صفحه اصلی / مقالات / لزوم مدنظر قرار دادن پیامدهای قانونی کردن ماری جوآنا

لزوم مدنظر قرار دادن پیامدهای قانونی کردن ماری جوآنا

bahman-azimi-gif

 

در بامداد یکی از پنجشنبه های دسامبر 2013 ماری جوآنا در اروگوئه قانونی شد. به این ترتیب اروگوئه نخستین کشور جهان گردید، که این ماده در آن حالت قانونی به خود گرفت. بنابراین به نظر می رسید، دیگر زیر کنترل مراجع قانونی قرار دارد.

اما اینک یعنی چهار سال پس از آن اقدام، تمامی خط مشی مدنظر دود شده، و به هوا رفته است. چراکه قرار بود داروخانه ها ماری جوآنا را به شهروندانی بفروشند، که نام خود را به ثبت می رسانند. اما از آنجاکه برایش بهای دولتی تعیین شده است، داروخانه ها هیچ انگیزه ای برای دادوستد آن ندارند. در نتیجه مردم این کشور هنوز هم جایی را ندارند، که به صورت قانونی ماری جوآنای خود را بخرند.

در عین حال حتی اگر داروخانه ها پر از این ماده هم بودند، مصرف کنندگان تمایلی به ثبت نام خود ندارند. زیرا از جمله بر این باورند، که این کار تجاوز به حریم خصوصی شان است. همچنین سبب می شود، به اجبار میزان مصرف خود را محدود کنند. به عبارت دیگر در اروگوئه کسی تمایلی به خرید ماری جوآنای قانونی ندارد، و هیچ کس هم نمی خواهد آن را بفروشد.

بنابراین اینک که کانادا در صدد قانونی کردن این ماده است، بدنیست از تجربه اروگوئه درس هایی بگیرد. کمااینکه خوزه میگوئل کروز از دست اندرکاران ابتکار پژوهش ماری جوآنای آمریکای لاتین می گوید: روی مثبت سکه این می باشد، که ماری جوآنا در اروگوئه قانونی شده است. اما روی دیگر آن این می باشد، که دولت همه جوانب قانونگزاری و عمل کردن به قوانین را زیر کنترل دارد. مثلا شهروندان مجازند تا شش بوته در خانه خود بکارند. اگر هم شمار گیاهانشان را به ثبت برسانند، می توانند بوته های بیشتری به عمل بیاورند. اما مساله این است، که مردم نمی خواهند برای این کار در جایی ثبت نام کنند. بلکه تنها مایلند ماری جوآنا به دست بیاورند، و همین کار را هم می کنند.

 

 

نتیجه اینکه اوضاع حتی از زمانی که این ماده قانونی نشده بود، خراب تر شده است. مثلا در حال حاضر میزان ضبط ماری جوآنای غیرقانونی موجود از سوی پلیس، سر به سه برابر زمانی زده که قانونی نشده بود. کمااینکه سال گذشته معادل حدود 13 میلیون ماری جوآنای غیرقانونی پیچیده شده در کاغذ سیگار، کشف و ضبط شد. همچنین به نوشته روزنامه ال پاسیس این کشور اینگونه به نظر می رسد، که گردشگری در پیوند با این ماده نیز مانند قارچ در همه جا سبز می شود.

این گفته به هیچ روی بزرگنمایی نیست. کمااینکه اینک نیروهای انتظامی دو کشور برزیل و آرژانتین نیز در مقایسه با دوران پیش از قانونی شدن ماری جوآنا در اروگوئه، مقدار بیشتری از این ماده را کشف و ضبط می کنند. همچنین آن دسته از اهالی این کشور که اینک مجازند ماری جوآنا را به صورت قانونی کاشت و برداشت کنند، اعتراف نموده اند که محصولات خود را به ساکنان کشورهای همسایه می فروشند.

با توجه به آنچه آمد، دولت کانادا باید به وضعیت موجود در اروگوئه توجه داشته باشد. زیرا پس از قول سال 2015 جاستین ترودو مبنی بر قانونی کردن ماری جوآنا گروه عملیاتی مربوطه گفت، که در نظر دارند این ماده را از طریق فروشگاه های مشروبات الکلی توزیع کند. اما از آنجاکه دولت ناچار است حتی پس از بستن مالیات بر ماری جوآنا بهای آن را زیر قیمت بازار سیاه نگه دارد، فروشگاه های عرضه کننده آن سودی نمی برند. بنابراین سرانجام گروه مورد اشاره در توصیه هایش مخالفت خود با چنین گزینه ای را اعلام کرد. زیرا بدیهیست که فروشگاه های مشروبات الکلی در کانادا نیز مانند داروخانه های اروگوئه علاقه ای نخواهند داشت، برای سودی اندک دردسر فروش ماری جوآنای تفریحی به خریداران و ردگیری معاملات آنها را تقبل کند.

دولت کانادا همچنین باید در مورد هزینه چنین اقدامی برای خود هشیار باشد. زیرا خوزه موخیکا رئیس جمهور وقت اروگوئه  نیز، در اواسط دوران ریاست خود ماری جوآنا را قانونی کرد. کاری که در کنار موضع پیشرفته اش در مورد کورتاژ و ازدواج همجنسگرایان، و همچنین سوار شدن بر فولکس واگن قورباغه ای، صورت گرفت. بااینهمه در انتخابات سال گذشته از رقیبش تاباره رامون باسکس روساس شکست خورد، که از قضا مانند خودش عضو حزب سوسیالیست بود. اما برغم او تمایلی به قانونی شدن ماری جوآنا نداشت.

البته این قانونی شدن پیامدهای خوبی هم داشته است. از جمله اینکه مصرف این ماده کاهش پیدا کرده است. همچنین در داروخانه های نزدیک به مدارس عرضه نمی شود. ولی چنین پیامدهایی در سایر کشورها به چشم نمی خورند. کمااینکه از جمله شمار مصرف کنندگان ماری جوآنا در اسپانیا از سال 1995 به این سو که دولت به مردم اجازه داده این گیاه را خودشان پرورش دهند، دوبرابر شده است.

کروز توصیه می کند اینک که دولت کانادا تصمیم به قانونی کردن ماری جوآنا گرفته، بهتر است به تجربیات کشورهایی مانند اسپانیا، هلند و… توجه کند، و بهترین سیستم را برای خود ایجاد نماید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *