اخباراخبار کانادا

مالیات بر خانه های لوکس، بازار مسکن تورنتو را برای خریداران دور از دسترس می کند

 

تورنتو- مالیات مسکن لوکس برای بازار املاک و مستغلات تورنتو به چه معنا خواهد بود؟ از یک سو، این به معنای درآمد اضافی است که می تواند در ساخت مسکن مقرون بصرفه هزینه شود. از سوی دیگر، منتقدان معتقدند که ضرر و زیان این مالیات بیشتر از سود آن بوده و سبب کاهش هرچه بیشتر عرضه در بازار هم اکنون فشرده مسکن خواهد شد. 

اعضای شورای شهر تورنتو فردا برای تصویب بودجه عملیاتی سال 2021 گرد هم می آیند. در دستور کار شهرداری پیشنهاد افزایش 1 درصدی مالیات نقل و انتقال برای خانه های با قیمت 2 میلیون دلار یا بالاتر، گنجانده شده است. در صورت تصویب، نرخ جدید مالیات 3.5 درصد از قیمت نهایی فروش خواهد بود. 

فواید و مضرات آن برای بازار مسکن تورنتو

طبق یادداشت توجیهی شهرداری درباره بودجه عملیاتی 2021، مالیات 3.5 درصدی بر خانه های با قیمت 2 میلیون دلار یا بالاتر، سالانه 18.68 میلیون دلار به خزانه شهرداری روانه می کند. 

در سناریوی دیگر، مالیات 3.5 درصدی برای خانه های با قیمت 3 میلیون دلار یا بیشتر، 6.35 میلیون دلار درآمد ایجاد می کند. شهرداری معتقد است که درآمد حاصل از این مالیات می تواند به تامین هزینه ساخت مسکن و ترانزیت کمک کند. 

 

 

اما کریستوفر آلکساندر، تحلیل گر ارشد  و معاون RE/MAX انتاریو گفت واقعیت این است که آن 18 میلیون دلار برای ساخت مسکن ارزان قیمت و ترانزیت کافی نخواهد بود. 

کارشناسان شهرداری معتقدند افزایش هزینه فروش خانه های لوکس در تورنتو می تواند انگیزه خریداران و فروشندگان برای معامله زیر 2 میلیون دلار را ایجاد کند و از نظر تئوری قیمت ها را کاهش بدهد. با این حال آلکساندر هشدار می دهد که این غیر ممکن است. وی افزود: خریداران مسکن در تورنتو بر اساس نیازهای فعلی خود تصمیم می گیرند. اگر خانواده ای به چهار اتاق خواب و یک حیاط پشتی بزرگ احتیاج داشته باشد ، خرید آن در تورنتو با کمتر از 2 میلیون دلار تقریباً غیرممکن است. افزایش این مالیات می تواند مالکان را از فروش منصرف کند و دست خریداران را به طور کامل از تورنتو کوتاه کند.  

با توجه به چالش های عرضه که گریبان گیر بازار املاک و مستغلات تورنتو است، این نکته آخر به ویژه نگران کننده است.

سایر پیامدهای منفی افزایش مالیات، از جمله شامل دلسرد کردن صاحبخانه های فعلی از ارتقاء خانه خود به خانه های لوکس تر و بالطبع شدیدتر شدن کمبود خانه های با قیمت متوسط است. 

آلکساندر افزود: این مالیات موجودی را محدودتر کرده و فروشندگان را منصرف می کند. آنچه امروز از فروشندگان می شنویم این سوال است که اگر خانه ام را بفروشم ، کجا بروم؟ این مالیات کمبود عرضه در تورنتو را تشدید می کند. چیزی که در حال حاضر به آن نیاز نیست. 

کمبود عرضه در تورنتو، میانگین ​قیمت یک خانه مستقل را در ماه ژانویه به 1،581،400 دلار رساند، که خیلی با آستانه 2 میلیون دلاری تعیین شده از سوی شهرداری برای طبقه بندی خانه به عنوان لوکس، فاصله ندارد.  

برای مقرون به صرفه تر کردن مسکن در تورنتو، باید عرضه را افزایش داد و نه مالیات را. آلکساندر افزود: پیامدهای منفی مالیات بر خانه های لوکس بسیار بیشتر از مزایای آن خواهد بود. آنچه ما نیاز داریم یک استراتژی ملی مسکن است که عرضه را افزایش بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست