مقالاتمقالات اجتماعی

لزوم هشیاری به ویژه تازه واردان در قبال کلاهبرداری ها

رامیا راماناثان- مشاور مستقل 

همه ساله نهاد موسوم به اداره کسب وکارهای بهتر کانادا فهرست ملی ده بالاترین کلاهبرداری ها در سطح کشور را منتشر می کند. با این هدف که سبب ترویج و افزایش آگاهی، و پیشگیری از کلاهبرداری و تقلب شود. اعداد و ارقام موجود در آخرین گزارش از این دست نشان می دهند، که تنها در سال 2018 میزان کلاهبرداری از مردم کانادا سر به 121 میلیون دلار زد. در حالی که در سال پیش از آن 95 میلیون دلار بود. همچنین آخرین اعداد و ارقام منتشره که به سال گذشته پیوند دارند، در مقایسه با 2015 دوبرابر شده اند. بنابراین روند کلاهبرداری ها رو به افزایش دارد. بااین همه شمار قربانیانی که پا پیش می گذارند و موارد مربوطه را گزارش می دهند، کمتر از 10 درصد است. مساله ای که به نوبه خود نشان می دهد، میزان واقعی اینگونه اعداد و ارقام در سال جاری چیزی حدود 3 میلیارد دلار خواهد بود. 

البته امکان دارد همه فارغ از میزان تحصیلات، درآمد، و یا پیشینه نژادی، قربانی کلاهبرداری بشوند. اما از آنجا که تازه واردان از کارکرد سیستم های مالی کانادا آگاهی ندارند و همچنین با قوانین و مقررات کشور آشنا نیستند، طبیعتا در برابر کلاهبرداری ها آسیب پذیرتر می باشند.

بدنیست بدانیم ده بالاترین کلاهبرداری های 2018 به ترتیب در پیوند با مسایل عاطفی- عشقی، مالیات بر درآمد، خرید آن-لاین، استخدامی، تلاش جهت به دست آوردن غیرقانونی اطلاعات حساس و مهم (مانند حساب های بانکی، رمز ورود ای- میل، فرستادن ای- میل های تقلبی و…)، مشترک/ آبونه شدن، هزینه های جانبی وام پیش از دریافت آن، پشتیبانی های فنی، نوسازی/ مرمت خانه، و بازرسان تقلبی بانکی، بودند.

مواردی که به ویژه تازه واردان باید در قبالشان هشیار باشند

در کلاهبرداری در پیوند با مالیات بر درآمد، متقلب ها خود را به عنوان ماموران اداده مربوطه جا می زنند و می گویند که فردی که با او تماس گرفته اند، به دولت بدهی دارد. همچنین وی را تهدید می کنند که نپرداختن این بدهی، پیامدهای بسیار بدی خواهد داشت. باید دانست ماموران اداده مالیات بر درآمد هرگز چنین تماس های خشن تلفنی برقرار، و کسی را به اخراج یا بازداشت تهدید نمی کنند. همچنین از طریق کارت های اعتباری و… پول نمی گیرند. در چنین مواقعی باید پس از پرسیدن نام شخص تماس گیرنده ارتباط تلفنی را قطع کرد، و با اداره مذکور تماس گرفت.

کلاهبرداری استخدامی

بدیهی است که به ویژه تازه واردان در پی کاریابی باشند. اما دانست که آگهی های استخدامی محتوی درخواست پول برای آموزش های مربوطه، اطلاعات خصوصی مانند شماره کارت ملی/ سین کارت، و یا پیشنهاد برای شغلی که فرد هرگز درخواستی برایش ارسال نکرده، از جمله مواردی هستند که باید در قبال آنها با هشیاری کامل عمل کرد. در چنین مواقعی باید در مورد کارفرمای بالقوه تحقیق، و با شبکه دوستان مشورت نمود.

هزینه های جانبی وام پیش از دریافت آن 

روش مرسوم این کلاهبرداری درخواست پر کردن فرم، و بررسی پیشینه و وضعیت اعتبار مالی متقاضی است. این روش به ویژه در قبال تازه واردان و شهروندان ارشد مورد سوء استفاده قرار می گیرد، که به سبب بیکاری، حقوق پایین، و نداشتن پیشینه اعتبار مالی و یا داشتن پیشینه نامناسب، دریافت وام برایشان مشکل است. به اینگونه افراد توصیه می شود در صورت نیاز به وام از جمله به سراغ آشنایانی بروند، که آنها را می شناسند و به آنان اعتماد دارند.

چه می توان کرد؟

به گفته دنیل پرایمرز رئیس و رئیس هیئت مدیره اداره مورد اشاره همه می توانند، هدف این گونه کلاهبرداری ها باشند. زیرا کلاهبردارها گستاخ تر از همیشه شده اند. بنابراین حفظ آگاهی و برداشتن گام های فعالانه مربوطه برای همه ضرورت دارد. 

جهت کسب جزئیات بیشتر در مورد انواع کلاهبرداری ها و توصیه ها برای چگونگی اجتناب از آنها، لطفا به تارنمای این اداره به نشانی زیر مراجعه کنید:

https://www.bbb.org

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0