علم و دانش

مارمولک، مار و لاک پشت؛ آیا می توان خزندگان را حیوان خانگی محسوب کرد؟ 

خزندگان این روزها طرفداران زیادی دارند. برای مثال موچی (نوعی اژدهای ریش دار) بیش از 1.8 میلیون بازدیدکننده در YouTube دارد.  کریس پرت، صاحب موچی حتی برای حیوان آواز هم می خواند. او تنها یکی از افراد مشهور دیگری است که خزندگان را به عنوان حیوان خانگی نگه می دارند.  

اما تعداد فزاینده ای از مردم با داشتن این حیوانات به عنوان حیوان خانگی مخالف هستند. آنها خزندگان را خطری جدی برای سلامت عمومی به شمار می آورند و باور دوست داشتنی بودن این موجودات را زیر سوال می برند. اما علت بدنامی خزندگان چیست؟ 

بیماری های قابل انتقال از خزندگان

منتقدان مالکیت خزندگان به عنوان حیوان خانگی آنها را ناقل بیماری های مختلف می دانند. با این حال خطر انتقال بسیار کمتر از میزانی است که مردم تصور می کنند. این ترس ممکن است ناشی از شیوع سالمونلا در نیم قرن پیش باشد. در دهه 1970 ، لاک پشت ها ناگهان به یک حیوان خانگی محبوب تبدیل شدند و همزمان  میزان ابتلا به سالمونلا از طریق خزندگان، افزایش یافت. 

در حال حاضر در آمریکای شمالی، مردم بیشتر به دلیل مصرف محصولات حیوانی به سالمونلا متبال می شوند. کمپین های آموزشی دهه 1990 به این سو، منجر به کاهش قابل توجه موارد انتقال سالمونلا از خزندگان به انسان شده است.

با اینکه بیماری، به عنوان دلیلی برای اجتناب از نگهداری خزندگان در خانه ذکر شده است، اما حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نیز با انواع مشکلات سلامتی مرتبط می باشند. اما با وجود خطرات بهداشت عمومی و بخصوص مرگبار بودن هاری، این خطرات از نظر جامعه قابل قبول تلقی می شوند. 

نقد رایج دیگر این است که خزندگان بر خلاف سگ و گربه موجودات خسته کننده ای هستند. ادعایی که دور از حقیقت است. 

چند نمونه باورنکردنی از چابکی خزندگان وجود دارد. به عنوان مثال، تمساح ها می توانند از فک های عظیم خود برای جابجا کردن نوزادان و تخم های خود بدون آسیب رساندن به آنها استفاده کنند. برخی از مارمولک ها می توانند پازل حل کنند و لاک پشت ها و اژدهایان ریش دار می توانند با آموختن از گونه های یکسان، موانع را از پیش رو بردارند.  

اما فراتر از خطرات احتمالی آنها برای مردم، نگهداری از خزندگان برای خود حیوانات تهدید محسوب می شود. صاحبان این حیوانات، بدون اطلاع و ناخواسته آنها را در شرایط نامطلوب نگهداری می کنند و در نهایت باعث ایجاد شدن مشکلات بهداشتی قابل پیشگیری می شوند. 

آزار خزندگان

اعتقادات منسوخ شده در مورد خزندگان می تواند منجر به رفتارهای نادرست با این موجودات بشود. به عنوان مثال، یکی از بی رحمانه ترین رفتارها با خزندگان، رودئوی سالانه مارهای زنگی در ایالت های جنوبی آمریکا است. 

مارهای زنگی به دام افتاده و حداکثر تا هشت ماه، معمولا بدون غذا و آب نگهداری می شوند. اگر مارها از این فرایند جان سالم به در ببرند، آنها را در هوشیاری کامل مورد ضرب و شتم قرار داده و تکه تکه می کنند. 

این برخورد با مارها، در صورتی که روی پستانداران یا پرندگان انجام شود، موجی از خشم و انزجار عمومی را ایجاد می کند.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست