مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

ماه مه؛ ماه اطلاع رسانی درباره سرطان پوست

بنیاد سرطان پوست به مناسبت فرا رسیدن ماه اطلاع رسانی درباره بیماری سرطان پوست و در جهت تاکید بر لزوم انجام تست سالیانه پوست نزد متخصص پوست، اطلاعیه خبری را منتشر کرده است.

نیویورک، 1 ماه مه 2019: سرطان پوست، شایع ترین سرطان در جهان می باشد. تعداد مبتلایان به این بیماری در آمریکا از تعداد مبتلایان به مجموع سرطان های دیگر بیشتر می باشد. سرطان پوست در صورت تشخیص و اقدام به موقع قابل درمان است. در غیر این صورت می تواند مرگبار باشد. به همین دلیل بنیاد سرطان پوست به بزرگسالان توصیه می کند که حداقل سالی یک بار برای انجام تست های لازم به متخصص پوست مراجعه نمایند و همچنین پوست خود را در منزل مورد معاینه قرار بدهند. هرگونه ضایعه پوستی جدید، تغییر شکل یا رنگ ضایعات پوستی قبلی می تواند نگران کننده باشد.

شایع ترین انواع سرطان پوست عبارتند از: Basal Cell Carcinoma (BCC) یا سرطان سلول پایه ای، Squamous Cell Carcinoma (SCC) یا سرطان سلول سنگفرشی و Melanoma یا سرطان منشا سلول های ملانین دار. سالانه حدود 4.3 میلیون مورد ابتلا به BCC در آمریکا گزارش می شود. این بیماری در موارد معدود به سایر ارگان های بدن گسترش یافته و می تواند مرگبار باشد. بیش از 1 میلیون مورد ابتلا به SCC در آمریکا گزارش می شود. این بیماری سبب مرگ 15 هزار بیمار در سال می باشد. Melanoma، یکی از خطرناک ترین انواع سرطان پوست می باشد و موارد ابتلا به آن طی چند سال اخیر افزایش یافته است. از ابتدای سال 2019 به این سو، حدود 192 هزار و 310 مورد ابتلای جدید به ملانوما در آمریکا گزارش شده اند. این تعداد، 8 درصد بیشتر از آمار سال 2018 می باشد.

دبورا اس. سارنوف، مدیرعامل بنیاد مورد اشاره می گوید: سرطان پوست در آمریکا شایع است. اما خبر خوب اینکه عده بیشتری از مردم به موقع و به صورت مرتب تست های سالانه را انجام می دهند. به همین دلیل پزشکان بیماری را سریع تر از قبل تشخیص می دهند.

با اینکه نرخ ابتلا به ملانوما در حال افزایش می باشد، اما نرخ مرگ و میر ناشی از آن طی سال جاری 22 درصد کاهش خواهد یافت. پیشرفت های قابل توجه در روش درمانی، اطلاع رسانی و آموزش عمومی و تشخیص زودهنگام در کاهش آمار مرگ و میر موثر بوده اند. تشخیص زودهنگام ملانوما می تواند سبب افزایش 98 درصدی شانس بهبودی باشد.

دستورالعمل یا راهنمای بنیاد سرطان پوست در مورد معاینه پوست بدن در منزل:

  1. معاینه دقیق پوست صورت، بخصوص پوست بینی، لب ها، دهان و گوش ها با استفاده از آینه
  2. معاینه پوست سر با استفاده از سشوار و آینه برای نمایان کردن پوست. درخواست کمک از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده برای بررسی پوست سر
  3. معاینه دست ها، کف، پشت، بین انگشتان، زیر ناخن ها و مچ
  4. قرار گرفتن مقابل آینه و بررسی آرنج، زیر بغل  و بازوها
  5. بررسی پوست گردن، سینه و بالاتنه، بخصوص زیر پستان ها
  6. معاینه پوست پشت گردن و کمر، باسن، ران ها و پشت پاها، با استفاده از آینه دستی و با ایستادن مقابل آینه قدی
  7. معاینه پوست ناحیه تناسلی با قرار دادن یکی از پاها روی چهارپایه و با استفاده از آینه دستی
  8. معاینه دقیق پنجه پا، مچ، ساق، بین انگشتان پا و زیر ناخن ها

 

بنیاد سرطان پوست، تنها نهاد جهانی است که اختصاصا در زمینه تشخیص و درمان به موقع و پیشگیری از ابتلا تلاش می کند. هدف این بنیاد، کاهش موارد ابتلا می باشد. بنیاد سرطان پوست از تاریخ تاسیس خود در سال 1979 به این سو، استفاده از کرم ضد آفتاب، استفاده از عینک آفتابی، امتناع از آفتاب گرفتن و اقدامات ایمنی دیگر را توصیه کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان