صفحه اصلی / اخبار / لایحه کاهش نابرابری جنسیتی؛ لایحه ای برای جذب بیشتر آرای زنان کانادایی

لایحه کاهش نابرابری جنسیتی؛ لایحه ای برای جذب بیشتر آرای زنان کانادایی

اتاوا- لایحه بودجه سال 2018 دولت فدرال بیشتر از هر چیز بر روی حقوق زنان متمرکز شده است.  اگر زنان کانادایی نبودند، دولت ترودو با مشکل جدی روبرو می شد. به همین دلیل لایحه بودجه حاوی برنامه هایی جهت کاهش نابرابری جنسیتی است. دولت ادعا می کند که هر بخش لایحه بودجه، از طریق فرایند تحلیل مبتنی بر جنسیت مورد ارزیابی قرار گرفته است.

بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده توسط Nanos Research، لیبرال ها از حمایت کمتری نزد مردم برخوردار هستند. 38 درصد از رای دهندگان مرد از محافظه کاران و 33 درصد از لیبرال ها حمایت می کنند. اما این نسبت نزد زنان برعکس است. 42 درصد از خانم ها از لیبرال ها و 25 درصد از محافظه کاران پشتیبانی می کنند. به همین دلیل منطقی است که لیبرال ها توجه ویژه ای به مسایل زنان داشته باشند.

در لایحه جدید، parental leave  پنج هفته ای برای پدرها (خانواده های دارای دو والد) در نظر گرفته شده، تا به اصطلاح وظایف نگهداری از فرزندان بین والدین تقسیم شود. همچنین قول پرداخت حقوق برابر به کارکنان زن و مرد دولت فدرال داده شده است. برای خانم های کارآفرین نیز کمک های مالی جدید در نظر گرفته شده است.

مبلغ 187 میلیون دلار طی 5 سال آینده به مبارزه با خشونت بر علیه زنان و آزار و سوء استفاده جنسی اختصاص داده خواهد شد. همچنین 100 میلیون دلار بودجه برای گروه های حامی زنان در نظر گرفته شده است. در اینجا به برخی دیگر از نکات مهم لایحه در ارتباط با زنان و کودکان اشاره می شود:

  • اختصاص 10 میلیون دلار طی 5 سال به RCMP برای بازبینی 25 هزار شکایت مربوط به آزار جنسی.
  • اختصاص 30 میلیون دلار طی 3 سال برای تشویق زنان و دختران به ورود به رشته های ورزشی
  • ورود رایگان به پارک های ملی برای کودکان و نوجوانان زیر 18 سال کانادایی
  • اختصاص 1.4 میلیارد دلار بودجه طی 6 سال به سازمان حمایت از کودکان و خانواده های اقوام نخستین

اما آیا این برنامه ها کافی خواهند بود؟ جنیفر رابسون، از استادان دانشگاه کارلتون می گوید که parental leave جدید، آنچنان نیست که بتواند تغییر چشمگیری ایجاد نماید. آرمین یالنیزیان، کارشناس اقتصادی که سابقا برای مرکز سیاست های جایگزین کانادا کار می کرد، نیز معتقد است که دولت بایستی خدمات مراقبت از کودکان یا child care را در دسترس تعداد بیشتری از مادران قرار بدهد. یلنیزیان گفت: معتقدم آنها به درستی بر روی جنسیت متمرکز شده اند، زیرا بدون کار زنان قادر به دستیابی به رشد اقتصادی مناسب نخواهیم بود. شما نمی توانید بدون برطرف کردن نیاز به child care از زنان بخواهید که بیشتر و سخت تر کار کنند.

برنامه فعلی دولت، 40 هزار فضای مهدکودکی جدید ایجاد خواهد کرد. اما یلنیزیان می گوید که هم اکنون تنها یک کودک از هر چهار کودک کانادایی به مهدکودک دولتی دسترسی دارد.

مسلما ارائه این خدمات به پول بیشتری نیاز خواهد داشت. بیشتر از آنچه لیبرال ها در حال حاضر مایل به صرف آن می باشند.

دولت با آزمون بزرگی روبروست و باید شعارها و قول هایش را عملی نماید. اگر در این کار موفق بشوند، می توانند به هدف خود یعنی پیروزی در انتخابات آینده دست یابند.

<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *