Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / لزوم داشتن پس انداز برای تعمیرات پیش بینی نشده

لزوم داشتن پس انداز برای تعمیرات پیش بینی نشده

banner-niazmandiha2

داشتن پس انداز برای تعمیرات پیش بینی نشده مسکن، می تواند انسان را از فاجعه مالی نجات دهد. زیرا در اغلب موارد صاحبان ملک و املاک بر این باورند، که خانه هایشان در بهترین شکل هستند. بنابراین هیچگاه نمی دانند چه زمانی ناچار خواهند بود، با صورتحساب های دارای رقم درشت در مورد لوله کشی و همچنین تعمیر زیرزمین آب گرفته و یا نمور روبرو خواهند شد. در نتیجه زمانی که به ناچار باید چنین هزینه هایی را بپردازند، غافلگیر می شوند. بهترین راه حل پیشگیری از اینگونه غافلگیر شدن ها آینده نگری و عاقبت اندیشی یعنی داشتن مبلغی پول است، که می توان آن را بودجه اضطراری نامید.

بودجه اضطراری چیست؟

بودجه اضطراری یعنی پولی که جهت استفاده برای تعمیرات لازم در خانه که بگونه ای غیرمنتظره به وجود می آیند، کنار گذاشته می شود. این مبلغ نقد باید همواره در دسترس باشد، که بتوان در هنگام نیاز فورا از آن استفاده کرد. مثلا نباید چنین پولی را در حساب های پس انداز درازمدتی گذاشت، که به آنها بهره بیشتری تعلق می گیرد. اما نمی توان هر زمان که لازم شود، آن را از بانک بیرون کشید. بایرون الیس کارشناس مالی- سرمایه گذاری آمریکایی در این مورد می گوید: برای اینکه مالکان بودجه اضطراری کنار بگذارند، لازم نیست بهره هوشی به اندازه انیشتن داشته باشند. بلکه کافیست، برای این منظور مقداری پول در هر بانک دلخواه کنار بگذارند و برای هیچ هزینه دیگری به آن دست نزنند.

مقدار پول کنار گذاشته شده برای بودجه اضطراری باید چقدر باشد؟

به گفته بایرون الیس میزان این بودجه باید حدود یک تا سه درصد ارزش ملک مورد نظر باشد. مثلا اگر قیمت خانه 500 هزار دلار است، ضرورت دارد برای این منظور بین 5 تا 15 هزار دلار کنار گذاشته شود.

البته در این زمینه نیز، مالکان در موقعیت های متفاوتی قرار می گیرند. مثل کسی که خانه ای نو خریداری کرده که همه سیستم ها و وسایل اش هم تازه هستند، نیازی به کنار گذاشتن مبلغ زیادی ندارد. در مقابل صاحب یک خانه قدیمی باید هر چه زودتر در پی درنظر گرفتن مبلغ مناسبی جهت تعمیرات اضطراری باشد.

بودجه های اضطراری کلی

در کنار بودجه اضطراری که به آن اشاره شد، داشتن دو حساب پس انداز کلی اضطراری روزمره و کلان نیز، گامی عاقلانه به شمار می رود. مورد اول می تواند شامل مخارجی مانند خرید یک آبگرمکن جدید برای خانه شود، که  ضرورت دارد برای آن همه ماهه مبلغی از درآمد را کنار گذاشت. چنین پولی این امکان را برای مالک فراهم می کند که بتواند ضمن پرداخت اقساط وام مسکن خود، تعمیرات مورد نیاز را هم انجام بدهد. براساس اظهارات رابرت رید اقتصاددان موسسه مالی کلمبوس باید 10 درصد درآمد سالانه هر مالک در پس انداز اضطراری روزمره اش باشد. این مبلغ برای خویش کارفرمایان 20 درصد است. چراکه درآمدشان متغیر می باشد.

بودجه اضطراری مخارج عمده به رخدادهایی پیوند دارد، که می توانند سبب بروز فاجعه مالی در زندگی شوند. بیکار شدن، بیماری منجر به نیاز به دست کشیدن از شغل و پرداختن به درمان و یا مرگ یکی از افراد خانواده، از جمله مواردی هستند، که می توانند بگونه ای ناگهانی بر میزان درآمد تاثیرات منفی بزرگی داشته باشند. رابرت رید در این پیوند می گوید: نگرانی ما درباره اینگونه رخدادهای فاجعه آمیز این است، که مردم با خطر از دست دادن ملک و املاک خود روبرو می شوند. زیرا ناگهان از عهده پرداخت اقساط وام مسکن شان برنمی آیند.

به همین سبب توصیه می کند، هر مالک مبلغی معادل 20 درصد میزان وام مسکن موجود خود را در بودجه اضطراری کلانش کنار بگذارد. بهتر است این مبلغ را نه یک باره، بلکه به تدریج از درآمد همه ماهه خود تامین کند. مثلا اگر از حقوق هر ماهش 25 دلار کنار بگذارد، در آخر سال در این حسابش 1300 دلار پول خواهد داشت.

اگر کسی بودجه اضطراری نداشته باشد، باید چه کند؟

فرض کنیم در وسط گرمای تابستان سیستم خنک کننده/ کولر خانه از کار بیفتد، و واقعا لازم باشد سیستمی دیگر خریداری شود، اما هیچگونه بودجه اضطراری در کار نباشد. در چنین حالتی دو گزینه برای وام گرفتن وجود دارند. نخست اینکه وام مسکن موجود، از ارزش ملک مورد نظر کمتر باشد. در چنین حالتی مالک می تواند، به سبب ارزشمندتر بودن ملک خویش وام بگیرد. دومین گزینه گرفتن خط اعتباری در پیوند با ملک است. هردوی این گزینه ها به مالک این اجازه را می دهند که با توجه به ارزش ملک خود وامی بگیرد، تا بتواند از عهده پرداخت هزینه ای که ناگهان برایش پیش آمده، برآید. البته جزئیات مالی این گزینه ها با هم تفاوت دارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *