صفحه اصلی / علم و دانش / لغو ممنوعیت آزمایش با ویروس های مرگبار از سوی دولت آمریکا

لغو ممنوعیت آزمایش با ویروس های مرگبار از سوی دولت آمریکا

banner-niazmandiha2

دولت آمریکا ممنوعیت سه ساله برای تامین بودجه ساخت 3 ویروس مهلک را لغو کرد. فرانسیس کالینز، مدیر انستیتوی ملی سلامتی، با اعلام این خبر گفت: با لغو این ممنوعیت، دانشمندان می توانند استراتژی ها و اقدامات پیشگیرانه موثر در برابر پاتوژن ها یا عوامل بیماری زای به سرعت درحال رشد و تهدید کننده بهداشت عمومی را تعیین نمایند.

انجام این آزمایشات که با ژن های تغییر یافته و همچنین ویروس های آنفلوانزا، SARS  و ویروس Mers یا نشانگان تنفسی خاورمیانه (مرس) صورت می گرفت در سال 2014 توسط دولت اوباما متوقف شده بود. این ممنوعیت پس از انتشار گزارشاتی در مورد خطرات و آزمایش با ویروس های خطرناک و چند واقعه ناگوار ناشی از آنها در آزمایشگاه های دولتی، وضع شد.

در فاصله سال های 2002 و 2003، حدود 800 نفر جان خود را به دلیل ابتلا به SARS از دست دادند. اما از سال 2004 به اینسو، هیچ مورد ابتلا به این ویروس گزارش نشده است. در فاصله سال های 2012 تا 2015، حدود 440 نفر به دلیل ابتلا به Mers جان خود را از دست دادند.

کالینز تاکید کرد که قبل از تایید نهایی هیئت علمی، آزمایش با ویروس ها از سر گرفته نخواهد شد. انستیتوی ملی سلامتی (NIH)، تا به این لحظه از افشای جزئیات بیشتر در مورد اعضای هیئت علمی خودداری کرده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *