که یکی از والدین شان کانادایی و یا مقیم دائم کشور باشند، از این قطعنامه مستثنی خواهند بود. این در حالی است که براساس قوانین کنونی هر نوزادی که در خاک کانادا به دنیا بیاید، بگونه ای خود به خود/ اتوماتیک شهروند این کشور به شمار می رود.

از دیگر سو گرچه همانگونه که آمد کنوانسیون مورد اشاره به چنین لغوی رأی داد، اما برخی از  نمایندگان مجلس ملی در مورد آن موضع منفی اتخاذ کرده اند. کمااینکه دیپاک ئوبهری نماینده متولد تانزانیای این مجلس می گوید: در اینجا مساله اساسی تساوی مطرح است. زیرا براساس قانون هر نوزادی که در خاک کانادا به دنیا بیاید، خود به خود شهروند آن می شود. بنابراین ما نمی توانیم انتخاب کنیم که چه کسی می تواند و یا نمی تواند، شهروند کشورمان به شمار برود.

خط مشی مهاجرتی محافظه کاران

البته قطعنامه مورد اشاره لازم الاجرا نیست. اما آشکارا سمت و سوی خط مشی مهاجرتی محافظه کاران را نشان می دهد. به این مفهوم که اگر در انتخابات سراسری سال آینده به پیروزی برسند، این خط مشی می تواند تبدیل به مصوبه ای لازم الاجرا شود. کمااینکه از هم اینک نیز کتاب خط مشی های این حزب اشعار می دارد: ما دولت را تشویق می کنیم لایحه ای را به تصویب برساند، که براساس آن شهروندی ناشی از تولد به کلی از بین برود. تنها استثناء هم برای نوزادانی وجود داشته باشد، که یکی از والدین شان کانادایی و یا مقیم دائم کشور است.

جگمیت سینگ رهبر ملی حزب دمکرات نو در حساب توییتری خود از جمله آورده که این چیزی می باشد، که حتی ترامپ هم در برابرش مقاومت کرده است.

از دیگر سو شمار دقیق نوزادانی که یکی از والدین شان کانادایی و یا مقیم دائم کشور هستند و در خاک کانادا به دنیا می آیند، معلوم نیست. اما در سال 2016 براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی اداره آمار کشور، این تعداد 313 بود. حال آن که مادران کانادایی در آن سال 383315 نوزاد به دنیا آوردند. این در حالی است که براساس گزارش شبکه سراسری چندرسانه ای کانادا/ سی بی سی شمار اینگونه نوزادان تنها در بیمارستان ریچموند استان بریتیش کلمبیا در سال 2016-2017 سر به 383 هزار زد.

الیس وونگ نماینده این استان در مجلس ملی در سخنان خود به نفع قطعنامه مورد اشاره سخن گفت. کمااینکه افزود اگر هر نوزادی که در خاک کانادا به دنیا بیاید بگونه ای خود به خود شهروند کشور ما به شمار رود، منابع لازم سیستم درمانی را به خود اختصاص می دهد. به همین سبب استدلال نمود: ما باید (در برابر چنین اختصاصی) برای نوزادان و کودکان خویش مبارزه کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0