صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / مارتین اسکورسیزی: از راتن تومیتوز و نت فلیکس متنفرم

مارتین اسکورسیزی: از راتن تومیتوز و نت فلیکس متنفرم

Razi-Clinic

مارتین اسکورسیزی کارگردان آثار کلاسیکی مانند <راننده تاکسی>، اصولا با نمودهای زندگی رسانه‌ای مخالف است. برای نمونه‌، او در اکتبر سال گذشته، در مقاله‌ای که برای روزنامه‌ Hollywood Reporter نوشت، سایت پرطرفدار نقد فیلم Rotten Tomatoes را به باد نقد گرفت و نوشت: <نوشته‌های آنها که در اینترنت با آمدن یک فیلم هیاهو و مغلطه به پا می‌کنند، هیچ ربطی به نقد حقیقی فیلم ندارد. این وبسایت به همان شیوه‌ای به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد که شما در میدان مسابقه به اسب‌ها امتیاز می‌دهید، همان‌قدر خام و همان‌قدر غیرحرفه‌ای>. او در ادامه درباره هویت منتقدین اینترنتی نوشت: <این‌ها کارشان با تجارت فیلم است و هیچ ارتباطی با آفرینش اثر و یا حتی تماشای هوشمندانه‌ آن ندارند>.

در ماه دسامبر، او در گفتگویی با خبرگزاری <اسوشیتدپرس> از استفاده بیش از حد از جلوه‌های کامپیوتری در فیلم‌ها شکوه کرد و گفت: <سینما مرده است. سینمایی که من با آن بزرگ شدم، سینمایی که من برایش فیلم می‌ساختم از بین رفته است. سالن‌های سینما همیشه سر جایشان خواهند ماند، که آن حس با هم دیدن را حفظ کنند. اما به چه هزینه‌ای؟>.

اسکورسیزی همچنین به سرویس‌های پخش آنلاین فیلم همچون <نت فلیکس> معترض شده و آن را از عوارض زندگی نسل جدید خوانده است. او در این مورد می‌گوید: <سینما باید برای این نسل مهم باشد. اما نسل جدید هیچ اطلاعی از اهمیت آن ندارد>.

اسکورسیزی روز شنبه این هفته در سخنرانی‌اش در جریان <جشنواره‌ فیلم‌های کلاسیک ترنر>، درباره‌ سرویس‌های نمایش فیلم آنلاین گفت: <تماشاگران در این سرویس‌ها می‌توانند به راحتی یک تکه از یک فیلم را ببینند، سپس از آن بگذرند و به سراغ فیلم بعدی بروند. وقتی هیچ ارزشی به یک فیلم داده نشود، البته که کار به اینجا می‌رسد که آن را تکه تکه تماشا کنند و سریعا از یاد ببرند>. او گفت زمانی که در این سرویس‌ها به تماشاچی برای درک و قضاوت درباره‌ی یک فیلم داده می‌شود بسیار کم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *