املاک و مسکنمقالات

لزوم دست برداشتن فروشندگان مسکن از بلندپروازی های اغراق آمیز

آندره کاتیان نیز مانند شمار زیادی از همکاران مشاور املاک خود به فروشندگان مسکن های عرضه شده به بازار تورنتو توصیه می کند، وقت آن رسیده که از بلندپروازی های اغراق آمیزدست بردارند. زیرا وی نیز براین باور است که بسیاری از این افراد باید بهای در نظرگرفته شده برای املاک خود را به شدت کاهش دهند، تا بتوانند پیش از کریسمس آنها را بفروشند. اما به گفته وی برخی از این مالکان به این امید واهی دل بسته اند، که در سال پیش رو بازار مسکن دوباره پررونق شود.

براساس اظهارات او خانه های عرضه شده به بازار با بهای بیش از دو میلیون دلار، به احتمال زیاد در این برهه از سال جاری به فروش نخواهند رسید. همچنین امکان دارد به ویژه دست اندرکاران ساخت و ساز که خانه های کوچک را برای ساخت املاک مجلل تر خراب کرده اند، در وضعیت سختی قرار بگیرند. زیرا در برخی از مناطق با رقابت زیادی روبرو هستند. در عین حال در برهه مورد اشاره آن دسته از این دست اندرکاران که اخیرا پروژه ای را به اتمام رسانده اند، بیشترین شمار عرضه کنندگان املاک به بهای مذکور را تشکیل می دهند. خانه های نوساز دیگر نیز از تابستان یا اوایل پاییز در بازار عرضه شده، و در انتظار مشتری بوده اند.

به گفته آقای کاتیان برخی از دست اندرکاران مورد اشاره مرتکب این اشتباه بزرگ می شوند، که در هنگام ساخت پروژه های خود در محله های درجه دوم و سوم پول زیادی صرف عوامل لوکس و تجملی می کنند. درنتیجه در هنگام عرضه آنها به بازار نیز برای اینکه خودشان هم سودی ببرند، بهایی برای این املاک در نظر می گیرند که در روند کنونی بلندپروازانه است. در حالی که برعکس باید برای جذب خریداران به ویژه در اینگونه مناطق، در هنگام ساخت هزینه کمتری بپردازند. زیرا زمانی که بهایی که در نظر می گیرند با آنچه خریداران انتظار دارند تفاوت داشته باشد، به مشکل برمی خورند. چراکه افزایش بهره وام مسکن و شرایط سفت و سخت تر اخذ این وام که از آغاز سال جاری به مرحله اجرا گذاشته شده، به ویژه امکان خرید خانه های عرضه شده به بهای بیش از دو میلیون دلار را برای بسیاری از خریداران مشکل کرده است. بخصوص اینکه زمزمه افزایش دوباره این بهره در نهم ژانویه سال پیش رو نیز، به گوش می رسد.

داگلاس پورتر اقتصاددان ارشد بانک مونترال به عامل مهم دیگری هم اشاره می کند، که بر وضعیت اقتصادی کانادا تاثیر دارد و خواهد داشت. کمااینکه هشدار می دهد هراندازه که بهای کنونی بسیار پایین نفت کشور بیشتر ادامه پیدا کند، آسیب های اقتصادی بر استان آلبرتا و کل کشور نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین به پیش بینی وی بانک مرکزی نه تنها در ژانویه سال نو میزان بهره را افزایش خواهد داد، بلکه در آن سال دو بار دیگر هم دست به چنین اقدامی خواهد زد. البته تاکید می کند این پیش بینی تنها برمبنای بهای بسیار پایین نفت در حال حاضر است، و امکان دارد این قیمت به صورت کنونی باقی نماند. اما در صورت ادامه وضعیت کنونی، افزایش مورد اشاره حتما صورت خواهد گرفت.

به همین دلایل آندره کاتیان بر این باور است مالکانی که فروش خانه های خود را به امید افزایش بهای آنها در سال پیش رو به تعویق می اندازند، دارند دست به مخاطره می زنند. زیرا امکان دارد، نتوانند در سال نو آن را به بهایی بیشتر بفروشند. در حالی که همزمان باید ماهانه پول گرمایش، برق، بیمه و سایر هزینه های مربوطه را، بپردازند. فراتر اینکه بسیاری از دست اندرکاران ساخت و ساز از موسسات دیگری به جز بانک ها وام گرفته اند، که نرخ بهره شان بالاتر است. بنابراین هر قدر املاک آماده فروش را بیشتر نگه دارند، هزینه بیشتری هم به گردن شان می افتد. در حالی که همزمان خریداران امیدوارند، در برهه کنونی بتوانند معامله شیرینی انجام دهند. کمااینکه در پی آنند که دریابند کدام فروشندگان مستاصل تر هستند، تا از فرصت استفاده کنند و املاک آنها را بخرند. در عین حال امکان افزایش نرخ بهره را هم در نظر می گیرند. این روند سبب شده برخی از مالکان برغم دست اندرکاران مورد اشاره، واقع بینانه تر عمل کنند. یعنی با گوش دادن به توصیه مشاوران املاک خود، قیمت های پیشنهادی شان را کاهش دهند. اقدامی که سبب شده و می شود، خانه هایشان سریع تر به فروش برسند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان