مقالاتمقالات سیاسی

مبارزه با محافظه کاران، تنها گزینه پیش روی جاستین ترودو

استیون ماهر- مک لینز

جیسون کنی محافظه کار در انتخابات شانزدهم آوریل آلبرتا برای جانشینی ریچل ناتلی نخست وزیر دمکرات نویی این استان برگزیده شد، و روز سی ام آوریل رسما به جای او بر کرسی صدارت تکیه می زند. این موفقیت از این رو به دست آمد که کنی توانست انتخابات را به همه پرسی در این مورد تبدیل کند، که طرح خودش و یا جاستین ترودو برای این استان مفیدتر است؟ زیرا نظرسنجی ها نشان می دادند، که مردم آلبرتا از ناتلی بیشتر از کنی خوششان می آمد. بنابراین برای این محافظه کار پیشکسوت عاقلانه تر این بود، که در مبارزات انتخاباتی برعلیه ترودو موضعگیری کند، و قول بدهد که به اتحاد ناتلی- ترودو در مورد خطوط لوله های نفتی و گازهای آلاینده پایان خواهد داد.

موفقیت راهبرد کنی برای ترودو چالش به شمار می رود. چراکه اینک با پنج نخست وزیر استانی روبروست که سوگند خورده اند هر کاری را که از دست شان برآید، برای مانع شدن از اجرای طرح کاهش گازهای آلاینده وی انجام دهند.

بدیهیست که مخالفت محافظه کاران با برقراری مالیات بر تولید کربن، سبب اتحاد حومه نشینان و کارکنان منابع روستایی آلبرتا در مخالفت با دولت مرکزی شود، که با برقراری چنین مالیاتی باید پول بپردازند.

از دیگر سو ترودو برخلاف کنی، داگ فورد، و اندرو شی یر،به آرای آن دسته از کانادایی ها نیاز دارد، که محیط زیست برایشان مساله ای عمده است. اما در انتخابات سراسری پیش رو گزینه های دیگری هم دارند. مثلا اینگونه افراد می توانند به آسانی به نامزد/های حزب سبز رأی بدهند، که پاکیزگی و حفظ محیط زیست همواره در صدر برنامه هایشان بوده است. همچنین جگمیت سینگ رهبر ملی حزب دمکرات نو که اینک نماینده مجلس ملی هم می باشد، در این پیوند برای هواداران سنتی حزب خود پیام هایی می فرستد. بنابراین ترودو تنها هدف یورش محافظه کاران نیست. بلکه در برابر حملات احزاب چپ آسیب پذیرتر نیز می باشد. آن هم در حوزه ای مانند محیط زیست! کمااینکه از پیشترها نیز برای پرداخت 4 میلیارد و 400 میلیون دلار جهت خرید خطوط لوله های نفتی ترنس مانتین سبب نارضایی افراد مورد اشاره یعنی رأی دهندگانی شده، که به سبب دیدگاه محیط زیستی خویش از ابتدا با این خطوط به شدت مخالف بوده اند.

در مقابل کنی قول داده برقراری مالیات بر تولید کربن را از بین ببرد، در دادگاه برای چنین مالیاتی با دولت مرکزی مبارزه کند، سقف تولید گازهای آلاینده ناشی از نفت- ماسه را از  میان بردارد، و به روند موافقت با پروژه های مربوطه سرعت بخشد. مردم آلبرتا هم با آرای خویش به او اجازه داده اند میزان گازهای آلاینده گلخانه ای را که استان شان تولید می کند، افزایش دهد. همچنین با کسانی که در پی کاهش آن هستند، مبارزه نماید.

آلبرتا که هنوز بیشتر نیروگاه های برقی اش ذغال سوز هستند، نسبت به جمعیت خود از آلوده کننده ترین های دنیا به شمار می رود. البته تا زمانی که ریچل ناتلی نخست وزیر آن بود، ترودو می توانست بگوید که این استان طرحی جهت کاهش گازهای آلاینده دارد. اما با انتخاب شدن کنی دیگر طرحی در کار نیست، و نمی توان اقدام درباره خطوط مورد اشاره را توجیه کرد. خطوطی که همانگونه که آمد دولت مرکزی  پول مالیات دهندگان را برایش پرداخته است. در عین حال لیبرال ها امیدوارند، در انتخابات سراسری اکتبر کرسی ادمنتون را از آن خود کنند. بنابراین مشکل بتوان تصور نمود، که ترودو بخواهد در مورد این خطوط جا بزند. و اگر جا نزند، نمی تواند آرای هواداران محیط زیست سایر نقاط کشور را جلب کند.

چکیده اینکه با توجه به پیروزی محافظه کاران در آخرین انتخابات استان انتاریو و به قدرت رسیدن داگ فورد به جای کتلین وین لیبرال، و برگزیده شدن جیسون کنی محافظه کار در انتخابات شانزدهم آوریل استان آلبرتا برای جانشینی ریچل ناتلی دمکرات نویی، اگر نخست وزیر ترودو می خواهد پس از انتخابات سراسری اکتبر سال جاری همچنان سمت خود را حفظ کند، باید همانگونه که دو محافظه کار نامبرده بی رحمانه او را هدف حملات خویش قرار دادند، با آنها مقابله به مثل نماید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان