صفحه اصلی / اخبار / لیبرال ها مانع ادای شهادت ترودو در برابر کمیته اخلاقیات مجلس شدند!    

لیبرال ها مانع ادای شهادت ترودو در برابر کمیته اخلاقیات مجلس شدند!    

اتاوا-

نمایندگان لیبرال عضو کمیته اخلاقیات مجلس فدرال، طرح پیشنهادی حزب محافظه کار برای دعوت از جاستین ترودو جهت ادای شهادت در برابر کمیته را رد کردند. رهبران و نمایندگان احزاب مخالف، علیرغم این ناکامی تاکید کردند که به اصرار خود برای دریافت پاسخ سوالات شان از نخست وزیر ادامه خواهند داد.

حزب محافظه کار فدرال خواستار حضور ترودو در کمیته جهت پاسخگویی به مسایل مربوط به گزارش ممیز کل کانادا بودند. ماری داوسون، سر ممیز کل، 20 دسامبر 2017 اعلام کرد که ترودو در سال 2016 با گذراندن تعطیلات خود در جزیره خصوصی آقاخان (رهبر اسماعیلیه) در باهاما، حداقل در 4 مورد قانون تضاد منافع را نقض کرده بود. تخلفات ترودو عبارتند از:

  • عدم انجام امور شخصی به نحوی که از تضاد منافع جلوگیری شود.
  • پذیرش هدیه و اقامت در جزیره خصوصی فردی که با دفتر نخست وزیر لابیگری می کند.
  • سفر با هواپیمای کرایه شده توسط آقاخان
  • معاف نکردن خود از شرکت در مذاکراتی که به پیشبرد منافع آقا خان کمک می کرد.

پیتر کنت، نماینده حزب محافظه کار، به نیابت از این حزب خواستار حضور ترودو در برابر کمیته در یکی از روزهای 17 یا 18 ژانویه 2018 شده بود. در پایان مذاکره اعضای کمیته اخلاقیات یا Ethics Committee، رای گیری به عمل آمد و شش عضو لیبرال کمیته با رای منفی خود، مانع دعوت از نخست وزیر شدند. لیبرال ها استدلال کردند که ترودو مسوولیت اقداماتش را پذیرفته و پرس و جوی بیشتر ضرورتی ندارد.

 

از سوی دیگر ناتان کالین، نماینده مجلس از حزب نیودموکرات گفت: سوالات ما طی جلسات پرسش و پاسخ مجلس و همچنین دیدار و گفتگوی نخست وزیر با مردم کانادا مطرح شده، اما پاسخ صریح دریافت نشده.

 

کنت گفت: نخست وزیر می تواند در جلسات دیدار و گفتگو با مردم شرکت کند، اما به عنوان عضو پارلمان که در نقض قانون تضاد منافع گناهکار تشخیص شده، موظف است که به سوالات همکاران خود در مجلس عوام نیز پاسخ بدهد.

 

قبل از برگزاری جلسه کمیته اخلاقیات، ترودو عدم تمایل خود برای ادای شهادت در برابر کمیته را ابراز کرده بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *