اخباراخبار کانادا

متادون درمانی معتادان شمشیر دو لبه در تاندر بی انتاریو

انتاریو- معتادان در حال ترک ساکن تاندر بی انتاریو، هر روز از ساعت 8 صبح پشت درب داروخانه ها صف می کشند تا دز روزانه متادون را دریافت کنند. دارویی که عوارض خماری را کاهش می دهد.

اعتیاد و اوردز ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر سال گذشته جان 4 هزار کانادایی را گرفت. از سال 2014 به این سو، فنتانیل بیشترین مرگ و میر معتادان را سبب شده است. اما عامل مرگ و میر در تاندر بی فنتانیل نیست. با اینکه این داروی مخدر در کنار هروئین و کرک کوکائین وجود دارد، اما واقعیت این است که متادون ماده ایست که در بدن اکثر افراد فوت شده در اثر اوردز یافت می شود.

ران کانوتسکی، معتاد سابق که هم اکنون به معتادان مشاوره ارائه می کند می گوید: نمی توانید متادون را متوقف و دوباره شروع کنید. باید دز ثابت را دریافت کنید. دلیل مرگ و میر ناشی از متادون این است که برای مدتی متادون را متوقف و فنتانیل را جایگزین آن کرده و مجددا به متادون بر می گردید.

در سال 2018، تعداد 1 هزار و 827 نفر در تاندر بی به صورت قانونی و به تجویز پزشک متادون دریافت می کردند. همزمان تعداد مصرف کنندگان داروی سابوکسون (نوعی مسکن مخدر جایگزین متادون که  کمتر اعتیادآور می باشد) از 461 نفر به 2 هزار و 77 نفر افزایش یافته است. این یعنی تعداد ساکنانی که تحت درمان دارویی اعتیاد قرار گرفته اند، در سال های 2017 و 2018، بیش از 56 درصد افزایش یافت. هم اکنون تاندر بی بیشترین تعداد مصرف کنندگان متادون در انتاریو را دارد.

مخدرهایی نظیر هروئین، فنتانیل، اکسی کودون، کودئین، هیدرومورفون و مورفین جزو داروهایی هستند که گیرنده های اپیوئیدی بدن را فعال کرده، مانع از احساس درد شده و رضامندی یا نشئگی ایجاد می کنند. این داروها به صورت قانونی جهت تسکین درد تجویز شده ولی به طور غیرقانونی و تفننی مصرف می شوند. مسکن هایی که از آنها نام برده شد در عین حال مهلک و اعتیادآور می باشند. نرسیدن این داروها به بدن معتاد سبب ایجاد درد شدید، حالت تهوع، بی خوابی، اسهال، حملات عصبی و اضطراب و تعریق شدید می شود. چنانچه معتاد قصد ترک را داشته باشد، پزشک برایش متادون یا سابوکسون تجویز می کند تا بدون ایجاد نشئگی عوارض ترک را کاهش بدهد.

هنگامی که اولین بار در سال 1996، متادون در انتاریو تجویز شد، قرار بود فقط به مدت 1 تا حداکثر 2 سال مصرف شده و به تدریج اعتیاد را ترک بدهد. اما برخی از معتادان ساکن تاندر بی ده ها سال است که آن را مصرف می کنند. متادون، درمان نیست، بلکه تسکین دهنده است و فرد را به خود وابسته می کند. به همین دلیل است که معتادان در حال ترک به آن لقب غل و زنجیر مایع را داده اند. زیرا با ورود به برنامه ترک اعتیاد، زندگی آنها در مصرف روزانه دزِ تجویز شده و مراجعه روزانه به داروخانه خلاصه می شود. زیرا دارو تنها بایستی در حضور و تحت نظر پزشک داروساز خورده شود. البته برخی از معتادان می توانند به اندازه مصرف هفتگی متادون با خود به خانه ببرند، ولی هر دز با آب میوه ترکیب شده تا نتوان آن را به صورت تزریقی مصرف نمود. علیرغم تمام این اقدامات پیشگیرانه و کنترل های دولتی، متادون باز هم از خیابان ها سر در می آورد و به منبع درآمد برای معتادان تبدیل می شود.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0