مقالاتمقالات پزشکی

متخصص پوست پاسخ می‌دهد: خطر تابش آفتاب چقدر جدی است؟

از: آر.جی اسکینر – سایت خبری سی.بی.سی

تابستان داغ کانادا سرانجام فرا رسیده و مانند همیشه، خطر آفتاب‌سوختگی و التهاب پوست، در بالاترین حد خود قرار دارد. اگر شما هم یکی از آن افرادی هستید که به محض خروج از منزل، پوست تان سرخ می‌شود و شروع به پوسته پوسته شدن می‌کند، شاید هنگام آن باشد که مساله‌ مراقبت از پوست در تابستان را بیشتر جدی بگیرید. به هر حال، چه دچار آفتاب‌سوختگی بشوید یا نه، چیزهای زیادی هستند که می‌توانید درباره‌ تاثیر آفتاب بر پوست بدن بیاموزید.

داده‌های سازمان ملی آمار کانادا نشان می‌دهد که تنها 30 تا 40 درصد بزرگسالان کانادایی، از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنند یا تلاش می‌کنند در سایه بمانند. بر همین اساس، هر ساله، 37 درصد از جمعیت کشور، دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند. آمارهای پژوهش سرطان نشان می‌دهد گرچه کانادایی‌ها در فاصله‌ سال‌های 1996 تا 2006 بیشتر در معرض آفتاب قرار گرفته‌اند، میزان استفاده از کرم‌های ضدآفتاب در کانادا افزایش نیافته است. پژوهش‌های جامعه‌ متخصصین پوست کانادا نشان می‌دهد که در سال 2017، شمار تقریبی هفت هزار و 300 مورد ابتلا به سرطان پوستی ملانوما در کانادا گزارش شده و اینکه این نوع سرطان، در میان شایع‌ترین انواع سرطان در کشور، در جایگاه هشتم قرار دارد. بر اساس همین آمارها، تخمین زده شده که سرطان پوستی ملانوما، در سال 2017 منجر به مرگ هزار و 240 نفر کانادایی شده است.

به همین خاطر ما از دکتر آناتولی فریمن، رئیس کل برنامه‌ محافظت از آفتاب انجمن متخصصین پوست کانادا و مدیر پزشکی مرکز بیماری‌های پوستی تورنتو، دعوت کردیم که به برخی از پرسش‌های رایج در این زمینه پاسخ دهد.

واژه‌ی SPF به چه معناست؟

واژه‌ی SPF کوتاه‌شده‌ی عبارت Sun Protection Factor است و این سیستمی است که مشخص می‌کند کرم‌های ضدآفتاب، در حفاظت پوست از پرتوهای UVB (فرابنفش نوع B) چقدر موثر هستند. هر چقدر میزان SPF یک کرم بالاتر باشد، میزان حفاظت آن نیز بالاتر است. با این حال، شاخص SPF لزوما نشانگر این نیست که کرم مورد نظر، پوست را در برابر پرتوهای فرا بنفش نوع A (UVA) نیز حفاظت می‌کند.

طرز کار کرم ضدآفتاب چگونه است؟

کرم‌های ضدآفتاب، یا پرتوهای فرابنفش آفتاب را جذب می‌کنند و یا آنها را بازتاب می‌دهند. این کرم‌ها، عموما به دو گروه تقسیم می‌شوند: گروهی که از روش ارگانیک و شیمیایی برای محافظت استفاده می‌کنند و پرتوهای فرابنفش را جذب می‌کنند؛ و گروه دوم که از روش غیرارگانیک و فیزیکی استفاده می‌کنند (و معمولا از دی‌اکسید تیتانیوم و یا اکسید روی تهیه می‌شوند) و به روش فیزیکی، مانع نفوذ پرتوهای فرابنفش به پوست می شوند. بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب، مواد اولیه روش‌های ارگانیک و فیزیکی را همزمان در خود دارند.

آیا نوزادان و کودکان باید از کرم های ویژه ای استفاده کنند؟

کرم‌های ضدآفتاب، عموما برای کودکان بالای 6 ماه توصیه می شوند. برای نوزادانی که در سنین پایین تر هستند، باید از سایر اقدامات دیگر حفاظت از آفتاب، مانند لباس‌های پوشیده و سایه‌بان استفاده شود.

کرم ضدآفتاب باید به چه میزانی استفاده شود؟

برای اینکه کرم، تمام بخش‌های بدن را فرا بگیرد و بپوشاند، به 30 میلی‌لیتر از کرم (تقریبا معادل یک اونس یا یک شات مشروب سرپُر) نیاز است. برای صورت نیز، دست کم به یک قاشق مرباخوری از کرم نیاز دارید. فقظ به خاطر داشته باشید که کرم را آرام و به صورت یکسان بر روی پوست بمالید. پس از استفاده از کرم، باید دست کم 15 دقیقه در خانه بمانید و سپس به بیرون و معرض تابش آفتاب بروید. کرم‌های ضدآفتاب، دست کم باید هر دو ساعت یک بار مورد استفاده قرار گیرند. اگر عرق می‌کنید یا به شنا رفته‌اید، این فاصله را کوتاه تر کنید.

چه عوارضی ممکن است نشانه‌ سرطان ملانوما باشد؟

مواردی که باید چک کنید تا ببینید آیا نشانه‌های سرطان را دارید، در شکل خال‌های روی پوست خلاصه می‌شوند و از این قرارند. خال‌هایی که 1- دو سویشان قرینه نیستند 2- لبه‌های سخت و دندانه‌دار دارند، 3- رنگ شان تغییر می‌کنند 4- قطرشان بیش از 6 میلی‌متر باشد و یا 5- شکل شان تغییر کند؛ می توانند نشانی از ملانوما باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0