صفحه اصلی / اخبار / لطفا بیمار نشوید! معضل کمبود روزافزون پزشک در بریتیش کلمبیا

لطفا بیمار نشوید! معضل کمبود روزافزون پزشک در بریتیش کلمبیا

behzad-azizi

بریتیش کلمبیا-  حدود 40 درصد از پزشکان شاغل در بریتیش کلمبیا 65.1 سال سن دارند که نزدیک سنی است که پزشکان خود را بازنشسته می کنند. نتیجه تحقیقات اخیر که در نشریه Canadian Medical Association Journal منتشر شده است، 40 درصد از پزشکان، طی 3 سال آخر (قبل از بازنشسته شدن)، میزان کار خود را 10 درصد کاهش می دهند. به همین دلیل، دسترسی به پزشک برای بسیاری از بیماران دشوارتر می شود.

مشکل کمبود پزشک بخصوص هنگامی که بیمار به مراجعه به پزشک زن اصرار دارد و یا در مناطق دورافتاده زندگی می کند، شدیدتر است. زیرا پزشکان زن، به طور معمول چهار سال زودتر از همکاران مرد خود بازنشسته می شوند. پزشکان شاغل در مناطق دورافتاده، دو سال زودتر از معمول خود را بازنشسته می کنند. هر چند بسیاری معتقدند که سن بازنشستگی نزد پزشکان شاغل در مناطق دورافتاده به دلیل فشار کاری مضاعفی که متحمل می شوند، به مراتب پایین تر می باشد.

لارن سولز می گوید: کمبود پزشک به دلیل رشد جمعیت کشور، تشدید خواهد شد. باید راهی پیدا کنیم که پزشکان را از انجام کارهای وقت گیر اداری معاف کنیم، تا بتوانند زمان بیشتری را صرف بیمار نمایند. یکی از راهکارهایی که مورد توجه دولت نیز می باشد و می تواند از وارد شدن فشار مضاعف به پزشکان جلوگیری کند، تشکیل تیمی از متخصصان، از پزشک گرفته تا دستیار پزشک، ماما،  nurse practitioner ، پرستار و مددکاران اجتماعی می باشد.

گزینه بعدی استفاده از شیوه های جدید پرداخت حق الزحمه به پزشکان و تشویق آنها به کار و تلاش بیشتر می باشد. در حال حاضر، پزشکان در ازای ملاقات و معاینه هر بیمار، مبلغی را دریافت می کنند.

مطالعات مورد اشاره بر روی پزشکان 50 ساله و مسن تر در بریتیش کلمبیا، طی 6 سال و با شرکت 4 هزار و 752 پزشک انجام شد. همانطور که گفته شد، میانگین سن بازنشستگی نزد پزشکان 61.5 سال می باشد. اما پزشکان زن و پزشکان شاغل در مناطق دورافتاده، به ترتیب 4 سال و 2.3 سال زودتر خود را بازنشسته می کنند.

انجمن پزشکان و جراحان بریتیش کلمبیا یا College of Physicians and Surgeons، از برنامه هایی که می تواند به دریافت مجوز طبابت توسط پزشکان واجد شرایط آموزش دیده در خارج از کشور کمک کند، حمایت می کند.

هم اکنون 11 هزار و 600 پزشک در بریتیش کلمبیا مشغول کار می باشند. از این تعداد 1 هزار و 900 پزشک بالای 65 سال و 2 هزار و 10 پزشک بین 55 تا 65 سال سن دارند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی HealthMatch B.C.، به حداقل 759 پزشک در بریتیش کلمبیا نیاز است.

بر طبق آخرین گزارش Canadian Institute of Health Information، در حال حاضر 15 درصد از ساکنان بریتیش کلمبیا، پزشک خانواده ندارند.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *