صفحه اصلی / علم و دانش / ماری جوانا، داروی معجزه گر برای مبتلایان به اتیسم؟

ماری جوانا، داروی معجزه گر برای مبتلایان به اتیسم؟

behzad-azizi

بر اساس نتایج مطالعات اخیر، اختلال آتیسم را می توان به فهرست بیماری ها و اختلالاتی که با مصرف ماری جوانا تسکین می یابد، اضافه کرد. این در حالیست که این تسکین دهنده طبیعی، از سوی دولت فدرال آمریکا ممنوع اعلام شده است.  

یک کودک از هر 68 کودک آمریکایی، از آتیسم رنج می برد. متاسفانه طی چند سال گذشته، تعداد کودکان مبتلا به این اختلال رشدی افزایش یافته است.  

در مقابل رویکرد منفی دولت آمریکا، دولت اسرائیل رویه ای کاملا متفاوت را پیش گرفته است. در واقع مصرف ماری جوانای طبی، ده ها سال قبل یعنی در سال 1992 در این کشور قانونی شد.

سازمان غذا و داروی آمریکا، تاکنون تنها دو داروی antipsychotic برای درمان عوارض آتیسم را تایید کرده است. هر دوی این داروها عوارض جدی و غیر قابل جبران ایجاد کرده و پزشکان را در انتخاب آنها مردد می کنند.

محققان اسرائیلی از مرکز پزشکی Zedek Shaare در اورشلیم، از ژانویه سال جاری مطالعات خود را بر روی 120 کودک و جوان (5 تا 29 سال) مبتلا به آتیسم خفیف و شدید، آغاز کردند. به شرکت کنندگان، قطره حاوی روغن ماری جوانا و قطره حاوی <دارونما> داده می شود. هیچ کدام از این داروها، حاوی مقدار زیادی THC (مخدر اصلی موجود در ماری جوانا) نبودند. دکتر آدی آران، می گوید: تقریبا همه بیماران قبلا داروهای antipsychotic مصرف کرده ولی نتیجه نگرفته بودند.

تا قبل از این تاثیر ماری جوانا برای درمان عوارضی مانند PTSD، ADHD، برخی انواع سرطان، Glaucoma و صرع در کودکان ثابت شده است. حال به نظر می رسد که ماری جوانا می تواند کیفیت زندگی کودکان و بزرگسالان مبتلا به آتیسم را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

هم اکنون، در اسرائیل 110 آزمایش بالینی در مورد اثرات ماری جوانا در حال انجام می باشد، تا در مورد تاثیر مثبت آن در درمان این اختلال رشدی، اطمینان حاصل شود. اگر مفید بودن آن ثابت شود،  دولت آمریکا نمی تواند به مخالفت غیرموجه خود با ماری جوانا ادامه بدهد.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *