صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / لزوم تحقیق گسترده پیش از اقدام به پیش خرید واحدهای ساخته نشده

لزوم تحقیق گسترده پیش از اقدام به پیش خرید واحدهای ساخته نشده

اخیرا شرکت ساخت و ساز مسکن کسل پوینت نوما پول پیشی را که صدها متقاضی پیش خرید واحدهای مجتمع مسکونی موسوم به موزه اف ال تی اس به امید ساخته شدن این مجتمع و خانه دار شدن خود پرداخته بودند، به آنها پس داد. دست اندرکاران این شرکت تاخیر طولانی جهت دریافت مجوزهای مربوطه، و تامین اعتبار مالی را از جمله دلایل این اقدام خود ذکر کردند. جیسون پاریس مدیر تهیه برنامه های تلویزیونی که یکی از این خریداران بالقوه بود، با آه و افسوس می گوید: اگر اطلاعاتی را که اینک دارم در آن هنگام داشتم، بی تردید در مورد شرکت سازنده بیشتر تحقیق می کردم.

بااینهمه خود را از برخی دیگر خوش شانس تر می داند. چراکه بعضی ها یک سال و نیم پول شان در بازار مربوطه معطل ماند. اما برای او این مدت 9 ماه بود. البته بلافاصله می افزاید که در بازار لجام گسیخته ای مانند تورنتو، همان نه ماه هم خیلی زیاد است. چراکه قیمت ها چنان به سرعت افزایش پیدا می کنند، که دیگر نمی توان با آن پول پیش سراغ واحدی مشابه رفت.

بدنیست بدانیم که سبب اصلی اظهار تاسف وی از آن رو است، که بعدا فهمید کسل پوینت نوما چند سال پیش از آن نیز همین کار را در قبال عده ای دیگر انجام داده بود. البته دست اندرکاران این شرکت گزینه ای را به خریداران بالقوه مجتمع مورد اشاره از جمله خود جیسون پاریس پیشنهاد کرده اند. اینکه در پروژه بعدی شان در مقایسه با خریداران تازه، به آنها الویت و تخفیف می دهند. اما جیسون پاریس خاطرنشان می کند، که برخی از این افراد دو بار از سوراخ همین شرکت گزیده شده اند.

کارشناسان مربوطه در این مورد توصیه های یکسانی می کنند. کمااینکه از جمله ریچارد بل وکیل حوزه ملک و املاک ساکن ونکوور که در شرکت حقوق بل الاینس اشتغال دارد، می گوید شوربختانه نمی توان برای قربانیانی مانند جیسون پاریس که کارشان به چنین مرحله ای رسیده، اقدام چندانی انجام داد. بنابراین در صورتی که کسی مایل باشد در مجتمع های مسکونی که قرار است ساخته شوند واحدی پیش خرید کند، بهترین دفاع از مال و وقتش یک مساله مهم می باشد. اینکه پیش از اقدام به چنین خریدی، ابتدا در مورد شرکت سازنده دست به تحقیق گسترده ای بزند. مثلا ببیند، سابقه اش در بازار ساخت و ساز چگونه بوده است.

مایک ویسلدر همتای تورنتویی ریچارد بل نیز، با این ایده موافق است. کمااینکه خاطرنشان می کند که مخاطره/ ریسک معاملاتی از این دست با شرکت هایی که تازه وارد این بازار شده اند، بیشتر است. چراکه شرکت های قدیمی تر به مرور زمان با فعالیت های مناسب به ویژه تحویل به موقع واحدهای مربوطه، آبرو و اعتبار کسب کرده اند. بنابراین حفظ این آبرو و اعتبار، برای خودشان هم اهمیت دارد. در نتیجه وقتی پروژه ای را مطرح می کنند و یا ساخت و ساز آن را در دست می گیرند، انتظار می رود کار را به پایان برسانند.

وی در ادامه استدلال های خود جهت لزوم تحقیقات گسترده تر می افزاید: شنیده ام در برخی مواقع شرکت های ساخت و ساز بعضی معاملات را فسخ کرده اند. اما بعدا هر یک از همان واحدها را 100 هزار دلار گران تر فروخته اند. در حالی که کاری از دست خریداران بالقوه پیشین که مدت ها پول شان راکد مانده، برنمی آید. چراکه در مفاد قراردادهای پیش فروش ملک و املاک آنقدر بند و تبصره وجود دارد، که سازندگان می توانند با مستمسک قرار دادن آنها معامله را فسخ کنند.

وی بر این مساله هم تاکید می نماید که حتی در شهری مانند تورنتو نیز که بهای هر واحد در مجتمع های مسکونی حدود 523 هزار دلار است، بین 95 تا 97 درصد پروژه ها تکمیل می شوند. این اظهارات دور از واقعیت نیستند. کمااینکه به گفته دست اندرکاران شرکت مشاوران ملک و املاک اربن نیشن هم، از سال 2012 به این سو کار احداث 23 مجتمع مسکونی لغو شده است، که 5 مورد به سال گذشته پیوند دارد.

ریچارد بل نیز می گوید آخرین باری که در مورد لغو ساخت و ساز مجتمع مسکونی در ونکوور چیزی شنیده است، در سال 2008 یعنی دوران بحران و رکود اقتصادی بزرگ بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *