مقالاتمقالات اجتماعی

مایه مباهات یا….؟! قانونی شدن ماری جوانا، بزرگترین رویداد بیزنسی کانادا در سال 2018

چیزی به پایان سال 2018 و آغاز سال جدید نمانده است. سال 2018 برای کانادایی ها، سال پر فراز و نشیبی بود. برگزاری انتخابات استانی در بسیاری از بخش های کانادا، از جمله انتاریو، به سلطه چندین و چند ساله یک حزب سیاسی در راس قدرت پایان داد و دولت های جدید را روی کار آورد. دو استان آلبرتا و بریتیش کلمبیا، بر سر پروژه احداث خط لوله با یکدیگر درگیر شده و با تحریم واردات محصولات، برای یکدیگر شاخ و شانه کشیدند. در انتاریو، شاهد شکست مفتضحانه لیبرال ها پس از 15 سال حکمرانی بر استان بودیم. هرچند باید اذعان داشت مشکلات انتاریو، در مدت چند ماهی که از تشکیل دولت محافظه کار می گذرد چندان بهبود نیافته و دولت داگ فورد هر روز با چالشی جدید مواجه می شود. ورود متقاضیان پناهندگی به کشور بصورت غیرقانونی و پیامدهای آن، از جمله شدیدتر شدن معضل کمبود سرپناه و اختصاص معدود پناهگاه های موجود برای افراد بی خانمان به پناهجویانی که ترودو آنها را <غیرمتعارف> می خواند، باعث نارضایتی بسیاری از کانادایی ها شده است.

اما در میان همه رویدادهای بزرگ و کوچک سیاسی و اقتصادی سال 2018، قانونی شدن مصرف تفننی و عرضه ماری جوانا از اکتبر 2018، بزرگترین رویداد بیزنسی سال شناخته شد. رویدادی که به جرات می توان گفت شوک بزرگی چه به عرصه تجاری و بیزنس و چه به بخش خدمات درمانی و بهداشتی، پلیس، سیستم قضایی و سیاسی کشور وارد کرد.

بد نیست بدانید که در نظرسنجی The Canadian Press که به انتخاب بزرگترین رویداد خبری سال با 60 درصد آرا انجامید، مذاکرات فشرده و حساس کانادا، آمریکا و مکزیک بر سر تفاهمنامه تجاری جدید، تنها با کسب 30 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت.

تعلیق شدن دو پروژه خط لوله حیاتی برای صنعت انرژی، یعنی Trans Mountain به حکم دادگاه عالی کانادا و همچنین حکم دادگاه آمریکا در مورد Keystone XL ، تنها 10 درصد آرا را به خود اختصاص داد. در حالی که لغو شدن این دو پروژه، ضربه بزرگی به آینده اقتصادی آلبرتا و کشور وارد کرده و خواهد کرد. آلبرتا در فقدان خط لوله مجبور است برای انتقال نفت خود به بازارهای جهانی، از شبکه ریلی استفاده کند. دولت آلبرتا برای خرید واگن های مورد نیاز به کمک مالی دولت فدرال امیدوار بود، اما با توجه به سقوط بهای نفت آلبرتا به پایین ترین حد، اقدام سریع را ضروری می داند و نمی تواند منتظر تصمیم گیری دولت ترودو باقی بماند.

به نظر می رسد، دولت فدرال با خلق یک بخش صنعتی جدید در کانادا، یعنی عرصه تولید و عرضه ماری جوانا، قصد جایگزین کردن صنعت نفت با ماری جوانا و تبدیل کردن کشور به یکی از بزرگترین صادرکنندگان ماری جوانا در جهان را دارد. هم اکنون نه شرکت های نفتی، بلکه تولید کنندگان ماری جوانا به پررونق ترین شرکت ها در بازار بورس تبدیل شده اند. سپتامبر گذشته، ارزش سهام شرکت Tilray Inc. در بازار بورس Nasdaq به 300 دلار آمریکا رسید، تا ارزش این شرکت مستقر در Nanaimo بریتیش کلمبیا از غول های کانادایی مانند Loblaw Companies Ltd. و Rogers Communications Inc. بالاتر رود.

میزان سرمایه گذاری در بخش انرژی کانادا در دوران حکومت لیبرال ها به حد بی سابقه ای کاهش یافته است. ارزش پروژه های نفتی کنسل شده به 100 میلیارد دلار بالغ می شود.

Canadian Association of Petroleum Producers یا انجمن کانادایی تولید کننده پترولیوم، اوایل سال جاری با انتشار گزارش ضمن ابراز نگرانی بابت تردید و عدم اطمینان سرمایه گذاران برای ورود به صنعت انرژی کانادا، میزان سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز کشور در سال 2018 را 45 میلیارد دلار اعلام کردند که در مقایسه با سال 2016، حدود 19 درصد و در مقایسه با سال 2014 حدود 46 درصد کاهش داشت.

کانادا سومین ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد، پنجمین تولید کننده بزرگ محصولات نفتی و چهارمین صادر کننده نفت در جهان می باشد. آلبرتا بزرگترین استان تولید کننده نفت در کانادا می باشد. این استان در سال 2015، حدود 79 درصد نفت خام سبک و سنگین، ماسه های نفتی و انواع دیگر محصولات نفتی را تولید کرد. بنابراین می توانید به اهمیت اقتصاد آلبرتا برای کانادا پی ببرید. آیا اشتغالزایی در بخش پرورش و عرضه ماری جوانا می تواند، اثرات سوء لغو شدن پروژه های نفتی برای کارگران آلبرتایی را جبران کند؟ پاسخ این سوال از نظر تولید کنندگان ماری جوانا مثبت است. آنان معتقدند که نیروی کار آلبرتایی دارای مهارت های حرفه ای قابل انتقال بسیاری می باشد که می تواند برای صنعت ماری جوانا ارزشمند باشد.

واقعیت این است که کانادا که یکی از رهبران جهانی صنعت نفت و گاز به شمار می آمد، در حال تبدیل شدن به یکی از رهبران جهانی صنعت ماری جوانا است و قصد سلطه بر بازار جهانی آن را دارد. آن هم به لطف حمایت سرمایه گذاران کانادایی، آمریکایی، اروپایی و آسیایی.

آیا اقتصادی که بر پایه تولید وعرضه ماری جوانا بنا شده است، می تواند آینده کشور را تضمین کند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان