اخباراخبار کانادا

لیبرال ها مانع تحقیق در مورد اعمال نفوذ دفتر ترودو بر سفرای سابق کانادا در چین

 

اتاوا- به نقل از The Canadian Press: سه شنبه 30 جولای، نمایندگان احزاب مخالف دولت لیبرال در مجلس، اعضای کمیته روابط  بین الملل را گرد هم آوردند تا به درخواست آنها برای انجام تحقیقات در مورد ادعای سفرای سابق کانادا در چین رسیدگی شود. اما همانطور که انتظار می رفت، اعضای لیبرال کمیته به لطف در اختیار داشتن اکثریت مانع انجام تحقیقات جهت مشخص شدن اعمال نفوذ احتمالی دفتر ترودو بر دیپلمات های سابق شدند.  

دو سفیر سابق کانادا در چین، یعنی دیوید مالرونی و گی سنت-ژاک، ادعا کردند طی هفته گذشته یعنی 19 و 22 جولای، تماسی از پاول توپیل (معاون وزیر امور خارجه کانادا در امور آسیا- پاسیفیک) دریافت کردند. طی آن از آنها خواسته شد که از اظهار نظر علنی در مورد سیاست های کانادا در مورد چین خودداری کرده و در مورد مالرونی از وی خواسته شد که عدم سفر به چین را به کانادایی ها توصیه نکند! 

مالرونی گفت در حین صحبت با توپیل، نامبرده ضمن اشاره به انتخابات پیش رو گفت که از جانب نخست وزیر صحبت می کند و می خواهد که قبل از اظهار نظر درباره سیاست دولت در قبال چین، اظهاراتش را با نخست وزیر هماهنگ کند. 

مالرونی که از سال 2008 تا 2012 به عنوان سفیر کانادا در چین خدمت می کرد، از پذیرش این درخواست خودداری کرده است. 

گی سنت ژاک که از سال 2012 تا 2016 این سمت را در اختیار داشت نیز گفت: توپیل می خواست که بدانم دفتر نخست وزیر امیدوار است که ما با او هماهنگ هستیم و از استراتژی دولت حمایت می کنیم. 

مالرونی و سنت-ژاک، پس از عمیق تر شدن تنش بین دولت های چین و کانادا بر سر بازداشت مدیر شرکت Huawei  در کانادا و متعاقب آن بازداشت دو بیزنسمن کانادایی در پکن، درباره نحوه عملکرد و استراتژی دولت ترودو در این باره اظهار نظر کرده و از آن انتقاد کرده اند. 

در مقابل ادعای مالرونی و سنت-ژاک، ترودو پشت میکروفن قرار گرفت و گفت دفتر نخست وزیر دستور برقراری این تماس تلفنی را صادر نکرده است.

اینطور که به نظر می رسد ترودو و دولت اش از تبعات دخالت شان در پرونده قضایی SNC Lavalin درس نگرفته و برای تحقق اهداف شان به اعمال نفوذ بر شخصیت ها و سیاستمداران منتقد ادامه می دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0