مقالاتمقالات اجتماعی

مبارزه بر علیه پلاستیک:فروشگاه‌های کانادایی حرکت شان را آغاز می‌کنند

دکتر سیلوین شارلیبوا – استاد دانشگاه دالهاوس

شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای Metro اخیرا اعلام کرده که قصد دارد به نخستین فروشگاه‌ زنجیره‌ای کانادا تبدیل شود که به مشتریان اجازه می‌دهد کیسه‌های چندبار مصرفی خود را، برای انتقال محصولات خریداری‌شده، به همراه بیاورند. این سیاست، قرار است فعلا تنها در استان کِبک اجرا شود، و از ماه اپریل اجرای آن آغاز خواهد شد. اجرای این سیاست توسط فروشگاه Metro به سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای، نمونه‌ای اجرایی ارائه خواهد داد و احتمالا باعث خواهد شد که آنها نیز تصمیمات مشابهی بگیرند. وزارت غذا، کشاورزی و ماهیگیری استان کبک نیز، از این تصمیم استقبال کرده و ابراز امیدواری کرده که نمونه ای برای دیگر فروشندگان ایجاد نماید.

پیش از این تصمیم، فروشندگان مواد خوراکی، تنها مسئولیت مواد خوراکی را بر عهده داشتند که در محیط فروشگاه آنها عرضه شده و یا در بسته‌بندی به فروش می‌رسیدند. به همین خاطر این فروشندگان، از قبول و پر کردن ظرف‌ها و کیسه‌هایی که تولید خودشان نبود، خودداری می‌نمودند. اما حالا هم فروشندگان Metro و هم خریداران در این مسئولیت سهیم خواهند بود.

با این حال، ظروف و کیسه‌هایی که مشتریان به همراه می‌آورند، باید از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشند. برای نمونه، این ظروف باید طرحی ساده و خنثی داشته و فاقد هر گونه بارکد و یا آرم باشند، کاملا تمیز باشند و به هیچ وجه و هیچ گونه آسیب و نقصی نداشته باشند. به همراه آوردن ظروف شیشه‌ای، به دلیل خطرات کار با آنها، ممنوع است و تایید تمیزی و بی‌نقص بودن ظروف، بر عهده‌ فروشنده‌های فروشگاه خواهد بود.

البته، بدیهی است که Metro با این تصمیم، در واقع دارد یک قرارداد اخلاقی با مشتریانش در مورد سلامت مواد خوراکی می‌بندد: عوامل بیماری زا، اغلب نامرئی هستند و فروشندگان این فروشگاه‌ها، که اغلب زیر فشار کاری و خستگی مفرط هستند، امکان این را ندارند که از پاکیزگی کامل یک ظرف یا پلاستیک اطمینان حاصل نمایند. بنابراین این فروشندگان، در بیشتر موارد، مجبورند به گواهی مشتریان درباره‌ این موضوع، بسنده کنند.

 

 

افزون بر این، همه‌ فروشندگان باید در مورد کار با ظروف و ساک‌های خرید که در اندازه‌های مختلف هستند، آموزش کامل ببینند. آنها باید در کنار رعایت احترام مشتریان، اطمینان حاصل کنند که در روی کانتر و یا ویترین‌ها، با این ظروف و کیسه‌های مشتریان، آلودگی‌های جانبی ایجاد نشود.

مورد دیگر، مساله‌ اختلافاتی است که ممکن است ایجاد شود. برای نمونه، اینکه اگر یک مشتری ظرف خودش را بیاورد ولی ظرف او از سوی فروشنده رد شود، چه تصمیمی باید برای مرحله‌ بعدی گرفته شود. تنها کافیست یک مشتری ناراضی از Metro به رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک برود، و بگوید که ظرفی که برای سالاد برده بوده، توسط کارکنان فروشگاه رد شده است. همین کافی است که کل پویش مبارزه علیه پلاستیک، به خطر بیفتد.

منظور این است که کاری که Metro قرار است بکند، کار درستی است، اما دردسرهای خودش را به دنبال خواهد داشت. مواد پلاستیکی، در سال‌های اخیر به دشمن شماره‌ یک سلامتی انسان و محیط زیست تبدیل شده‌اند و فروشندگان محلی مواد خوراکی، در کنار سایر فروشندگان، تقلای بسیاری کرده‌اند تا یک روش بسته‌بندی متفاوت را جایگزین پلاستیک کنند.

بسته‌بندی‌های پلاستیکی، برای ده‌ها سال، در جایگاه یک راه‌حل ارزان‌قیمت برای حفظ سلامت مواد غذایی در صنایع غذایی حضور داشته و به کار رفته‌اند. اما حالا چندین سال است که مشتریان، نگرانی خود را از افزایش کاربرد آنها و احتمال ممزوج شدن آنها با مواد خوراکی، ابراز کرده‌اند.

شرکت Metro با این سیاست جدیدش، حرکتی را به سوی فراگیرشدن استفاده از ظروف و کیسه‌های نگهداری چندبار مصرف، آغاز کرده است. گام بعدی، استفاده از یک سیستم بسته‌بندی غیرپلاستیکی است، که بتواند مشترکا، توسط تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد خوراکی مورد استفاده قرار گیرد. زمان آن رسیده که مشتریان و فروشندگان، راحتی استفاده از پلاستیک را کنار بگذارند و به یک ساختار بسته‌بندی که زیان کمتری برای انسان و محیط‌ زیست دارد، روی بیاورند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *