املاک و مسکنمقالات

مالیات خانه‌های چند میلیونی، مشکل بی‌خانمانی را حل می‌کند

همچنان که تورنتو با مشکل کمبود مسکن ارزان‌قیمت دست و پنجه نرم می‌کند، یک جهش شدید در فروش خانه‌های چند میلیون دلاری ممکن است – در صورت اجرای صحیح– برای پایان دادن به بی‌خانمانی صدها شهروند تورنتو، به کار گرفته شده و این افراد را از سیستم پناهگاه‌های شهری در حال انفجار تورنتو، خارج کند.
این مطلب خلاصه‌ یک لایحه‌ پیشنهادی است که که قرار است هفته‌ آینده به شورای شهر تورنتو، ارائه شود. این طرح توضیح می‌دهد که ایجاد یک سرفصل مالیاتی جدید برای مالیات بر انتقال زمین‌های گرانقیمت شهری، می‌تواند به تامین سرمایه برای گسترش واحدهای مسکونی شهر، که دچار کمبود سرمایه هستند، کمک کند. در این طرح آمده که خانه‌هایی که به قیمت سه میلیون دلار یا بیشتر به فروش برسند، مشمول مالیات 3 تا 5/3 درصدی بر انتقال زمین خواهند شد. بر همین اساس، خانه‌هایی که تا چهار میلیون دلار فروخته شوند، مشمول مالیات 4 درصدی خواهند شد.
جو کرِسی، عضو شورای شهر تورنتو، در گفتگو با Toronto Star در جریان یک کنفرانس خبری، در این مورد می‌گوید: ما شاهد یک افزایش انفجاری در شمار خانه‌هایی که به سه میلیون دلار و بالاتر فروخته می‌شوند بوده‌ایم، اما نتوانسته‌ایم درآمد حاصل از این موضوع را به کمال کسب کنیم. ایده‌ اصلی طرح این است که آنها که از بازار پر رونق مسکن بیشترین سود را برده‌اند، کمک کنند که بی‌خانمان‌های پرشمار شهر نیز، سقفی بالای سر خود داشته باشند.
آقای کرِسی قصد دارد با ارائه‌ این لایحه، از شورای شهر بخواهد که به مدیر کل بخش مدیریت مسکن، حمایت و سرپناه‌سازی شهر دستور دهند تحقیقاتی را در زمینه‌ راه‌های گسترش بودجه‌ ساخت مسکن و کمک‌های مالی به اجاره‌نشینان، انجام دهد. این تحقیقات، باید گزینه‌‌های مالیاتی را نیز در بر بگیرد و نتایج آن تا ماه می، به کمیته‌ برنامه‌ریزی مسکن در شورای شهر، ارائه شود. برد بردفورد عضو شورای شهر، و آنا بایلو معاون اول شهردار تورنتو، گفته‌اند که به این طرح رای مثبت خواهند داد و گزارش نهایی آن را، تا ماه جون، به شورای شهر بازخواهند گرداند.
در حال حاضر، خانه هایی که در تورنتو به قیمت دو میلیون دلار و بالاتر به فروش می‌رسند، مشمول 5/2 درصد مالیات انتقال ملک، می‌گردند. در سال 2018، شمار خانه‌های تک خانواده‌ای که به قیمت سه میلیون دلار و بالاتر به فروش رسید، به 774 مورد رسید. این شمار، نشان دهنده‌ یک افزایش 353 درصدی از 171 خانه، در سال 2010 بود. براساس طرح پیشنهادی، اگر این خانه‌های سه میلیونی به جای 5/2 درصد، مشمول سه درصد مالیات می‌شدند، میزان پنج میلیون و 100 هزار دلار درآمد افزایشی برای شهرداری ایجاد می‌شد، که می‌توانست به مصرف حمایت از اجاره‌ پرداختی 1000 خانه برسد.
برنامه‌ هزینه‌ مسکن، به خانه‌های واجد شرایط از 250 تا 600 دلار به صورت ماهانه کمک می‌کند، و تا پایان دسامبر 2018، چتر حمایتی خود را روی پنج هزار و 119 خانه، گسترده است. آقای کرِسی می‌گوید این طرح تنها برای پنج سال دیگر بودجه دارد، و در صورت ورود مستاجرین جدید به برنامه، بودجه به پایان خواهد رسید. آقای دان پیت، سخنگوی جان توری شهردار تورنتو، گفته شهرداری قصد دارد که از این لایحه‌ جدید حمایت کند. آقای پیت می‌گوید: شهردار، امیدوار است این گزارش همه‌ گزینه‌ها را برای تامین مالی این برنامه‌، بررسی نماید.
اوایل ماه جاری، شورای شهر چند لایحه پیشنهادی در زمینه افزایش مالیات ملکی بالاتر از نرخ تورم برای صاحبان خانه را، رد کرد. رد این لایحه‌ها، بودجه اجرایی شهر تورنتو را با یک حفره‌ 79 میلیون دلاری، و طرح‌هایی که رها شده‌اند، مواجه کرده است. دولت فدرال قول داده که به عنوان بخشی از برنامه‌اش به نام National Housing Strategy، پرداخت یک مبلغ دو هزار و 500 دلاری برای مسکن را، به 300 هزار خانه‌ کانادایی، به اجرا بگذارد. آن مبلغ اما، تا سال 2020 وارد سیستم مسکن نخواهد شد.
خانم دیان والتر، مدیر مرکز خدمات مسکن Margaret، می‌گوید برداشتن هر گامی – هر چند ناچیز– در جهت حل مشکل بی‌خانمانی در تورنتو، قابل تقدیر است. او البته می‌گوید که دلیل اصلی این معضل، ناهماهنگی و عدم همکاری سطوح مختلف دولت در کاناداست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0