صفحه اصلی / اخبار / لزوم استفاده از لاستیک زمستانی برای هر نوع اتومبیل

لزوم استفاده از لاستیک زمستانی برای هر نوع اتومبیل

Leeza

تورنتو- اتومبیل های 4WD یا AWD (چهار چرخ محرک)، فوق العاده در کانادا محبوب هستند. بخش بزرگی از اتومبیل های SUV و Crossover فروخته شده در کانادا به دلیل شرایط آب و هوایی و یخبندان، 4WD هستند. زیرا قابلیت گشتاوری نیروی محرکه تولید شده موتور بر روی چهار چرخ به صورت همزمان را دارند.

معمولا بسیاری از کانادایی ها در این فصل از سال به مکانیک مراجعه کرده و لاستیک های اتومبیل شان را با نوع زمستانی تعویض می کنند. اما بسیاری از کانادایی ها به اشتباه تصور می کنند که چون اتومبیل شان 4WD است به لاستیک زمستانی نیاز ندارند.

در اینکه میزان چسبندگی لاستیک ها در سیستم 4WD به مراتب بیشتر از نوع 2WD است. اما متیو گای از ستون نویسان وب سایت Wheels.ca، معتقد است که اتومبیل 4WD بخصوص در ماه های زمستان، اتومبیل را در زمان کمتری به سرعت بالا می رساند. اما اتومبیل در حین حرکت بایستی بتواند سرعت خود را کاهش داده و همزمان  تغییر مسیر بدهد و دور بزند. در حالی که ترکیبات موجود در لاستیک های <تمام فصل> یا all-season، بخصوص در دمای پایین تر از 7 درجه سانتیگراد انعطاف پذیر نیستند.

آنچه لاستیک های زمستانی را از نوع  <تمام فصل> متمایز می کند، ویژگی های مکانیکی و ویژگی های مولکولی آنهاست. بزرگترین مزیت لاستیک های زمستانی، سیلیکای (Silica) موجود در آنهاست که به لاستیک در دمای بسیار سرد، انعطاف پذیری بیشتری می دهد. برای مقایسه، به کف چکمه های زمستانی خود و یک جف صندل تابستانی توجه کنید. مسلما صندل های تابستانی برای راه رفتن بر روی سطوح لغزنده مناسب نیستند. لاستیک های معمولی و <تمام فصل> به دلیل مواد به کار رفته در آنها، در دمای سرد نمی توانند به خوبی به آسفالت بچسبند. درست است که اتومبیل 4WD شما با لاستیک های <تمام فصل> می تواند به خوبی سرعت بگیرد، اما در هنگام کم کردن سرعت، توقف و دور زدن عملکرد خوبی نخواهد داشت.

اما ویژگی مکانیکی لاستیک های زمستانی در مقایسه با لاستیک های دیگر: لاستیک های زمستانی به دلیل استفاده از فن آوری به نام Sipes بهتر از لاستیک های دیگر هستند. Sipes، شکاف ها و درزهای کوچک و نازک بر روی سطح لاستیک هستند که باعث افزایش کشش در شرایط مرطوب یا بر روی سطوح لغزنده می شوند.  


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *