Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / لزوم واکنش توأم با مدارا در قبال نومهاجران

لزوم واکنش توأم با مدارا در قبال نومهاجران

 

دیدگاه در مجموع مثبت ساکنان انتاریو در مورد مهاجرت و گوناگونی دینی

با توجه به اشاعه هر چه بیشتر روش های عوام گرایانه و احساسات ضدمهاجرت در جهان، دانستن یک نکته ضرورت دارد. اینکه آیا کانادایی ها اینک در مقایسه با یک دهه پیش، از مهاجرت و گوناگونی دینی بیشتر، و یا کمتر پشتیبانی می کنند؟ پاسخ این پرسش را می توان با مراجعه به مقایسه دیدگاه دوهزار تن از اهالی انتاریو در دو برهه زمانی متفاوت پیدا کرد، که اخیرا منتشر شد. در این قیاس نتایج نظرسنجی مرکز موات زیر نام تصویر 2017: مهاجرت و گوناگونی، با نتایج نظرسنجی مشابه اوایل دهه 2000 که درون مایه هر دو مهاجرت و گوناگونی دینی بود، مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده بسیار جالبند، و به برخی از آنها اشاره می شود:

* بیشتر ساکنان انتاریو از میزان کنونی مهاجرت و افزایش گوناگونی آن خرسند هستند. به ویژه از این امر بیشتر پشتیبانی می کنند که این افزایش به سبب باز کردن درها به روی افرادی باشد، که از جنگ ها می گریزند. در واقع سه پنجم اهالی انتاریو بر این باورند که شمار مهاجرانی که وارد کشور می شوند، باید در همین سطح باقی بماند، و یا افزایش پیدا کند.  

* چهار پنجم معتقدند که کانادایی های کم سن و سال که در بین افرادی دارای نژادها و دین های گوناگون بزرگ می شوند، خوش شانس هستند. همین میزان از آنها هم بر این باورند که باید احراز اطمینان شود، افراد دارای نژادها و دین های گوناگون احساس کنند، در کانادا با روی باز مورد استقبال قرار می گیرند.

تغییر دیدگاه ها در برخی از حوزه ها، روش همچنان منحصر به فرد کانادا

اما همه نتایج هم به این خوبی نیستند. زیرا وقتی پای نگرانی های اقتصادی و مالی پیش می آید، دیدگاه ها تغییر می کنند. کمااینکه 47 درصد ساکنان انتاریو در سال 2003 معتقد بودند، تغییراتی که مهاجران در جامعه کانادا به وجود می آورند، بیش از اندازه است. این میزان در سال 2017 به 56 درصد افزایش یافت. در عین حال گرچه پشتیبانی از باز کردن درها به روی افرادی که از جنگ ها می گریزند بیشتر شده، اما تقریبا نیمی از اهالی انتاریو خاطرنشان می کنند، بسیاری از مدعیان پناهجویی در واقع راست نمی گویند.

بااینهمه در مجموع می توان گفت در دنیا و زمانه کنونی که روش های عوام گرایانه و اظهارات ضدمهاجرت در دمکراسی های غربی مشاهده می شوند، کانادا تاکنون از این موج فراگیر جهیده و همچنان به روش خود ادامه داده است. بگونه ای که گوناگونی نقطه قوت ما به شمار می رود. همچنین همواره از منافع اقتصادی و مزایای فرهنگی که تازه واردان به کشورمان آورده اند، استقبال کرده ایم.

در صورت تغییری جدی چه باید کرد؟

اما آیا کانادایی ها در برابر تغییر زهرآگین ارزش های اجتماعی رخ داده در سایر نقاط جهان مصون هستند؟ اگر پاسخ منفی باشد، ما باید چگونه به احساسات عوام گرایانه شدید و تبعیض رو به افزایش واکنش نشان دهیم؟

در ابتدا باید به این مساله توجه کنیم که قرار است بین سال های 2018 تا 2020، تقریبا یک میلیون نومهاجر (310، 330 و 340 هزار به ترتیب در سال های 2018، 2019 و 2020) وارد کانادا شوند. زیرا سیاست کنونی این است، که جمعیت کشور تا سال 2100 سر به 100 میلیون بزند. آگاهان بر این باورند که این میزان جمعیت برای رونق اقتصادی آینده، تغییر روند کاهش زاد و ولد، و افزایش جمعیت کهنسال ضرورت دارد. بنابراین باید دانست، که پذیرش نومهاجران و پناهجویان روندی برد- برد است.

لزوم حفظ ارزش های گشاده رو بودن و مدارای خود

استان انتاریو و به ویژه کلانشهر تورنتو همواره مقصد بیشترین شمار تازه واردان به کشور بوده، و هستند. همچنین در حال حاضر مهاجران در رشد اقتصادی شهر، استان و کشور ما، نقشی چشمگیر دارند. اما این حقیقت همچنان به قوت خود باقیست، که هنوز نومهاجران از تجربیات و مهارت هایی برخوردار نیستند، که کارفرمایان ما به آنها نیاز دارند. همچنین بسیاری از تازه واردان نمی توانند شغلی پیدا کنند، که با تحصیلات، تجربیات و مهارت هایشان، همخوان باشد.

بنابراین ما باید اینک بیش از همیشه از استعدادهایی که مهاجران حرفه ای وارد این منطقه و کشور       می کنند، پشتیبانی و قدردانی نماییم. به عبارت دیگر لازم است، ارزش های گشاده رو بودن و مدارای خود را از دست ندهیم. یعنی همان ارزش هایی که از ما ملتی منحصر به فرد ساخته اند.  


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *