صفحه اصلی / مقالات / لزوم احساس راحتی زنان مهاجر درسخن گفتن برعلیه آزارهای جنسی

لزوم احساس راحتی زنان مهاجر درسخن گفتن برعلیه آزارهای جنسی

در تاریخ برهه های فراوانی بوده اند که زنان احساس می کرده اند، آنقدر قدرت ندارند تا در قبال آزارهای جنسی به پاخیزند، و یا حتی ابراز نگرانی نمایند. اما خوشبختانه آن برهه ها سپری شده اند. ولی ضرورت دارد، برای زنان مهاجر نیز چنین باشند. در این پیوند مراکزی مانند سازمان زنان همکاری با زنان مهاجر در شهر ویندزور هم وجود دارند، که برای زنان تازه وارد به کانادا نشست های آموزشی برگزار می کنند. هدف از این نشست ها تقویت اینگونه زنان در این مورد است. زیرا برخی از آنان از اشتغال در زادگاه های خود خاطرات خوبی ندارند. در عین حال در کانادا نیز ماند سایر نقاط جهان، در این مورد نمونه ها و نگرانی هایی به چشم می خورند. کمااینکه نتایج نظرسنجی نهاد آباکاس دیتا نشانگر آن است که 56 درصد مشارکت کنندگان گفته اند، در محیط کارشان آزارهای جنسی وجود دارد. این رخداد برای 12 درصد آنها تجربه بسیار بدی بوده است. کمااینکه خاطرنشان کرده اند، چنین آزارهایی در محیط کارشان بسیار رایج می باشند.

سخن گفتن برعلیه آزارهای جنسی

کریتیکا گاش دستیار ارشد هماهنگی مبارزه با خشونت برعلیه زنان شورای نهادهای ارائه خدمات به مهاجران انتاریو خاطرنشان می نماید از این خرسند است، که پویش/ کمپین من هم همینطور که از هالیوود آغاز شد، زنان را ترغیب نموده پا پیش بگذارند و برعلیه این آزارها سخن بگویند. زیرا حرف نزدن در این مورد یکی از موانع اساسی قربانیان برای غلبه بر ترس ناشی از اینگونه تجربیات می باشد. اما در عین حال از دیدگاه وی تفاوت کلیدی بزرگی بین زنان مهاجر و زنان سرشناس هالیوود پیشگام و به وجود آورنده آن پویش، مشاهده می کند. کمااینکه می افزاید: بسیاری از زنان هالیوودی که برعلیه این آزارها به پا خواسته اند، خودشان درموقعیت های تاثیرگذاری قرار دارند. بنابراین در مقایسه با سایر قربانیان آزارهای جنسی و به ویژه نومهاجران، توجه بیشتری را جلب می کنند. همچنین آنها منابع بیشتری در اختیار دارند.

اظهارات خانم گاش با تجربیات تریشانا لینتون کانادایی جامائیکایی تبار همخوانی دارد، که تحصیلاتش در رشته مطالعات زنان است. او نشست های آموزشی مورد اشاره سازمان زنان همکاری با زنان مهاجر در شهر ویندزور را اداره می کند. وی که تردیدی ندارد وضعیتش به عنوان مهاجر در این تجربیات موثر بوده، در مورد آنها می گوید: پیش از آن که وارد بازار کار شوم، شهروند کانادا شده بودم. بنابراین کم و بیش از آزارهای جنسی، قوانین و فرهنگ کانادایی، آگاه بودم. همچنین از دو محل کار زادگاه خود، تجربیات تلخی در این مورد داشتم. اما با توجه به کسب تجربه از کار کردن با زنان تازه وارد در این مورد، می توانم بگویم که بی تردید مهاجر بودن از موانع اصلی سکوت در قبال آزارهای جنسی در محل کار است.

سطحی متفاوت از آسیب پذیری برای زنان مهاجر

حنا پینتاس راتچایلد روان درمانگر اسرائیلی تبار می گوید مراجعان تازه واردش موارد زیادی را تجربه می کنند، که سبب می شود وقتی پای سخن گفتن درباره آزارهای جنسی در محل کار به میان می آید، در مقایسه با دیگران آسیب پذیرتر باشند. زیرا نومهاجران اغلب با مانع عمده بلد نبودن زبان روبرو هستند، که ابراز عقیده، رفتن در پی پشتیبانی، و یافتن شغل جدید را، برایشان بسیار مشکل تر می کند. به ویژه اینکه خانواده های خیلی از آنان نیز، درگیر مسایل مالی می باشند. بنابراین برای رفع نیازهای روزمره به درآمد این زنان احتیاج دارند. زنانی که عموما هم به سبب مهاجرت، اعضای خانواده و دوستانشان در دسترس آنها نیستند. بنابراین از داشتن حلقه های آرامش بخش و پشتیبان محرومند. در فرهنگ بومی برخی از آنان نیز، معمولا در چنین مواقعی زنان هدف این آزارها مورد سرزنش قرار می گیرند. اما آنها از این مهم آگاهی ندارند، که در کانادا اوضاع فرق می کند. از دید وی نکته مثبت این است که معمولا مهاجران به سبب تجربه های در پیوند با مهاجرت، افراد بسیار مقاوم و با پشت کار می باشند. همچنین به گفته کریتیکا گاش نهاد متبوعش آماده کمک جهت یافتن راه های مثبت و مناسب برای زنان مهاجری است، که هدف آزارهای جنسی بوده اند.

افزایش آگاهی در مورد برابری زنان با مردان

کریتیکا گاش خاطرنشان می کند اگر از زاویه ای بزرگتر به این مشکل نگاه شود، آگاهی و تحصیلات کلید حل آن است. به همین سبب بر آگاهی بیشتر، گفت و گوهای فراگیر بیشتر، و همچنین ادبیات در پیوند با قدرت، جنسیت و عدم تعادل وضعیت، تاکید می کند. چراکه بر این باور است، که درک این مسایل به پیامدهای بهتر منجر می شود. کمااینکه می افزاید: گفت و گو درباره آزارهای جنسی – نه تنها برعلیه زنان که همچنین در قبال مردان- باید درباره دور شدن از فرهنگ تجاوز به عنف باشد، تا اینکه فرهنگ رضایت (دو طرف) و گفت و گو در مورد مفهوم چنین رضایتی به وجود بیاید.

او دخیل شدن دولت از جمله قرار دادن ابزار لازم جهت گزارش دادن بهتر در مورد آزارهای جنسی، احراز اطمینان از اجرای قوانین مربوطه، و امن تر کردن کانادا به عنوان محلی برای زندگی و کار زنان را نیز، لازم می داند. ایندیرا نیدو-هریس که در فوریه 2017 از سوی کتلین وین نخستین نخست وزیر زن استان انتاریو برای تصدی سمت وزارت وزارتخانه تازه تاسیس جایگاه زنان انتخاب شد، ضمن موافقت با اظهارات خانم گاش و استقبال از این اظهارات، می افزاید: این حق همه زنان است، که زندگی عاری از تهدید، و ترس از تجربه خشونت داشته باشند. این مساله زنان نیست. بلکه مساله ایجاد یک جامعه نیرومند شامل تساوی و عدالت برای همه است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *