صفحه اصلی / مقالات / لزوم ایفای نقش بیشتر کانادا در دفاع از جهانی شدن

لزوم ایفای نقش بیشتر کانادا در دفاع از جهانی شدن

bahman-azimi-gif

ماه گذشته شرکت وام مسکن و مسکن کانادا(CMHC)  فهرستی از بدترین حالت های احتمالی را که ممکن است برای اقتصاد کشور رخ دهند، منتشر کرد. آنچه در این فهرست به چشم می خورد از جمله امکان رخدادی مشابه بحران بازار مسکن آمریکا در 2008، انفجار شدید احساسات ضدجهانی شدن در چهار گوشه دنیا، زلزله ای شدید در یکی از شهرهای عمده و اصلی کانادا و… شبیه به لیستی از کابوس های اقتصادی هستند. البته خبر خوش اینکه این شرکت اعلام کرد از نظر مالی در جایگاهی قرار دارد، که می تواند تمام فجایع بالقوه را به چالش بکشد. اما خبر بد اینکه به نظر می رسد، احتمال واقعیت پیدا کردن خطرناک ترین حالت ها بیشترین است.

بر اساس پیش بینی های شرکت مورد اشاره نمونه بارز احساسات ضدجهانی شدن، جنبش طرفدار حمایت از صنایع داخلى در آمریکا و چین است، که بگونه ای چشمگیر داد و ستد جهانی را محدود خواهد کرد. همچنین در کانادا سبب سر زدن میزان بیکاری به 15 درصد، و کاهش 31.5 درصدی در بهای مسکن خواهد شد. این آخری، بدترین ها در بین چهار پیامد ترسناک خواهد بود.

البته با همه تلخی این پیش بینی، چنین احتمالی چندان هم غیرقابل باور به نظر نمی رسد. چراکه از هم اینک نیز می توان مشاهده کرد، که تقریبا در همه جا اصول جهانی شدن- مرزهای باز، بازارهای آزاد، داد و ستد آزاد، احترام به حقوق بشر و همکاری های بین المللی- زیر حمله قرار دارند. انتخاب دانلد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، پیروزی های اخیر احزاب طرفدار تمرکز قدرت در دست هیئت حاکم و ملی گرا در سراسر اروپا، و ناآرامی های اخیر در پیوند با جدایی طلبان کاتالونیا در اسپانیا، از شواهد این روند ضدجهانی شدن می باشند. در عين حال مذاکرات معنی دار در مورد داد و ستد جهانی در واقع متوقف شده است.

بنابراین در حالی که در اواخر قرن بیستم، جهانی شدن، داد و ستد و همکاری های بین المللی، وجوه مشخصه دوران پساجنگ بودند، اوایل قرن بیست و یکم در خطر تبدیل شدن به برهه ای از قبیله گرایی قرار دارد. کمااینکه مرزهای بسته، کاهش داد و ستد، ملی گرایی بیشتر، و سوء ظن عمیق به خارجی ها و دیدگاه های خارجی، مقولات و احساساتی هستند، که دارند گسترش پیدا می کنند. زیرا به موازاتی که سیاستمداران ملی گرا در پی متقاعد کردن رأی دهندگان به این هستند که دنیا از “ما” در مقابل/ برعلیه “آنها” تشکیل شده، جهان بیشتر درونگرا و تنگ نظر می شود.

کانادا به عنوان کشوری که جمعیتش به شکلی چشمگیر گوناگون است و به شدت بر داد و ستد اتکاء دارد، به شکلی حیاتی به مزایای جهانی شدن وابسته می باشد. کمااینکه همانگونه که آرون هاتچینز دستیار سردبیر نشریه مک لینز می گوید، مثلا زندگی بدون موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) برای کانادا فاجعه آمیز خواهد بود. این امر در مورد مهاجرت و کمک حیاتی آن به اقتصاد داخلی ما نیز، صدق می کند. پس برای کنار زدن این پافشاری قبیله ای رو به افزایش، چه باید کرد؟

البته جهانی شدن نیز، معایب خود را دارد. اما شایسته دفاعی بسیار قوی تر از آن است، که تاکنون در موردش صورت گرفته است. چراکه کاهش عظیم فقر در جهان – درصد افرادی که در دنیا سر گرسنه بر بالین می گذارند، از سال 1990 به این سو نصف شده است- پیامد مستقیم مرزهای باز، داد و ستد، و افزایش تولید موادغذایی در جهان، است. حرکت به پیش و رشد اقتصادی در همه کشورها نیز، به زنجیره تولید جهانی، سرمایه گذاری خارجی و گسترش سریع فناوری های نوین، وابسته می باشد. نبود چشمگیر درگیری های نظامی بین کشورهای عمده از هنگام جنگ جهانی دوم به این سو هم، دیگر مزیت فوق العاده ناشی از جهانی شدن و همکاری های بیشتر بین المللی است.

بنابراین با توجه به مخاطراتی که به آنها اشاره شد، کانادا باید هم در داخل و هم در همه جای دنیا در دفاع از جهانی شدن نقش بیشتری ایفاء کند. همانگونه که کریستیا فریلند وزیر امور خارجه در اوایل سال جاری گفت، ما باید در ارتقای همکاری های بین المللی و حقوق بشر به کشوری مهم تبدیل شویم. زیرا موفقیت اقتصادی ما، هماهنگی جمعیت گوناگون ما، و اشتیاق مان برای پذیرش تغییرات و ایده های نوین، همه با نیروهای بدخواه و زیانبار قبیله گرایی در تضاد هستند. همچنین باید دست به عملکردهای محکم مانند تقدیم لایحه ماگنیسکی بزنیم، که اخیرا در مجلس ملی به تصویب رسید، و حالت قانون پیدا کرد. قانونی که برای مبارزه با دولت های فاسد، هنجارهای جهانی مهمی را برقرار می کند. کانادا با مرزهای باز، بازارهای باز، و افکار باز، راه حل این برهه قبیله گرایی فزاینده است. به عبارت دیگر باید در مبارزه با تاثیرات قبیله گرایی نوین در سده بیست و یکم، نقش بیشتری ایفاء کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *