اخباراخبار کانادا

مادربزرگ نود ساله، قربانی کلاهبرداری ده هزار دلاری

تورنتو- الیزابت ماری ماهونی چندی قبل تحت عمل جراحی زانو قرار گرفت. اما این عمل جراحی سنگین مانع تحرک وی نشد. او که به تنهایی در دان تاون زندگی می کند، هر روز به پیاده روی می رود، با TTC رفت و آمد می کند و هفته ای دو بار در کلاس اروبیک آبی شرکت می کند. الیزابت اغلب برای دیدن نمایش به استرتفورد سفر می کند و عضو گروهی از ساکنان محلی است که با توسعه پروژه کاندومینیوم در منطقه High Park دان تاون مخالف است. ماهونی سال ها در یک شرکت شیمیایی واقع در سارنیا کار کرده و دارای 4 فرزند و 7 نوه است. با اینکه تمام کارهای بانکی اش را شخصا انجام می دهد، اما نقل و انتقال بانکی 4 جولای او، دردسر بزرگی برایش ایجاد کرد.

ماهونی همچون صدها سالمند دیگر، قربانی کلاهبرداری تلفنی شده است. اعضای باندهای خلاف در سال 2017، مجموعا مبلغ 20 میلیون دلار از صدها سالمند بالای 60 سال کانادایی، کلاهبرداری کردند.

دردسر ماهونی با تماس تلفنی فردی که خود را کالین (نوه 20 ساله اش) معرفی می کرد، آغاز شد. فرد تماس گیرنده پشت تلفن مدعی شد که تصادف کرده و بازداشت شده و باید 9 هزار و 500 دلار خسارت بپردازد تا آزاد شود. کالین قلابی از الیزابت خواست که این پول را به آدرسی در مونترال ارسال کند و از او قول گرفت که موضوع را به پدر و مادرش نگوید.

ماهونی که نگران نوه اش بود به شعبه TD مراجعه کرد و 10 هزار دلار از حساب اش برداشت کرد، تا فقط 1 هزار دلار در حساب باقی بماند. کارمند بانک هم پول نقد را وی تحویل داد. همچنان که در حال خارج شدن از بانک بود، کارمند بانک به همراه یکی از همکاران به الیزابت نزدیک شد و پرسید که پول را برای چه می خواهد؟ ماهونی مدعی شد که آن را برای یکی از اعضای خانواده و نوسازی خانه لازم دارد. کارمند بانک هم ماهونی را مجبور کرد که فرم Standard Release of Liability را که مشتریان در هنگام خارج کردن مبالغ بالا از حساب تکمیل می کنند را امضاء کند. این فرم در واقع برای سلب مسوولیت از بانک در برابر سرقت یا از دست رفتن مال پس از خارج شدن مشتری از بانک می باشد. الیزابت فرم را بدون مطالعه امضاء و از بانک خارج شد. زیرا نگران بود که مبادا کسی از اتفاقی که برای کالین افتاده بود، باخبر شود.

حساب الیزابت با دخترش سوزان مشترک است. اما بانک در مورد برداشت این مبلغ سنگین توسط الیزابت به سوزان هشدار نداد، چون ماهونی به تنهایی حق برداشت پول را داشت. ماهونی پس از بازگشت به خانه 9 هزار و 500 دلار را در پاکت گذاشت و به دفتر FedEx مراجعه کرد. بسته پستی روز بعد ساعت 9 و 22 دقیقه به شماره 3235 بلوار la Grande-Allee، آپارتمان 42 در شمال مونترال تحویل داده شد. همان روز ماهونی تماس دیگری از به اصطلاح نوه اش دریافت کرد که خواهان 6 هزار دلار دیگر شده بود. ماهونی این درخواست را رد کرد، اما هنوز به چیزی مشکوک نشده بود. او 6 جولای با نوه اش کالین تماس گرفت تا توصیه کند که موضوع را به والدینش اطلاع بدهد. کالین واقعی که از حرف های مادربزرگ شوکه شده بود، به وی هشدار داد که قربانی کلاهبرداری شده است.

متاسفانه علیرغم مراجعه ماهونی به بانک TD به همراه یکی از دخترانش و صحبت با حداقل 5 کارمند ارشد بانک، TD از قبول مسوولیت شانه خالی کرده است. در نامه رسمی بانک آمده است که کارمند بانک در مورد علت برداشت این مبلغ پرس و جو کرده و در مورد ریسک خارج کردن آن از بانک به وی هشدار داده بود، و ماهونی نیز فرم سلب مسوولیت بانک را امضاء کرده بود. بانک به الیزابت توصیه کرده که موضوع را از طریق پلیس دنبال کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0