صفحه اصلی / علم و دانش / قیمت بالا و  مشکل شارژ، علت اصلی عدم استقبال خریداران از اتومبیل های برقی

قیمت بالا و  مشکل شارژ، علت اصلی عدم استقبال خریداران از اتومبیل های برقی

Behnam Marfou

سازندگان اتومبیل تحت فشار دولت ها، وسایل نقلیه الکتریکی بیشتری تولید می کنند، اما مصرف کنندگان مایل به خرید آنها نیستند. چرا؟

بسیاری از کشورهای جهان، از جمله انگلستان، فرانسه و حتی چین خود را برای ممنوعیت کامل ساخت موتورهای احتراقی آماده می کنند. در کالیفرنیا و 9 ایالت دیگر آمریکا، همچنین در کبک، قوانین ایالتی و استانی جریمه های سنگینی را برای اتومبیل سازانی که از ساخت اتومبیل های برقی خودداری کنند، در نظر گرفته اند. در نمایشگاه بین المللی اتومبیل که هفته گذشته در فرانکفورت برگزار شد، شرکت های ب.ام.و، مرسدس بنز، آئودی و جگوار لند روور، قول دادند که حداکثر تا سال 2025، مدل برقی همه محصولات شان را نیز عرضه کنند. شرکت BMW، حتی مدل مینی برقی خود را که در سال 2019 برای فروش عرضه خواهد شد، معرفی کرد. مرسدس نیز مدل های تمام برقی EQA و EQC را به نمایش گذاشت.

اما همانطور که گفته شد، مشکل بزرگی وجود دارد. علیرغم اصرار دولت ها برای خرید اتومبیل های برقی، عده کمی مایل به خرید آنها هستند.

این اتومبیل ها بسیار گران هستند و در اکثر کشورها تخفیفی بر روی آنها برای پایین آوردن قیمت تا سطح اتومبیل های معمولی وجود ندارد. مشکل بعدی کوتاه بودن مسافتی است که با شارژ کامل باتری پوشش داده می شود. البته مساله گرانی اتومبیل های برقی، در مورد تمام ایالت ها و کشورها صدق نمی کند. برای مثال در کالیفرنیا، قیمت این اتومبیل ها کاملا با قیمت اتومبیل های معمولی قابل رقابت است، اما عده کمی از مصرف کنندگان از اتومبیل های برقی استفاده می کنند. بنابراین شاید، مشکل سوم این باشد که مردم برای تطبیق دادن خود با فن آوری های جدید در صنعت اتومبیل ها، به زمان بیشتری نیاز دارند.

مشکل باتری اتومبیل های برقی، با پیشرفت فن آوری ساخت آنها، تا حدی حل شده است. برای مثال همه اتومبیل های برقی معرفی شده در نمایشگاه امسال، مسافت قابل پوشش با شارژ کامل باتری را حدود 200 کیلومتر افزایش داده اند. در حالی که باتری Tesla و Chevrolet Bolt قادر است با شارژ کامل 400 کیلومتر را پوشش بدهد.

خرید اتومبیل، بعد از خرید خانه، بزرگترین سرمایه گذاری است که یک خانواده انجام می دهد. بنابراین دور از انتظار نیست که قبل از اقدام همه جوانب را در نظر بگیرد. سازندگان این اتومبیل های برقی امیدوارند با گسترش تدریجی و در عین حال روزافزون استفاده از این اتومبیل ها و مشاهده شدن آنها در سطح خیابان ها و جاده ها، عده بیشتری به خرید آن تشویق بشوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *