مقالاتمقالات اجتماعی

لزوم تغییر دیدگاه اروپایی ها در قبال روابط جنسی بدون رضایت دو طرف 

استفن سیمانوویتز- نیوزویک

در بیست و هفتم ژوئن دولت نوین دانمارک به ریاست مته فدریکسون رهبر حزب سوسیال دمکرات این کشور در سندی 18 صفحه ای چکیده دستورکار بلندپروازانه خود برای نخستین دوره ریاست را اعلام کرد. این سند که زیر نام روش منصفانه برای دانمارک انتشار یافت، عمدتا بر خط مشی های سر و کار داشتن با بحران های اقلیمی، و مسایلی مانند مسکن، حمل و نقل و کارتن خوابی، تمرکز دارد. اما در عین حال شامل تعهد مهم به رسمیت شناختن این حقیقت ساده هم هست، که روابط جنسی بدون رضایت دو طرف تجاوز محسوب می شود. 

جالب اینکه وقتی پای واقعیت برای زنان و مساله تجاوز به میان می آید، تصویر دانمارک به عنوان سرزمین تساوی جنسیتی آشکارا متفاوت می گردد. کمااینکه قانون قدیمی تبیین کننده تجاوز بر این مبنا قرار دارد که اگر قربانی قادر به مقاومت نبوده، آیا پای خشونت بدنی، تهدید، و یا فشار، در میان بوده است؟ در حالی که این برداشت که  قربانی مقاومت بدنی نکرده پس رضایت داشته، کاملا مشکل آفرین می باشد. زیرا کارشناسان مربوطه تشخیص داده اند فلج ناخواسته و بی تحرکی، واکنش های روانی بسیار رایج در قبال تهاجم جنسی می باشند. 

تمرکز بر مقاومت و خشونت به جای رضایت نه تنها بر گزارش تجاوز تاثیردارد، بلکه در آگاهی رسانی گسترده درباره خشونت جنسی هم موثر است. یعنی دو موردی که در پیشگیری از تجاوز و مهار مصونیت از مجازات، عوامل کلیدی به شمار می روند. کمااینکه در اواسط ماه ژوئن مساله فلج ناخواسته، در محکوم شدن به 15 سال زندان برای تجاوز وحشتناک گروهی در اسپانیا عامل اصلی بود. زیرا دیوانعالی این کشور حکم سال 2018 دادگاه بدوی را که برمبنای رضایت صادر شده بود، لغو کرد و مردان مربوطه را متجاوز و گناهکار دانست. این پرونده نیاز به تغییر قوانین تجاوز در اسپانیا را آشکار ساخت.

در اوائل ژوئن دولت یونان متممی بر قوانین جنحه و جنایت این کشور افزود، که براساس آن روابط جنسی بدون رضایت دو طرف تجاوز محسوب می شود،. همچنین برای چنین برداشتی بودن خشونت جسمی ضرورتی ندارد. سال گذشته آیسلند و سوئد هفتمین و هشتمین کشورهای اروپایی شدند، که قانون نوینی برای مدنظر قرار دادن تبیین مفهوم تجاوز در صورت نبود رضایت دو طرف را به اجرا گذاشتند. در مجالس ملی پرتغال و سوئیس نیز، پیشنهاد متمم برای قوانین مربوطه کنونی مطرح شده است. 

شگفت آور اینکه برغم اینگونه پیشرفت ها، تنها 9 کشور اروپایی عضو توافق گسترش اتحادیه اروپا اخیرا روابط جنسی بدون رضایت دو طرف را به عنوان تجاوز پذیرفته اند. در حالی که نمی توان تغییر قوانین در مورد تجاوز را دست کم گرفت. زیرا گرچه چنین تغییری سبب محو آن نمی شود، اما قوانین مدون در تبیین دیدگاه ها در مورد اینکه تجاوز چیست، نقش کلیدی دارد. کمااینکه دیدگاه غیرعادی و غلط رایج در مورد آن، گزارش این جرم به پلیس از سوی قربانیان و مراجعه آنها برای دریافت کمک های پزشکی را مشکل می کند. 

اعداد و ارقام منتشره در پیوند با پژوهش گسترده اخیر در اتحادیه اروپا نشان می دهند، که از هر 20 زن از 15 سال به بالای کشورهای عضو این اتحادیه، یکی هدف تجاوز قرار گرفته است، که معادل حدود 7 میلیون تن می شود. بااینهمه شمار زیادی از تجاوزها در اروپا گزارش نمی شوند. زیرا قربانیان می ترسند، مسوولان مربوطه حرف شان را باور نکنند/ به سیستم قضایی اعتماد اندکی دارند، یا ندارند/ و به زن های هدف تجاوز برچسب های ناروا زده می شود.

یک پژوهش اخیر دیگر نشانگر آن است که از هر چهار اروپایی بیش از یکی باور دارد، که در برخی از مواقع از جمله وقتی قربانی مست کرده، و یا تحت تاثیر مواد مخدر قرار دارد/ داوطلبانه با فردی به خانه می رود/ لباس های آنچنانی به تن می کند/ آشکارا نه نمی گوید/ و یا مبارزه نمی کند/ می توان روابط جنسی بدون رضایت دو طرف را توجیه نمود. 

برداشت های رایج جنسیتی نیز، بر روش رسیدگی به پرونده های مربوطه از سوی مسوولان مربوطه تاثیر دارند. کمااینکه اغلب سبب بی عملی پلیس و قضات می شوند. در نتیجه میزان اندک مجازات تعیین شده برای متجاوزان، اعتماد به این سیستم را کاهش می دهد.

بنابراین گرچه وضع و اجرای قوانین نوین گامی حیاتی برای تغییر دیدگاه ها و دستاوردهای منصفانه قضایی هستند، اما برای پایان دادن به فرهنگ ملامت قربانی و بی عملی مجریان قانون باید اقدامات بسیار بیشتری صورت بگیرند. مثلا احراز اطمینان شود، به چالش کشیدن باورهای نادرست رایج در مورد تجاوز در تمامی سطوح جامعه وجود دارد. همچنین کارشناسان دارند تلاش می کنند، که به قربانیان تجاوز آموزش های مستمر کافی داده شود… در نتیجه قانونی که قرار است در دانمارک به اجرا درآید، باید در سراسر اروپا به جریان بیفتد. زیرا در حال حاضر 22 کشور اروپایی روابط جنسی بدون رضایت دو طرف را تجاوز نمی دانند. دیدگاهی که لازم است، تغییر کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0